ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն այսօր աշխատանքային խորհրդակցություն է ունեցել Երևանում կայանալիք բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնության կազմակերպչական հարցերի շուրջ:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի (EUBC) գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Եգորովը, EUBC մրցաշարերի մենեջեր Դրագոլյուբ Ռադովիչը, Երևանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնության տեխնիկական պատվիրակ Ադամ Կուշիրը, Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանը, մրցաշարի տեխնիկական, ինֆորմացիոն և մարկետինգային հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Քննարկվել են մրցաշարի բացման արարողության, մարզիկների տեղակայման, անվտանգության, առաջնության լուսաբանման և հեռարձակման հետ կապված հարցեր: Նշվել է՝ Կարապի լճի հարակից տարածքում ստեղծվելու է ֆան-գոտի, տեղադրվելու է մեծ էկրան:
Քննարկմանը տեսակապով մասնակցել են նաև բռնցքամարտի Եվրոպայի և միջազգային ֆեդերացիաների՝ մարկետինգի և մրցումների անցկացման բաժինների ներկայացուցիչները: Նրանք խոստացել են մշտական կապի մեջ լինել երևանյան մրցաշարի կազմակերպիչների և պատասխանատուների հետ ու քննարկել հուզող հարցերը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ու բռնցքամարտի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանն ընդգծել են՝ առկա են բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները առաջնությունը պատշաճ կազմակերպելու և անցկացնելու համար:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ այսօր նաև խորհրդակցություն է տեղի ունեցել՝ կապված Եվրոպայի առաջնության անցկացման հետ: Միջգերատեսչական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները ներկայացրել են առաջնության անցկացման ուղղությամբ կատարված և ընթացիկ աշխատանքները:
Բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի պատվիրակությունը բռնցքամարտի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանի և ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Գիլոյանի հետ երեկ նաև այցելել են Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր՝ նախապատրաստական աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով:
Եվրոպայի առաջնությունը կանցկացվի մայիսի 21-31-ը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, որտեղ վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում՝ ըստ ժամանակացույցի:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян сегодня провел рабочее совещание по организационным вопросам предстоящего в Ереване чемпионата Европы по боксу.
В совещании приняли участие исполнительный директор Европейской конфедерации бокса (EUBC) Александр Егоров, менеджер турниров (EUBC) Драголюб Радович, Технический делегат чемпионата Европы Адам Кушир, президент федерации бокса Армении Ованес Овсепян, представители организаций, занимающихся техническими, информационными и маркетинговыми вопросами турнира.
Были обсуждены вопросы, связанные с церемонией открытия турнира, размещением спортсменов, безопасностью, освещением и трансляцией первенства. На территории, прилегающей к Лебединому озеру, будет создана фан-зона, где будет установлен большой экран.
В обсуждении участвовали также представители отделов маркетинга и проведения соревнований европейских и международных федераций бокса. Они пообещали быть на постоянной связи с организаторами и ответственными лицами Ереванского турнира и обсудить волнующие их вопросы.
Заместитель министра Карен Гилоян и президент федерации бокса Армении Оганес Овсепян подчеркнули, что есть все необходимые инфраструктуры для должной организации и проведения чемпионата.
Сегодня также состоялось совещание в связи с проведением чемпионата Европы во главе с руководителем аппарата премьер-министра РА Араиком Арутюняном. Представители межведомственной комиссии представили проделанную и текущую работу по проведению чемпионата.
Делегация Европейской конфедерации бокса вместе с президентом федерации бокса Армении Ованнесом Овсепяном и замминистра Кареном Гилояном вчера посетила спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна для ознакомления с подготовительными работами.
Чемпионат Европы пройдет с 21 по 31 мая в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна, где проводятся ремонтные работы в соответствии с графиком.