ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալլագերին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Վահրամ Դումանյանը կարևորել է սերտ համագործակցությունը դեսպանության և Բրիտանական խորհրդի հետ՝ ԿԳՄՍ ոլորտներում իրականացվող համատեղ ծրագրերի իրականացման տեսանկյունից: Նախարարը գոհունակություն է հայտնել ՀՀ մարզերում «Անգլերենի ակումբներ» ծրագրի իրագործման կապակցությամբ, որն ուղղված է նաև հանրակրթական դպրոցներում անգլերեն դասավանդող ուսուցիչների կարողությունների հզորացմանը: Վահրամ Դումանյանը հույս է հայտնել, որ ավարտին մոտեցող ծրագրի ֆինանսավորումը կշարունակվի, և ծրագիրն առավել կընդլայնվի:
Նախարարն անդրադարձել է նաև հնարավոր համագործակցությանը՝ ուղղված հատկապես բժշկական մասնագիտությունների գծով ՀՀ բուհերում օտար լեզվով դասավանդման որակի բարձրացման և դասախոսների՝ անգլերենի վերապատրաստման ուղղությամբ:
Վահրամ Դումանյանն ընդունել է մայիսի 22-25-ը Լոնդոնում կայանալիք Կրթության համաշխարհային համաժողովին ՀՀ պատվիրակության մասնակցության հրավերը և շնորհակալություն հայտնել Բրիտանական խորհրդին՝ համագործակցության և այցին աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամության համար:
Դեսպան Ջոն Գալլագերն իր հերթին նշել է, որ երկու երկրների միջև կրթության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցությունը կարևոր ուղղություններից մեկն է: Նա փաստել է, որ վերջերս եղել է Արարատի մարզի դպրոցներից մեկում, որտեղ իրականացվում է «Անգլերենի ակումբներ» ծրագիրը և տպավորվել դրա ընթացքից: Դեսպանը հույս է հայտնել, որ ծրագրի փորձառությունը դրական ազդեցություն կունենա և կօգտագործվի ողջ հանրակրթական համակարգում: Նա վստահեցրել է, որ Կրթության համաշխարհային համաժողովին ՀՀ պատվիրակության մասնակցությունն օգտակար կլինի տարբեր կառույցների ներկայացուցիչների և անձանց հետ հանդիպման, ինչպես նաև Հայաստանի կրթության ոլորտի զարգացման և փորձի փոխանակման առումով:
Հանդիպման ընթացքում առաջարկվել է դիտարկել համագործակցության հնարավորությունները մի շարք ուղղություններով, մասնավորապես՝ մշակութային և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների գործունեության համար սահմանվող կատարողականի արդյունքային ցուցիչների (KPI) բրիտանական կրթական համակարգի լավագույն փորձի ներկայացման և մի շարք մշակութային ծրագրերի իրագործման տեսանկյունից:
Նշվել է, որ Բրիտանական խորհուրդը սերտ համագործակցում է նախարարության հետ մի շարք ծրագրերի ուղղությամբ. խորհուրդը մշակել է անգլերենի ուսուցիչների վերապատրաստման համակարգ, ինչպես նաև իրականացրել է շուրջ 700 ուսուցչի վերապատրաստում (այս տարի նախատեսվում է վերապատրաստել ևս 1000-1500 անգլերենի ուսուցիչ): Անդրադարձ է եղել նաև մշակույթի ոլորտում մարզային կառույցների հետ համագործակցությանը, որն ուղղված է մշակույթի ոլորտի և ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև ՀՀ մշակույթի ռազմավարության մշակման աշխատանքներին Բրիտանական խորհրդի աջակցության, մշակույթի ոլորտում կառավարչական փորձի փոխանակման, ուսանողների անգլերենի իմացության կատարելագործման, ինչպես նաև ասպիրանտուրա ընդունվելու նպատակով TOEFL և IELTS թեստ հանձնելու վերաբերյալ հարցերը:

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Ваграм Думанян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джона Галлагера На встрече присутствовали заместитель министра Артур Мартиросян и директор армянского офиса Британского совета Аревик Сарибекян.
Ваграм Думанян подчеркнул важность тесного сотрудничества с Посольством и Британским Советом в плане реализации совместных программ в областях, находящихся в ведении министерства. Министр выразил удовлетворение по поводу реализуемой в марзах Армении программы «Клубы английского», которая направлена на усиление потенциала учителей, преподающих в школах английский язык. Ваграм Думанян выразил надежду, что финансирование близкой к завершению программы будет продолжено, и в дальнейшем она будет максимально расширена.
Министр затронул также вопросы возможного сотрудничества, направленного, в частности, на повышение качества преподавания в вузах РА медицинских специальностей на иностранном языке, и переподготовку преподавателей английского языка.
Ваграм Думанян принял приглашение на участие армянской делегации во Всемирном форуме образования, который состоится 22 – 25 мая в Лондоне, и выразил благодарность Британскому совету за сотрудничество и готовность оказать содействовать визиту.
Посол Джон Галлагер, в свою очередь, заявил, что сотрудничество между двумя странами в области образования и культуры является одним из важных направлений. Он отметил, что недавно посетил одну из школ Араратской области, в которой реализуется программа «Клубы английского», и был впечатлен ходом ее реализации. Посол выразил надежду, что реализация программы окажет положительное влияние и будет внедрена в общеобразовательную систему. Он заверил, что участие армянской делегации во Всемирном форуме образования и встречи с представителями и должностными лицами различных структур, будут полезны в плане развития образования и обмена опытом.
В ходе встречи было предложено рассмотреть возможности сотрудничества в различных областях, в частности, установления ключевых показателей эффективности деятельности культурных и высших учебных заведений (KPI) – лучшего опыта британской образовательной системы и реализации ряда культурных программ.
В ходе встречи было отмечено тесное сотрудничество Британского Совета и министерства в различных программах. Совет разработал систему переподготовки учителей английского языка, переподготовку прошли около 700 учителей английского языка (в этом году планируется увеличить их число до 1000-1500%.
Было отмечено сотрудничество с региональными структурами в области культуры, направленное на продвижение культуры и предпринимательских навыков.
В ходе встречи стороны рассмотрели также вопросы, связанные с оказанием содействия в работах по разработке стратегии культуры РА, с обменом управленческим опытом в сфере культуры, совершенствованием знаний студентов английского языка, улучшением их навыков, а также сдачей тестов TOEFL и IELTS для поступления в аспирантуру.