Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության անդամներ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արա Խզմալյանը հայ-ֆրանսիական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված «Հավակնություններ՝ Ֆրանսիա-Հայաստան» համաժողովին ներկայացրել են Հայաստանի կրթական համակարգի, սպորտի բնագավառի և մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտի առաջնահերթությունները:
Նախարարի տեղակալները ֆրանսիական կողմի հետ քննարկել են այդ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանն ու նոր նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը վերաբերող հարցեր:
«Մշակույթ և պատմամշակութային ժառանգություն» խորագրով նիստի հիմնական բանախոսներն են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, Ֆրանսիայի պատմամշակութային ժառանգության ինստիտուտի տնօրեն Շառլ Պերսոնան, Լուվրի թանգարանի Արևելքի անտիկ շրջանի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Վենսան Բլանշարը, դերասան Սերժ Ավետիքյանը: Բանախոսները քննարկել են հայ-ֆրանսիական մշակութային համագործակցության զարգացմանն առնչվող ծրագրերը, որոնց թվում՝ մշակութային ժառանգության պահպանման, վերականգնողների վերապատրաստման, կինոկրթության, կինոժառանգության և համատեղ ֆիլմարտադրության հեռանկարները:
«Կրթություն, երիտասարդություն և սպորտ» վերտառությամբ առանձին նիստի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը «ՖԻՖԱ» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Յուրի Ջորկաեֆի, «Ազնավուր» հիմնադրամի նախագահ Քրիստինա Ազնավուրի և Ժան Մուլեն Լիոն III համալսարանի պրոռեկտոր Մանուել Ժոբերի հետ ներկայացրել է Հայաստանի կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, կրթության տարբեր մակարդակներում (հանրակրթություն, միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթություն), ինչպես նաև սպորտի ասպարեզում հայ-ֆրանսիական առկա ծրագրերը, քննարկել այդ ծրագրերի զարգացման հնարավորությունները, ուրվագծել նոր ծրագրեր:

В рамках рабочего визита во Францию члены возглавляемой премьер-министром РА Николом Пашиняном делегации-заместители министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян и Ара Хзмалян представили приоритеты сферы образования, спорта и охраны культурного наследия Армении на форуме «Амбиции. Франция-Армения», посвященном 30-летию армяно-французских дипломатических отношений.
Заместители министра обсудили с французской стороной вопросы, касающиеся развития взаимодействия в этих сферах и претворения в жизнь новых инициатив.
Основными докладчиками заседания были заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Ара Хзмалян, директор Института культурно-исторического наследия Франции Шарль Персона, замдиректора департамента античного Востока в музее Лувра Венсан Бланшар, актер Серж Аветикян. Докладчики обсудили программы, касающиеся развития армяно-французского культурного сотрудничества, в числе которых-сохранение культурного наследия, переподготовка реставраторов, образование в сфере кино и перспективы совместного кинопроизводства.
В рамках отдельного заседания под названием «Образование, молодежь и спорт» заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян вместе с генеральным директором фонда «ФИФА» Юрием Джоркаеффым, президентом фонда «Азнавур» Кристиной Азнавур и проректором университета «Жан Мулен Лион III» Мануэлем Жобером представил осуществляемые в сфере образования Армении реформы, армяно-французские программы на разных уровнях образования (общее, среднее специальное и высшее образование), а также армяно-французские спортивные проекты. Стороны обсудили возможности и перспективы развития этих программ, а также наметили новые.