Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության անդամներ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արա Խզմալյանը հայ-ֆրանսիական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված «Հավակնություններ՝ Ֆրանսիա-Հայաստան» համաժողովին ներկայացրել են Հայաստանի կրթական համակարգի, սպորտի բնագավառի և մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտի առաջնահերթությունները:
Նախարարի տեղակալները ֆրանսիական կողմի հետ քննարկել են այդ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանն ու նոր նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը վերաբերող հարցեր:
«Մշակույթ և պատմամշակութային ժառանգություն» խորագրով նիստի հիմնական բանախոսներն են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, Ֆրանսիայի պատմամշակութային ժառանգության ինստիտուտի տնօրեն Շառլ Պերսոնան, Լուվրի թանգարանի Արևելքի անտիկ շրջանի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Վենսան Բլանշարը, դերասան Սերժ Ավետիքյանը: Բանախոսները քննարկել են հայ-ֆրանսիական մշակութային համագործակցության զարգացմանն առնչվող ծրագրերը, որոնց թվում՝ մշակութային ժառանգության պահպանման, վերականգնողների վերապատրաստման, կինոկրթության, կինոժառանգության և համատեղ ֆիլմարտադրության հեռանկարները:
«Կրթություն, երիտասարդություն և սպորտ» վերտառությամբ առանձին նիստի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը «ՖԻՖԱ» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Յուրի Ջորկաեֆի, «Ազնավուր» հիմնադրամի նախագահ Քրիստինա Ազնավուրի և Ժան Մուլեն Լիոն III համալսարանի պրոռեկտոր Մանուել Ժոբերի հետ ներկայացրել է Հայաստանի կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, կրթության տարբեր մակարդակներում (հանրակրթություն, միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթություն), ինչպես նաև սպորտի ասպարեզում հայ-ֆրանսիական առկա ծրագրերը, քննարկել այդ ծրագրերի զարգացման հնարավորությունները, ուրվագծել նոր ծրագրեր:

Within the framework of the working visit to France, the members of the Delegation, headed by Prime Minister Nikol Pashinyan, Deputy Ministers of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan and Ara Khzmalyan presented the priorities of education, sports and protection of cultural heritage of Armenia at the conference on "Ambitions: Armenia-France" dedicated to the 30th anniversary of the Armenian-French diplomatic relations.
Together with the French partners the Deputy Ministers considered the issues related to the advancement of cooperation in these fields and the implementation of new initiatives.
The discussants of the plenary session entitled "Culture and Historical-Cultural Heritage", were RA ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan, the Director of the French Institute of Historical and Cultural Heritage Charles Persona, the Deputy Director of the Department of Eastern Antiquities of the Louvre Museum Vincent Blanchard, and actor Serje Avetikian.The speakers discussed programs related to the advancement of Armenian-French cultural cooperation, including the preservation of cultural heritage, training of restorers, film education, cinema heritage and prospects for joint film production.
Within the frame of the plenary session entitled "Education, Youth and Sports", RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan, together with CEO of the FIFA Foundation Yuri Djorkaeff, President of the Aznavour Foundation Kristina Aznavour, and Vice-Rector of the University Jean Moulin Lyon 3 Manuel Jobert, presented the education reforms, implemented in Armenia at different levels (general, vocational, and higher education), the existing Armenian-French programs in sports, as well as outlined new programs.