ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը, մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը, փոխդեսպան Աննառոզա Կոլանջելոն և դեսպանության աշխատակից Արամ Մկրյանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-իտալական մշակութային ժառանգության ոլորտում կյանքի կոչված ծրագրերին, ինչպես նաև քննարկվել են համատեղ իրականացվող նոր ծրագրերին վերաբերող մանրամասներ՝ մասնավորապես դիտարկելով 3 հիմնական ուղղություններ:
Քննարկման առանցքում առանձնահատուկ կարևորվել է իտալական արշավախմբերի և կազմակերպությունների ներգրավվածությունը՝ Հայաստանում հնագիտական ժառանգության ուսումնասիրման ոլորտում: Իտալական կողմից հաստատվել է «ՌՕՔԵՄՓ Հայաստան. մշակութային ժառանգության պահպանության, կառավարման և արժևորման տարածաշրջանային կենտրոնի» ծրագրի երկրորդ փուլի ֆինանսավորման տրամադրումը, որին առնչվող ծրագրերը երկուստեք մանրամասն կքննարկվեն առաջիկայում: Այնուհետև կողմերն արծարծել են հայ-իտալական մշակութային հարաբերությունների խորացմանն ու ընդլայնմանն ուղղված ծրագրերը՝ տարբեր ուղղություններով:
Այդ համատեքստում դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոն առաջարկել է Հայաստանում և Իտալիայում փոխադարձաբար իրականացնել ցուցադրություններ՝ ներկայացնելով իտալական մշակույթը Հայաստանում և հայկական մշակույթն Իտալիայում: Դեսպանի խոսքով այդ նախագիծը լավագույնս կարտացոլի դարավոր պատմություն ունեցող երկու երկրների մշակույթների առնչությունները:
Նախարարի տեղակալը գոհունակությամբ է ընդունել դեսպանի առաջարկը և պատրաստակամություն հայտնել մանրամասն մշակելու բոլոր այն ծրագրերը, որոնք երկուստեք նախանշվել և քննարկվել են:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Alfred Kocharyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Armenia Alfonso Di Riso.
The meeting was also attended by the Head of the Department for Foreign Relations and Diaspora of the MoESCS Arkady Papoyan, Head of the Department for Cultural Heritage and Folk Crafts Astghik Marabyan, Vice-Ambassador Annarosa Colangelo, and Embassy employee Aram Mkryan.
During the meeting, the programs implemented in the field of the Armenian-Italian cultural heritage were touched upon, as well as the details of new joint programs were discussed, in particular, considering 3 main directions.
The discussion focused on the importance of the engagement of Italian expeditions and organizations in the study of the archaeological heritage in Armenia. The Italian side approved the funding for the second stage of the program of the "ROCHEMP-Armenia: Creation of Regional Centre for Management, Conservation and Enhancement of Cultural Heritage”, the programs related to which will be discussed in detail in the near future. The sides then considered the programs aimed at advancing and expanding Armenian-Italian cultural relations in various directions.
In this context, Ambassador Alfonso Di Riso proposed to hold mutual exhibitions in Armenia and Italy, presenting Italian culture in Armenia and Armenian - in Italy. According to the Ambassador, this project will best reflect the relations between the cultures of the two countries with a centuries-old history.
The Deputy Minister welcomed the Ambassador's proposal and expressed willingness to elaborate in detail all the programs that were mutually outlined and considered