ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը, մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը, փոխդեսպան Աննառոզա Կոլանջելոն և դեսպանության աշխատակից Արամ Մկրյանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-իտալական մշակութային ժառանգության ոլորտում կյանքի կոչված ծրագրերին, ինչպես նաև քննարկվել են համատեղ իրականացվող նոր ծրագրերին վերաբերող մանրամասներ՝ մասնավորապես դիտարկելով 3 հիմնական ուղղություններ:
Քննարկման առանցքում առանձնահատուկ կարևորվել է իտալական արշավախմբերի և կազմակերպությունների ներգրավվածությունը՝ Հայաստանում հնագիտական ժառանգության ուսումնասիրման ոլորտում: Իտալական կողմից հաստատվել է «ՌՕՔԵՄՓ Հայաստան. մշակութային ժառանգության պահպանության, կառավարման և արժևորման տարածաշրջանային կենտրոնի» ծրագրի երկրորդ փուլի ֆինանսավորման տրամադրումը, որին առնչվող ծրագրերը երկուստեք մանրամասն կքննարկվեն առաջիկայում: Այնուհետև կողմերն արծարծել են հայ-իտալական մշակութային հարաբերությունների խորացմանն ու ընդլայնմանն ուղղված ծրագրերը՝ տարբեր ուղղություններով:
Այդ համատեքստում դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոն առաջարկել է Հայաստանում և Իտալիայում փոխադարձաբար իրականացնել ցուցադրություններ՝ ներկայացնելով իտալական մշակույթը Հայաստանում և հայկական մշակույթն Իտալիայում: Դեսպանի խոսքով այդ նախագիծը լավագույնս կարտացոլի դարավոր պատմություն ունեցող երկու երկրների մշակույթների առնչությունները:
Նախարարի տեղակալը գոհունակությամբ է ընդունել դեսպանի առաջարկը և պատրաստակամություն հայտնել մանրամասն մշակելու բոլոր այն ծրագրերը, որոնք երկուստեք նախանշվել և քննարկվել են:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Альфред Кочарян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Италии в Армении Альфонсо Ди Ризо.
На встрече также присутствовали начальник управления внешних связей и диаспоры ОНКС РА Аркадий Папоян, начальник управления культурного наследия и народных ремесел Астхик Марабян, вице-посол Аннароза Коланджело и сотрудник посольства Арам Мкрян.
В ходе встречи были затронуты программы, реализованные в сфере армяно-итальянского культурного наследия, а также обсуждены детали новых совместных проектов, в частности, рассмотрены 3 основных направления.
В центре обсуждения была особо отмечена важность участия итальянских экспедиций и организаций в изучении археологического наследия в Армении. Итальянская сторона утвердила предоставление финансирования второму этапу программы «РОКЕМП Армения. Региональный центр охраны, управления и оценки культурного наследия», и подробности проведения программы, которые будут обсуждены в ближайшее время. Затем стороны обсудили программы, направленные на углубление и расширение армяно-итальянских культурных отношений по разным направлениям.
В этом контексте посол Альфонсо Ди Ризо предложил реализовать в Армении и Италии совместные выставки, представляющие итальянскую культуру в Армении и армянскую – в Италии. По словам посла, этот проект наилучшим образом отразит отношения культур двух стран, имеющих многовековую историю.
Заместитель министра с удовлетворением принял предложение посла и выразил готовность детально разработать все те программы, которые были обоюдно обозначены и обсуждены.