Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Վահրամ Դումանյանը շնորհավորել է Մարտինա Շմիդտին՝ ՀՀ-ում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի ղեկավար պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք: Նախարարը բարձր է գնահատել Եվրոպայի Խորհրդի շրջանակում համագործակցությունը կրթության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում և հույս հայտնել, որ Մարտինա Շմիդտի նշանակմամբ Հայաստանում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի հետ փոխգործակցությունն էլ ավելի կզարգանա: Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտները բավականին տարողունակ են ու բազմազան, հետևաբար առկա են բազում ծրագրեր ու նախաձեռնություններ, որոնց ուղղությամբ նախարարությունը պատրաստակամ է ընդլայնել համագործակցությունը:
ՀՀ-ում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտը տեղեկացրել է, որ մարտի 2-ին Երևանում նախատեսվում է Հայաստան/ԵԽ Գործողությունների ծրագրի ղեկավար կոմիտեի նիստ՝ 2019-2022 թթ. ծրագրի իրականացման ընթացքը և արդյունքները, ինչպես նաև հաջորդ շրջափուլի՝ 2023-2026թթ. ծրագրի առաջնահերթությունները քննարկելու և համագործակցության նոր ոլորտներ նախանշելու նպատակով:
Ի թիվս գոյություն ունեցող համագործակցության ոլորտների՝ Մարտինա Շմիդտը ներկայացրել է փոխգործակցության նոր ուղղություններ, որոնց շրջանակում, մասնավորապես, մեդիագրագիտության բարձրացման ուղղությամբ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը կարևորել է մեդիագրագիտության ռազմավարական ծրագրի մշակման աշխատանքները՝ տեղեկացնելով, որ հանրակրթության պետական չափորոշչում ներառված է ժողովրդավարության և քաղաքացիական կարողունակությունների զարգացումը: Նա նշել է, որ ներկայում հանրային քննարկման է դրված ‹‹Հայաստանի Հանրապետության կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրի›› նախագիծը, և կարելի է քննարկել նշված փաստաթղթում ու դրա իրականացումն ապահովող գործողությունների ծրագրում մեդիագրագիտության բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքները:
Իր տպավորությունները կիսելով Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգության մասին՝ ՀՀ-ում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը ներկայում գտնվում է Եվրոպական մշակութային ուղիներից (European Cultural Routes) մեկի վրա, և ունի մի շարք այլ ուղիներում ներգրավվելու ներուժ:
Այս համատեքստում Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ Հայաստանը մշակութային ժառանգության հետ կապված լուրջ խնդիրներ ունի՝ թե քարտեզագրման, և թե՛ հանրայնացման տեսանկյունից: Նա նաև ուշադրություն է հրավիրել Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգի հարցին:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян сегодня принял руководителя офиса Совета Европы в Армении Мартину Шмидт. На встрече также присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Ваграм Думанян поздравил Мартину Шмидт с вступлением в должность руководителя офиса Совета Европы в РА и пожелал плодотворной работы. Министр высоко оценил сотрудничество в рамках Совета Европы в сфере образования, культуры и молодежи и выразил надежду, что с назначением Мартины Шмидт сотрудничество с офисом Совета Европы в Армении будет еще более развиваться. По словам В. Думаняна, сферы координации министерства ОНКС довольно емки и разнообразны, следовательно, есть множество программ и инициатив, в направлении которых министерство готово расширить сотрудничество.
Руководитель офиса Совета Европы в Армении Мартина Шмидт сообщила, что 2 марта в Ереване планируется заседание руководящего комитета Программы действий Армения-СЕ на 2019-2022 гг., процесс и результаты реализации программы, а также следующий этап-2023-2026 гг., с целью обсуждения приоритетов программы и определения новых сфер сотрудничества.
В числе существующих сфер сотрудничества, Мартина Шмидт представила новые направления взаимодействия, в рамках которых, в частности, возможность реализации совместных программ по повышению медиаграмотности.
Заместитель министра Артур Мартиросян отметил важность разработки стратегической программы медиаграмотности, сообщив, что в государственный стандарт общего образования включено развитие демократии и гражданских способностей. Он отметил, что в настоящее время на общественное обсуждение вынесен проект "Государственная программа развития образования Республики Армения до 2030 года", и можно обсудить работы по повышению медиаграмотности в указанном документе и программе действий, обеспечивающих его реализацию.
Поделившись своими впечатлениями о богатом культурном наследии Армении, руководитель офиса Совета Европы в РА отметила, что Армения в настоящее время находится на одном из европейских культурных путей (European Cultural Routes) и имеет потенциал для вовлечения в ряд других путей.
В этом контексте Ваграм Думанян отметил, что у Армении серьезные проблемы, связанные с культурным наследием, как с точки зрения картографии, так и с точки зрения публичности. Он также обратил внимание на вопрос об опасности, угрожающей армянскому культурному наследию на территориях, перешедших под контроль Азербайджана после второй Арцахской войны.