Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Վահրամ Դումանյանը շնորհավորել է Մարտինա Շմիդտին՝ ՀՀ-ում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի ղեկավար պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք: Նախարարը բարձր է գնահատել Եվրոպայի Խորհրդի շրջանակում համագործակցությունը կրթության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում և հույս հայտնել, որ Մարտինա Շմիդտի նշանակմամբ Հայաստանում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի հետ փոխգործակցությունն էլ ավելի կզարգանա: Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտները բավականին տարողունակ են ու բազմազան, հետևաբար առկա են բազում ծրագրեր ու նախաձեռնություններ, որոնց ուղղությամբ նախարարությունը պատրաստակամ է ընդլայնել համագործակցությունը:
ՀՀ-ում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտը տեղեկացրել է, որ մարտի 2-ին Երևանում նախատեսվում է Հայաստան/ԵԽ Գործողությունների ծրագրի ղեկավար կոմիտեի նիստ՝ 2019-2022 թթ. ծրագրի իրականացման ընթացքը և արդյունքները, ինչպես նաև հաջորդ շրջափուլի՝ 2023-2026թթ. ծրագրի առաջնահերթությունները քննարկելու և համագործակցության նոր ոլորտներ նախանշելու նպատակով:
Ի թիվս գոյություն ունեցող համագործակցության ոլորտների՝ Մարտինա Շմիդտը ներկայացրել է փոխգործակցության նոր ուղղություններ, որոնց շրջանակում, մասնավորապես, մեդիագրագիտության բարձրացման ուղղությամբ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը կարևորել է մեդիագրագիտության ռազմավարական ծրագրի մշակման աշխատանքները՝ տեղեկացնելով, որ հանրակրթության պետական չափորոշչում ներառված է ժողովրդավարության և քաղաքացիական կարողունակությունների զարգացումը: Նա նշել է, որ ներկայում հանրային քննարկման է դրված ‹‹Հայաստանի Հանրապետության կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրի›› նախագիծը, և կարելի է քննարկել նշված փաստաթղթում ու դրա իրականացումն ապահովող գործողությունների ծրագրում մեդիագրագիտության բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքները:
Իր տպավորությունները կիսելով Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգության մասին՝ ՀՀ-ում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը ներկայում գտնվում է Եվրոպական մշակութային ուղիներից (European Cultural Routes) մեկի վրա, և ունի մի շարք այլ ուղիներում ներգրավվելու ներուժ:
Այս համատեքստում Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ Հայաստանը մշակութային ժառանգության հետ կապված լուրջ խնդիրներ ունի՝ թե քարտեզագրման, և թե՛ հանրայնացման տեսանկյունից: Նա նաև ուշադրություն է հրավիրել Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգի հարցին:

The Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today the Head of the Council of Europe Office in Yerevan Martina Schmidt. Deputy ESCS Minister Arthur Martirosyan also participated in the meeting.
Vahram Dumanyan congratulated Martina Schmidt on assuming the post of the Head of the Council of Europe Office in Armenia and wished her fruitful work. The Minister highly appreciated the cooperation within the framework of the Council of Europe in the fields of education, culture, and youth and expressed hope that with the appointment of Martina Schmidt, the cooperation with the Council of Europe Office in Armenia will further advance. According to Vahram Dumanyan, the coordination fields of the ESCS Ministry are quite diverse, therefore, there are many programs and initiatives in the direction of which the Ministry is willing to expand the collaboration.
Head of the Council of Europe Office in Armenia, Martina Schmidt, informed that the meeting of the Steering Committee of the Armenia-CoE Action Program is scheduled in Yerevan on March 2 to consider the priorities of the program for 2023-2026 and outline the new fields of cooperation.
Among the existing fields of cooperation, Martina Schmidt presented new ones, in particular, the possibility of implementing joint programs to enhance media literacy.
Deputy Minister Arthur Martirosyan noted the importance of developing a strategic media literacy program, underlining that the development of democracy and civic abilities is included in the state standard of general education. He noted that the Draft “Education Development Strategy until 2030” has been submitted for public discussion, and it is possible to discuss the activities on improving media literacy in this document and the action program ensuring its implementation.
Sharing her impressions of Armenia's rich cultural heritage, the Head of the Council of Europe Office in Yerevan noted that Armenia is currently on one of the European Cultural Routes and has the potential to be involved in a number of others.
In this context, Vahram Dumanyan noted that Armenia is facing serious problems related to its cultural heritage, both in terms of mapping and publicity. He also drew attention to the issue of the threat to the Armenian cultural heritage in the territories that came under the control of Azerbaijan after the Second Artsakh War.