ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ԳԱԱ օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի ներկայացուցիչներին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Աշոտ Սաղյանը, Գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
Գիտական ինստիտուտի ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց մտահոգությունը` ավելի քան 15 տարի առաջ ինստիտուտի տարածքից առանձնացված և օտարված տարածքում սեփականատիրոջ կողմից կառուցապատում իրականացնելու վերաբերյալ: Գիտնականների կարծիքով` շինարարական աշխատանքների ընթացքում կարող են վնասվել հարևանությամբ գտնվող գիտական կենտրոնների թանկարժեք սարքավորումները, իսկ կառուցապատման ավարտից հետո ռիսկեր կստեղծվեն գիտական ինստիտուտի հետագա բնականոն գործունեության համար:
Ընդգծելով, որ գիտնականների բարձրացրած խնդիրները պետության ուշադրության կենտրոնում են, նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ պետք է գտնել լուծման այնպիսի տարբերակներ, որոնցում համադրելի կլինեն գիտական կենտրոնի շահերը, սեփականատիրոջ օրինական իրավունքները և պետության առաջնահերթությունները: Ըստ այդմ՝ խնդիրը հարկ է քննարկել գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվել են նաև քիմիայի գիտական ուղղությունների զարգացման ռազմավարության մշակմանը, այդ ոլորտում պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял представителей научно-технологического центра органической и фармацевтической химии НАН РА.
На встрече присутствовали президент Национальной академии наук Ашот Сагьян, председатель Комитета по науке Саркис Айоцян.
Представители научного института представили свою озабоченность в связи с осуществлением застройки собственником территории, выделенной и отчужденной более 15 лет назад с территории института. По мнению ученых, в ходе строительных работ может быть повреждено дорогостоящее оборудование находящихся по соседству научных центров, а после завершения строительства будут созданы риски для дальнейшей нормальной деятельности Научного института.
Подчеркнув, что проблемы, поднятые учеными, находятся в центре внимания государства, министр Ваграм Думанян отметил, что необходимо найти такие варианты решения, в которых будут сопоставимы интересы научного центра, законные права собственника и приоритеты государства. В соответствии с этим, проблему следует обсудить со всеми вовлеченными в процесс сторонами.
В ходе встречи были затронуты также вопросы, касающиеся разработки стратегии развития научных направлений химии, сотрудничества государство-частный сектор в этой сфере.