Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Կրթության ոլորտի ռազմավարության նախագիծը:
Պատասխանատուները նշել են, որ նախագծում ներկայացված են կրթության՝ մինչև 2026 և 2030 թվականների զարգացման տեսլականն ու նպատակները: Մասնավորապես, նախագիծն անդրադառնում է ծառայություններին, որոնք մատուցվում են նախադպրոցականից մինչև բարձրագույն կրթություն: Փաստաթղթում ներկայացված են նաև այն հիմնական թիրախները, որոնց այս ոլորտում ձգտելու է կառավարությունը վերը նշված ժամանակահատվածում:
Նախագծի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել կրթության բովանդակությանը, չափորոշիչներին, նախադպրոցական, հանրակրթության, միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտում նախատեսվող ծրագրերին ու միջոցառումներին, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացման, բուհերի՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցման ու ակադեմիական քաղաքի հիմնմանն ուղղված աշխատանքներին:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, ներկայացվել են մի շարք հարցադրումներ, դիտարկումներ ու առաջարկություններ:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետը նշել է, որ բարձրացված հարցերի լուծման վերաբերյալ պատկերացումները պետք է ամրագրել ռազմավարության մեջ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նախագիծը շրջանառել՝ զուգահեռ այն լրամշակելով և հաշվի առնելով ներկայացված խնդիրներն ու առաջարկությունները:

Во главе с премьер-министром Николом Пашиняном состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект Стратегии сферы образования.
Ответственные отметили, что в проекте представлены видение и цели развития образования до 2026 и 2030 годов. В частности, проект касается услуг, предоставляемых от дошкольного до высшего образования. В документе представлены также те основные цели, к которым в этой сфере будет стремиться правительство в указанный период.
В контексте проекта были затронуты содержание, критерии образования, программы и мероприятия, предусмотренные в сфере дошкольного, общего образования, среднего профессионального и высшего образования, а также работы по развитию инфраструктур, приведению вузов в соответствие с международными стандартами и основанию академического города.
Вокруг проекта развернулся заинтересованный обмен мнениями, был представлен ряд вопросов, наблюдений и предложений.
Подводя итоги совещания, премьер-министр отметил, что представления о решении поднятых вопросов нужно закрепить в стратегии. Никол Пашинян поручил циркулировать проект параллельно с его доработкой и учетом представленных проблем и предложений.