ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի «Քաղաքական երկխոսություն. Հարավային Կովկաս» տարածաշրջանային կենտրոնի տնօրեն Թոմաս Շրապելին և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի Հյուսիսային Ամերիկայի և Եվրոպայի գրասենյակների համար պատասխանատու Յան Ֆիլիպ Վյոլբերնին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը բարձր է գնահատել հիմնադրամի առաքելությունը մեր երկրում և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի ուղղությամբ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն հայտնել: Անդրադառնալով բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցությանը՝ նախարարն ընդգծել է երիտասարդների համար Գերմանիայի բարձրակարգ համալսարաններում կրթություն ստանալու հնարավորությունը: Հանրակրթության ոլորտում Վահրամ Դումանյանն առաջարկել է համագործակցել հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրման շրջանակում դասագրքերի մշակման և ուսուցիչների վերապատրաստման ուղղությամբ: Նախարարը կարևորել է նաև STEM բնագավառում համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացումը: Այդ համատեքստում Վահրամ Դումանյանը նշել է արհեստական բանականության թեմայով հունվարի 31-ին նախատեսված համաժողովին վերոնշյալ հարցերի քննարկման անհրաժեշտությունը:
«Քաղաքական երկխոսություն. Հարավային Կովկաս» տարածաշրջանային կենտրոնի տնօրեն Թոմաս Շրապելն իր հերթին նշել է, որ հիմնադրամն արդեն 5 տարի սերտորեն համագործակցում է ԿԳՄՍ նախարարության հետ, և այդ շրջանակում իրականացվել են մի շարք համատեղ ծրագրեր: Նա ընդգծել է, որ ՀՀ-ում հիմնադրամի գործունեությունը վերջին տարիներին քառապատկվել է:
«Հայաստանում հիմնադրամի համար ստեղծված են գերազանց պայմաններ, և մենք ունենք շատ լավ գործընկերներ: Սրանք այն նախադրյալներն են, որոնք մեզ հիմք են տալիս ընդլայնելու մեր գործունեության շրջանակը»,- շեշտել է Թոմաս Շրապելը:
Նա փաստել է հիմնադրամի աջակցությամբ ՀՀ դպրոցների համար «Հասարակագիտություն» առարկայի դասագրքի և մեթոդական ուղեցույցի մշակման աշխատանքները: Թոմաս Շրապելի խոսքով՝ Արևելյան գործընկերության որևէ երկրում երբևէ նմանօրինակ ծրագիր չի իրականացվել, և Հայաստանում դրա իրագործումը բացառիկ երևույթ է, ինչը վկայում է նաև հայկական կողմի շահագրգռվածության մասին:
Թոմաս Շրապելն անդրադարձել է նաև հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրին՝ ընդգծելով, որ վերջին երկու տարիներին վերապատրաստվել է Երևանի և ՀՀ մարզերի շուրջ 400 ուսուցիչ: Նա նաև տեղեկացրել է, որ հիմնադրամն աջակցում է հայ երիտասարդ, շնորհաշատ և տաղանդավոր մասնագետներին. 25 ուսանողի տրամադրվել է կրթաթոշակ: Թոմաս Շրապելը փաստել է, որ այս ուղղությամբ անհրաժեշտ է իրականացնել կոնկրետ նպատակային ծրագիր՝ երիտասարդներին աջակցելու համար:
Հանդիպման կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել մշակելու համագործակցության ընդլայնման նոր օրակարգ, որի շրջանակում կիրագործվեն համատեղ նոր ծրագրեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял делегацию фонда «Конрад Аденауэр», в которой были директор регионального центра «Политический диалог. Южный Кавказ» Томас Шрапель и ответственный за офисы Северной Америки и Европы фонда «Конрад Аденауэр» Ян Филипп Волберн.
На встрече присутствовал также заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян.
Приветствуя представителей фонда, министр Ваграм Думанян высоко оценил миссию фонда в нашей стране и выразил готовность продолжить сотрудничество в направлении программ, представляющих взаимный интерес. Коснувшись сотрудничества в сфере высшего образования, министр подчеркнул возможность получения образования для молодежи в высших университетах Германии. В сфере общего образования В. Думанян предложил сотрудничать по разработке учебников и переподготовке учителей в рамках внедрения новых стандартов общего образования. Министр также отметил важность реализации совместных образовательных программ в сфере STEM. В этом контексте В. Думанян отметил необходимость обсуждения вышеуказанных вопросов на конференции на тему искусственного интеллекта, намеченной на 31 января.
Директор регионального центра «Политический диалог. Южный Кавказ» Томас Шрапель, в свою очередь, отметил, что фонд уже 5 лет тесно сотрудничает с Министерством ОНКС РА, и в рамках этого реализован ряд совместных программ. Он подчеркнул, что деятельность фонда в Армении за последние годы возросла в четыре раза.
«В Армении созданы отличные условия для фонда, и у нас есть очень хорошие партнеры. Это те предпосылки, которые дают нам основание расширить рамки нашей деятельности», - подчеркнул Томас Шрапель.
Он констатировал работу по разработке учебника и методического пособия по предмету «Обществоведение» для школ Армении при содействии Фонда. По словам Томаса Шрапеля, ни в одной стране Восточного партнерства никогда не осуществлялась подобная программа, и ее реализация в Армении является исключительным явлением, что свидетельствует также о заинтересованности армянской стороны.
Томас Шрапель также коснулся программы переподготовки учителей, осуществляемой при содействии фонда, подчеркнув, что за последние два года переподготовку прошли около 400 учителей из Еревана и областей РА. Он сообщил, что фонд также содействует молодым, одаренным и талантливым армянским специалистам и 25 студентам была предоставлена стипендия. Томас Шрапель констатировал, что в этом направлении необходимо реализовать конкретную целевую программу для поддержки молодежи.
Стороны выразили готовность разработать новую повестку для расширения сотрудничества, в рамках которой будут реализованы новые совместные программы.