ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայացել է «Հերոսներին. 44» խորագրով համերգը՝ նվիրված Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հերոսների հիշատակին:
Համերգին ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը: Համերգին հրավիրված էին նաև զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամները:
Միջոցառմանը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ հնչել է հանճարեղ հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի Սիմֆոնիա թիվ 2-ը, որը հայտնի է նաև «Զանգերով» սիմֆոնիա անվամբ:
Արամ Խաչատրյանի այս ստեղծագործությունը գրվել է Հայրենական մեծ պատերազմի օրերին: Այն ազգային աղետի դեմ համառ պայքարի մարմնավորում է և լավագույնս արտահայտում այն ապրումները, հայրենիքի հանդեպ նվիրվածությունն ու անկոտրում պայքարը, որը դրսևորել է հայ զինվորը Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։

With the assistance of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, a concert entitled "To the Heroes: 44" dedicated to the memory of the heroes of the 44-day Artsakh War was held in the Aram Khachaturian Concert Hall.
The concert was attended by the Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Vahram Dumanyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Armenia Sergey Kopyrkin. Family members of the deceased servicemen were also invited to the concert.
At the event, the National Philharmonic Orchestra of Armenia performed the Symphony № 2 by the renowned Armenian composer Aram Khachaturian, also known as “Symphony with Bells”.
This piece of work by Aram Khachaturian was written during the Great Patriotic War. It embodies the determined struggle against the national catastrophe, best expressing the feelings, devotion to the homeland and the unbreakable struggle the Armenian soldier expressed during the 44-day Artsakh war.