ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայացել է «Հերոսներին. 44» խորագրով համերգը՝ նվիրված Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հերոսների հիշատակին:
Համերգին ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը: Համերգին հրավիրված էին նաև զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամները:
Միջոցառմանը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ հնչել է հանճարեղ հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի Սիմֆոնիա թիվ 2-ը, որը հայտնի է նաև «Զանգերով» սիմֆոնիա անվամբ:
Արամ Խաչատրյանի այս ստեղծագործությունը գրվել է Հայրենական մեծ պատերազմի օրերին: Այն ազգային աղետի դեմ համառ պայքարի մարմնավորում է և լավագույնս արտահայտում այն ապրումները, հայրենիքի հանդեպ նվիրվածությունն ու անկոտրում պայքարը, որը դրսևորել է հայ զինվորը Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։

При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА в концертном зале «Арам Хачатурян» состоялся концерт «Героям. 44», посвященный памяти героев 44-дневной войны в Арцахе.
На концерте присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян и Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в РА Сергей Копыркин. На концерт также были приглашены члены семей погибших военнослужащих.
На мероприятии в исполнении Национального филармонического оркестра Армении прозвучала Симфония № 2 гениального армянского композитора Арама Хачатуряна. которая также известна как «Колокольная» симфония.
Это произведение Арама Хачатуряна было написано в дни Великой Отечественной войны и является олицетворением упорной борьбы против национальной катастрофы и наилучшим образом отражает те переживания, преданность Родине и непоколебимую борьбу, которую проявил армянский солдат во время 44-дневной Арцахской войны.