Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Բանգլադեշի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գուսալ Ազամ Սարքերի գլխավորած պատվիրակությանը: Կողմերը քննարկել են կրթության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցության ներկա իրավիճակն ու հեռանկարները:
Ի պատասխան Հայաստանի բարձրագույն կրթական հաստատություններում Բանգլադեշում առկա հետաքրքրության և այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրելու դեսպանի պատրաստակամությանը՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել է բարձրագույն կրթության ոլորտում ներկայում իրականացվող բարեփոխումները: Բարձրագույն կրթության միջազգայնացման համատեքստում Արթուր Մարտիրոսյանը կարևորել է օտարերկրյա ուսանողների ներգրավման, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների շարժունության ապահովման և միջբուհական համագործակցության զարգացման բաղադրիչները:
Կողմերը ներկայացրել են իրենց երկրների բուհերում օտարերկրյա ուսանողների համար նախատեսված իրավակարգավորումները, մասնագիտությունների առաջնահերթությունները և այլ խնդիրների վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել նաև բարձրագույն կրթության որակի ապահովման և միջբուհական համագործակցության զարգացման հնարավորություններին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև արտերկրում հայկական մշակութային ժառանգության կարևոր նմուշ հանդիսացող Դաքքայի Սուրբ Հարություն հայկական եկեղեցու պահպանման, վերականգնման և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկելու գործընթացը: Ողջունելով Բանգլադեշի կառավարության այդ նախաձեռնությունը՝ մշակութային ժառանգության պահպանման՝ պետությունների հանձնառության շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը պատրաստակամություն է հայտնել փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ–ին համապատասխան հայտի ներկայացման գործընթացում և դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին: Նա հույս է հայտնել, որ գործընկեր երկրների կողմից իրավիճակի արձանագրումների արդյունքում Ադրբեջանը զերծ կմնա իր հսկողության ներքո հայտնված հազարավոր հայկական պատմամշակութային հուշարձանները ոչնչացնելուց և դրանց ծագումն աղավաղելուց:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու երկրների միջև մշակույթի ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման հնարավորությանը: Կողմերը քննարկել են նաև կրթության և մշակույթի ոլորտներում երկկողմանի հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян принял делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным Послом Народной Республики Бангладеш в Армении Гусалом Азам Саркером. Стороны обсудили нынешнюю ситуацию и перспективы сотрудничества в сфере образования и культуры.
В ответ на заинтересованность посла в высших учебных заведениях Армении в Бангладеш и готовность приложить усилия в этом направлении, Артур Мартиросян представил реформы в сфере высшего образования. В контексте интернационализации высшего образования замминистра отметил важность привлечения иностранных студентов, обеспечения мобильности профессорско-преподавательского состава и студентов и развития межвузовского сотрудничества.
Стороны представили правопорядки, предусмотренные для иностранных студентов в вузах своих стран, приоритеты специальностей и другие вопросы. Стороны коснулись также возможностей обеспечения качества высшего образования и развития межвузовского сотрудничества.
В ходе встречи стороны также обсудили процесс сохранения, восстановления армянской церкви Святого Воскресения (Сурб Арутюн) в Дакке, являющейся важным образцом армянского культурного наследия за рубежом, и включения ее в список всемирного наследия ЮНЕСКО. Приветствуя эту инициативу правительства Бангладеш, заместитель министра выразил готовность оказать экспертное содействие ЮНЕСКО в процессе представления соответствующей заявки и обратил внимание посла на проблему сохранения армянского историко-культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана в результате войны 2020 года. Он выразил надежду, что в результате констатации ситуации странами-партнерами Азербайджан воздержится от уничтожения,а также искажения истории происхождения тысяч армянских историко-культурных памятников, оказавшихся под его контролем.
На встрече была затронута возможность подписания соглашения о сотрудничестве между двумя странами в сфере культуры. Стороны обсудили также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес в сферах образования и культуры.