Դեկտեմբերին 30-ին կայացել է 2021 թվականի 10 լավագույն մարզիկների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը, սպորտային աշխարհի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Վարչապետ Փաշինյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել մարզիկներին 2021 թվականի ընթացքում ունեցած մրցելույթների և, առավել ևս, հաղթանակների համար. «Գիտեք, որ 2021 թվականին մենք` բոլորս, և մեր հանրությունը հաղթանակների կրկնակի ավելի կարիք և անհրաժեշտություն ունեինք։ Եվ այն սոցիալ-հոգեբանական վիճակում, որ հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետությունում 44-օրյա պատերազմից հետո, մարզական ելույթներն առավել կարևորություն են ստանում, դրանք առավել մեծ նշանակություն են ստանում՝ պետական և համազգային: Այս առումով 2021 թվականի մրցելույթները, մրցելույթներին մասնակցությունը և այդ մրցելույթներում արձանագրած հաջողությունները կրկնակի գնահատանքի են արժանի»:
ՀՀ Վարչապետն ընդգծել է. ‹‹Մեր ռազմավարական ընկալումն այն է, որ սպորտը երկրի բնականոն զարգացման կարևորագույն շարժիչ ուժն է, և խոսքն այստեղ ոչ միայն ինքնին սպորտի զարգացման, այլև ընդհանրապես երկրի զարգացման մասին է, որովհետև մարզական ասպարեզում արձանագրված հաջողությունները բերում են տնտեսական հաջողությունների, բարձրանում է երկրի ճանաչելիությունը››։
«Մենք այսօր լուրջ խնդիր ունենք մեր պատանիների առողջության պահպանման առումով, և մեծ սպորտում ձեռք բերած հաջողություններով մեր անվանի մարզիկները, կարծում եմ, պիտի քաջալերեն նաև պատանիներին՝ զբաղվել սպորտով: Այս է նաև պատճառը, որ մենք այդպիսի մի քաղաքական գիծ ենք որդեգրել և խոստացել ենք դա. նրանք, ովքեր օլիմպիական չեմպիոնի կոչում կունենան, մենք նրանց անունով մարզադպրոցներ կկառուցենք իրենց ցանկացած բնակավայրում: Սա մենք անում ենք ոչ միայն մեր մարզիկներին հարգանքի տուրք մատուցելու համար, այլև համոզված ենք, որ այդ կարգի մարզօջախներն ավելի մեծ գրավչություն կունենան, որպեսզի երիտասարդներն այնտեղ հաճախեն և զբաղվեն սպորտով, ֆիզկուլտուրայով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն էլ ընդգծել է՝ 2021 թվականի արդյունքներով ձևավորվել է բավականին ուժեղ տասնյակ. «Երբ ընտրում էին Հայաստանի մարզիկների լավագույն տասնյակը, շատ լուրջ խնդրի առջև էին կանգնած մարզական լրագրողներն ու հավաքականների գլխավոր մարզիչները, և արդյունքում՝ Եվրոպայի երկու չեմպիոն տեղ չունեցան տասնյակում: Ահա այսքան ուժեղ տասնյակ ունենք այս տարի: Հուսանք՝ մենք կկարողանանք տեմպը պահել նաև 2022 թվականին»:
«Տարվա 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթում, ՀՀ հավաքականների գլխավոր մարզիչների և մարզական լրագրողների քվեարկության համադրությամբ, հաղթող էին ճանաչվել հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Արթուր Ալեքսանյանը, Մալխաս Ամոյանը, ծանրորդներ Սիմոն Մարտիրոսյանը, Գոռ Մինասյանը, Վարազդատ Լալայանը, մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը, բռնցքամարտիկներ Հովհաննես Բաչկովը, Դավիթ Չալոյանը, ազատ ոճի ըմբիշ Արսեն Հարությունյանը, շախմատիստուհի Էլինա Դանիելյանը:
Ի դեպ, պարգևատրման արարողությանը ներկա չէր միայն Էլինա Դանիելյանը, որը Վարշավայում մասնակցում էր արագ և կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությանը։ Նրա փոխարեն պարգևատրմանը մասնակցել է Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Զավեն Անդրիասյանը:
«Տարվա 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթի մրցանակային ֆոնդը 50 մլն դրամ է: Լավագույն տասնյակում ընդգրկված յուրաքանչյուր մարզիկ կստանա 4 մլն դրամ, ևս 1 մլն դրամ կհատկացվի նրանց մարզչական շտաբի անդամներին:

On December 30, the official awarding ceremony of the best 10 athletes of 2021 was held with the participation of RA Prime Minister Nikol Pashinyan. The event was attended by the Chief of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan, Secretary-General of the RA National Olympic Committee Hrachya Rostomyan, many representatives of the sports world.
First, Prime Minister Pashinyan thanked the athletes for their performances during 2021 and, chiefly, for their victories: “You know that in 2021, all of us and our society needed victories twice as much as needed. And in the socio-psychological state that has been created in the Republic of Armenia after the 44-day war, sports performances become of the greatest importance, they gain greater significance – at both state and national levels. In this regard, the competitions of 2021, participation in them, and the successes recorded are worthy of double appreciation.”
"Our strategic perception is that sport is the most important driving force of the regular development of the country, and we are talking here not only about the development of the sport, but also of the development of the country in general, since the recorded successes in sports lead to economic success, the recognition of the country increases,” underlined the Prime Minister of the Republic of Armenia.
“Today we are facing serious issues in terms of preserving the health of our youth, and I think our celebrated athletes should inspire the young men to exercise sports with their successes achieved in big sports. This is the reason why we adopted such a policy and promised that: for those who achieve the title of the Olympic champion, we will build sports schools in their name in the places they prefer. We are doing this not only to pay tribute to our athletes but we are also convinced that such sports centers will attract young people to attend and do sports and physical education,” stated Nikol Pashinyan.
ESCS Deputy Minister Karen Giloyan underlined that by the results of 2021 a rather strong team of ten athletes has been formed: “When the top ten athletes of Armenia were being chosen, sports journalists and head coaches of the national teams faced a very serious problem, and as a result, two European champions did not get into the top ten list. That's the strongest top ten we have this year. Let's hope that we will manage to keep up the pace in 2022.”
As a result of the voting of the head coaches of the RA national teams and sports journalists, the winners of "Top 10 Athletes of the Year" competition are: Greco-Roman wrestlers Artհur Aleksanyan, Malkhas Amoyan, weightlifters Simon Martirosyan, Gor Minasyan, Varazdat Lalayan, gymnast Artur Davtyan, boxers Hovhannes Bachkov, Davit Chaloyan, freestyle wrestler Arsen Harutyunyan, chess player Elina Danielyan.
By the way, only Elina Danielyan was not present at the awarding ceremony, as she was participating in the World Rapid Chess Championship in Warsaw. The head coach of the Armenian women's national team, Zaven Andriasyan, took part in the awarding ceremony instead of her.
The prize fund of the "Top 10 Athletes of the Year" competition is 50 million AMD. Each athlete included in the top ten will receive 4 million AMD, and 1 million AMD will be allocated to the members of their coaching staff.