Այսօր «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում բացվել է «Մեծամորի ոսկին» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը, որն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնած «Հողի գաղտնիքը» խորագրով ցուցադրությունների շրջանակում։
«Մեծամորի ոսկին» խորագրով ցուցադրության մեջ ներկայացված է Հայաստանի հնագիտական ոսկու ամենամեծ հավաքածուներից մեկը՝ հայտնաբերված 1960-ական թվականներից մինչ օրս պարբերաբար իրականացվող պեղումների արդյունքում։
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արա Խզմալյանը, Ալֆրեդ Քոչարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջունելով ներկաներին՝ Արա Խզմալյանը նշել է, որ մշակութային արժեքների նկատմամբ պատասխանատվությունը սկիզբ է առնում այդ արժեքների գիտակցումից և արժեքի հանդեպ դիրքորոշում մշակելուց:
«Հենց այդ նկատառումով մենք սկսեցինք «Հողի գաղտնիքը» խորագրով հանրայնացման և ճանաչողությունը բարձրացնող ցուցադրությունների շարքը. վերջերս տեղի է ունեցել «Հողի գաղտնիքը. Շահումյանի նորահայտ դամբարանը» ցուցահանդեսի բացումը, որը ներառում է բացառիկ արժեքներով ցուցանմուշներ՝ վաղ բրոնզե դարի շրջանից ավելի քան 100 միավոր, որը հնագետները համարում են գիտական հետաքրքրություն ներկայացնող լրջագույն բացահայտում: Այսօր էլ մենք Մեծամորում ենք՝ մի վայրում, որը մնում է հնագիտական, պատմագիտական առեղծված և իր մեջ կրում է ահռելի խորհուրդ»,- փաստել է նախարարի տեղակալը:
Արա Խզմալյանի ընդգծմամբ՝ ցանկացած հնագիտական արժեք ազգային հպարտության զգացում է առաջացնում, բայց այն, ինչ ցուցադրված է Մեծամորում, տասնապատիկ հպարտության առիթ է ընձեռում, որովհետև գործ ունենք գանձերի հետ, որոնք ունեն ոչ միայն զուտ հնագիտական նշանակություն, այլև վավերագրական: Դրանք գործնական, տնտեսական կապերին վերաբերող ահռելի տեղեկատվություն են պարունակում և բացառիկ են ոչ միայն նրանով, որ ոսկուց ու թանկարժեք այլ մետաղներից են, այլև սեպագիր արձանագրություններով, որոնք ունեն պատմագիտական նշանակություն:
«Մենք հաճախ ենք խոսում մեր մշակութային արժեքների պահպանական գոտիների անվտանգության մասին, բայց որևէ նախաձեռնություն չի կարող արդյունավետ լինել, եթե քաղաքացին, համայնքի բնակիչը պատասխանատվություն չկրեն այդ արժեքների ու միջավայրի համար: Մեր համոզմամբ՝ եթե մարդը չի ճանաչում արժեքը, չի կարող պատասխանատվության զգացում ունենալ դրա հանդեպ, և մենք խնդիր ունենք հենց համայնքում ճանաչելի դարձնելու այդ արժեքները»,- անդրադառնալով մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին՝ շեշտել է Արա Խզմալյանը:
Տեղեկացնենք, որ հավաքածուի մեջ կան ոսկու թիթեղից պատրաստված կախիկներ, ուլունքահատիկներ, զարդակոճակներ, վզնոցներ, ճարմանդներ, ճակատակալներ և այլն։ Ոսկու սրահում ցուցադրվում են նաև ագաթից, սարդիոնից, սարդոնիքսից, սաթից պատրաստված թանգարանային առարկաներ։ Առանձնահատուկ է Հայաստանում հայտնաբերված ամենահին ոսկին, որը 1,5 պտույտով հերազարդ է։
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական քարտուղար Աշոտ Փիլիպոսյանի ներկայացմամբ՝ բոլոր ցուցանմուշները յուրահատուկ են ու շատ կարևոր, որովհետև արտացոլում են մի ամբողջ ժամանակահատվածի արվեստն ու մշակույթը: Նրա խոսքով՝ այն, ինչ ներկայացված է, միայն Մեծամորի պեղումներից է ստացվել: Փիլիպոսյանի հավաստիացմամբ՝ ցանկացած հնագիտական առարկա պետք է ներկայանա իր միջավայրում՝ հուշարձանին կից կամ մոտ կառուցված թանգարանում, որպեսզի և՛ պահպանությունն ապահովվի, և՛ պատմամշակութային համայնապատկերը չխաթարվի:
Նշենք, որ «Մեծամորի ոսկին» խորագրով ցուցադրությանը նախորդել է «Մեծամորյան ընթերցումներ-2» խորագիրը կրող միջազգային գիտաժողովի բացումը, որը նվիրված էր 2017-2021 թթ հնավայրի տարածքում իրականացված դաշտային աշխատանքների արդյունքներին։ Գիտաժողովի բացմանը զեկուցումներով հանդես են եկել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական քարտուղար, պ.գ.դ. Աշոտ Փիլիպոսյանը, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Պավել Ավետիսյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Հայկ Ավետիսյանը։ Առցանց ձևաչափով գիտաժողովին մասնակցում էին Պավել Շուլգինը (ՌԴ), Քշիշտոֆ Յակուբյակը (Լեհաստան), Գոդերզի Նարիմանիշվիլին (Վրաստան), Զուբայա Սուրագանովան (Ղազախստան) և այլ մասնագետներ:

Сегодня в историко-археологическом музее-заповеднике Мецамор открылась временная экспозиция под названием «Золото Мецамора», которая проводится в рамках цикла выставок «Тайна Земли», инициированных министерством образования, науки, культуры и спота РА.
В экспозиции под названием «Золото Мецамора» представлена одна из самых больших коллекций археологического золота Армении, обнаруженных в периодических раскопках с 1960-х годов по сей день. На открытии выставки присутствовали заместители министра ОНКС РА Ара Хзмалян, Альфред Кочарян, другие должностные лица.
Приветствуя присутствующих, Ара Хзмалян отметил, что ответственность за культурные ценности берет начало от осознания этих ценностей и разработки позиции по отношению к ценности.
«Именно с этой целью мы начали цикл выставок по пропаганде и повышению популярности под названием «Тайна Земли». Недавно состоялось открытие выставки «Тайна Земли. Новая усыпальница Шаумяна», которая включает в себя экспонаты с исключительными ценностями - более 100 единиц из периода раннего бронзового века, которые археологи считают серьезнейшим открытием, представляющим научный интерес. И сегодня мы находимся в Мецаморе-месте, которое остается загадкой археологии, историографии и хранит в себе колоссальные секреты»,- констатировал заместитель министра.
По словам Ара Хзмаляна, любая археологическая ценность вызывает чувство национальной гордости, но то, что показано в Мецаморе, дает повод для десятикратной гордости, поскольку мы имеем дело с сокровищами, которые имеют не только чисто археологическое значение, но и документальное. Они содержат огромную информацию о деловых, экономических связях и исключительны не только тем, что они из золота и других драгоценных металлов, но и клинописными протоколами, имеющими историографическое значение.
«Мы часто говорим о безопасности и охране зон наших культурных ценностей, но ни одна инициатива не может быть эффективной, если гражданин, житель общины не будут нести ответственность за эти ценности и окружающую среду. По нашему убеждению, если человек не признает ценность, и не имеет чувства ответственности по отношению к ней, и у нас есть задача сделать узнаваемыми эти ценности именно в общине», - говоря о проблеме сохранения культурного наследия, подчеркнул Ара Хзмалян.
Сообщим, что в коллекции есть подвески, бусины, ажурные пуговицы, украшения, ожерелья, запонки, диадемы, изготовленные из листового золота. В Золотом зале также выставлены музейные экспонаты из агата, сардиона, сардоникса, янтаря.
По словам Ашота Пилипосяна, ученого секретаря ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников», все экспонаты уникальны и очень важны, так как отражают искусство и культуру целого периода. По его словам, представленное добыто только на раскопках Мецамора. По словам Пилипосяна, любой археологический объект должен быть представлен в его окружении, в музее, построенном рядом с памятником или рядом с ним, чтобы «была обеспечена охрана» и не нарушалась историко-культурная панорама.
Отметим, что показу «Золото Мецамора» предшествовало открытие международной конференции под названием «Мецаморские чтения-2», которая была посвящена результатам полевых работ на территории древнего поселения в 2017-2021 гг.
На открытии конференции с докладами выступили научный секретарь ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ашот Пилипосян, директор Института археологии и этнографии НАН РА, член-корреспондент НАН РА Павел Аветисян, заведующий кафедрой исторического факультета ЕГУ, кандидат исторических наук, профессор Айк Аветисян. В конференции в онлайн формате принимали участие Павел Шульгин (РФ), Кшиштоф Якубяк (Польша), Годерзи Нариманишвили (Грузия), Зубая Сураганова (Казахстан) и другие специалисты.