ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստինե Վայգանդի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ժաննա Անդրեասյանը:
Պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ նախարարը շնորհավորել է Քրիստինե Վայգանդին և ընդգծել ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ իրագործվող ծրագրերի կարևորությունը, որոնք բխում են հանրակրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների քաղաքականությունից: Հանրակրթության ոլորտի մարտահրավերներին լավագույնս արձագանքելու և առկա խնդիրները լուծելու համատեքստում Վահրամ Դումանյանը երկու կառույցների միջև արդյունավետ համագործակցությունն առավել խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել: Նախարարը փաստել է, որ ներկայում ԿԳՄՍ ոլորտներում իրականացվում են լայնածավալ բարեփոխումներ՝ մասնավորապես մատնանշելով «Հանրակրթության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությունները և Կրթության զարգացման ռազմավարության նախագիծը։
ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստինե Վայգանդն իր հերթին նշել է, որ կրթության ոլորտն այն հիմնական չորս ուղղություններից մեկն է, որն առաջիկա չորս տարիների համար ամրագրվել է ՀՀ կառավարության հետ համագործակցության շրջանակում։ Նա շեշտել է, որ ԿԳՄՍՆ-ի հետ առկա է երկարամյա և արդյունավետ համագործակցության փորձ՝ ընդգծելով, որ նախարարության համակարգման ոլորտներն իրավամբ շատ լայն են՝ նախադպրոցական կրթությունից մինչև գիտություն, մշակույթ, սպորտ և երիտասարդություն։ Քրիստինե Վայգանդը փաստել է, որ ներկայում ԿԳՄՍ նախարարությունն ակտիվորեն գործակցում է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հետ «Գլոբալ գործընկերությունը կրթության ոլորտում» (GPE) ծրագրի շրջանակում, որի նպատակը հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներին աջակցելն է՝ համախմբելով միջազգային գործընկեր կառույցներին, քաղաքացիական հասարակությանը և մասնավոր հիմնադրամներին:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը բարձր է գնահատել կրթության շարունակականության և հեռավար կրթության ապահովման գործում ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի բովանդակային և տեխնիկական աջակցությունը՝ մատնանշելով ԿՏԱԿ-ում ստեղծված նկարահանման տաղավարի կահավորման և տեսադասերի պատրաստման գործընթացը։ Նա նաև ընդգծել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի աջակցությունը նախադպրոցական այլընտրանքային ծախսարդյունավետ մոդելների ներդրման առումով։ Անդրադառնալով GPE-ի շրջանակում համագործակցությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել, որ ծրագրի շրջանակում իրականացված հետազոտությունները կօգնեն, որ հանրակրթության բարեփոխումները լինեն փաստահեն՝ որպես օրինակ բերելով նոր չափորոշիչների կարևոր բաղադրիչ հանդիսացող գնահատման համակարգը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն իր հերթին ընդգծել է «Գլոբալ գործընկերությունը կրթության ոլորտում» (GPE) ծրագրի և Կրթության զարգացման ռազմավարության կապը՝ հավելելով, որ ՀՀ կառավարության գործողությունների պլանում ամրագրված ռազմավարության նախագիծն առաջիկայում կքննարկվի զարգացման գործընկերների հետ։
Անդրադառնալով փոքրաթիվ և սահմանամերձ համայնքներում որակյալ կրթության հասանելիությանը՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ դա լրջագույն խնդիր է, որի լուծման նպատակով ՀՀ կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել մի շարք գործընթացների իրականացմանը, օրինակ՝ հանրակրթական ուսումնական այն հաստատություններում, որտեղ առկա է ուսուցիչների պակաս, այս ուսումնական տարվանից փորձնական կարգով մեկնարկել է 18 մենթոր դպրոցների առաջատար ուսուցիչների կողմից հեռավար ուսուցման գործընթացը: ԿԳՄՍ նախարարը մատնանշել է նաև մյուս փոփոխությունը, այն է՝ Կապան խոշորացված համայնքի գյուղական բնակավայրերի համար հաստատվել է կրթական ծառայությունների ապահովման ծրագիր, որով նախատեսվում է կրթական նոր մոդելի գործարկում:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվել են նաև համընդհանուր ներառականության, ուսուցիչների վերապատրաստման, ոչ ֆորմալ կրթության և երիտասարդության, ինչպես նաև կրթությունից դուրս մնացած երեխաների վերաբերյալ մի շարք հարցեր։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received the delegation headed by the representative of the UN Children's Fund Armenia office Christine Weigand. The meeting was also attended by ESCS Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Zhanna Andreasyan.
The Minister congratulated Christine Weigand on the appointment and highlighted the significance of the programs implemented with the support of the UN Children's Fund, which derives from the reforms policy in the field of general education. In the scope of the best response to the challenges in the field of general education and solving existing issues, V. Dumanyan expressed willingness to further deepen effective collaboration between the two structures. The Minister stated that large-scale reforms are currently being implemented in the ESCS sectors, in particular, pointing to the changes in the law on “General Education" and the draft Strategy for the Development of Education.
Representative of the Armenian office of the UN Children's Fund Christine Vaigand, in turn, noted that the field of education is one of the four main directions determined for the next four years in the frame of cooperation with the Government of Armenia. She underlined that there is a long-standing experience of effective collaboration with the MoESCS, stating that the fields of coordination of the Ministry are very wide, ranging from preschool education to science, culture, sports, and youth. Christine Vaigand noted that the ESCS Ministry is currently actively cooperating with the UN Children's Fund under the “Global Partnership for Education” (GPE) program, which aims to promote reforms in the field of general education, bringing together international partner structures, civil society, and private foundations.
ESCS Deputy Minister Zhanna Andreasyan highly appreciated the substantive and technical support of the Armenian office of the UN Children's Fund in ensuring the continuity of education and distance learning, underlining the assistance in equipping and setting up a video-tutorials shooting pavilion in the National Centre for Educational Technologies. She also highlighted UNICEF's support for the introduction of alternative cost-effectiveness preschool models. Regarding the cooperation with the GPE, Zhanna Andreasyan expressed confidence that the research carried out in the scope of the program will help to ensure that the reforms of general education are fact-based, citing as an example the assessment system, which is an important component of the new standard.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, in his turn, underlined the connection between the “Global Partnership for Education” (GPE) program and the Education Development Strategy, adding that the draft strategy set out in the action plan of the Government of the Republic of Armenia will be discussed with development partners.
Regarding the access to high-quality education in small and border communities, Minister Vahram Dumanyan noted that this is a very serious issue, and to solve it, the Government of the Republic of Armenia has started implementing a number of processes: for example, for the general education institutions that have a shortage of teachers, a piloting program of distance learning, coordinated by leading teachers of 18 mentoring schools has been implemented from the start of the academic year. The ESCS Minister also pointed out another change: the program for providing educational services for rural settlements of the Kapan consolidated community has been approved, which envisages the launch of a new education model.
Several issues related to universal inclusion, teacher training, none-formal education, youth, as well as out-of-school children were also considered during the meeting.