ԱՄՆ ՄԶԳ-ն պաշտոնապես մեկնարկել է նոր նախագիծ՝ Հայաստանում աշխատուժի զարգացման ծրագիրը: Մեկնարկի հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ծրագիրը կիրականացվի «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (ՁԻՀ) և այլ գործընկերների կողմից: Ծրագրի արժողությունը 7.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար է, սահմանված ժամկետը՝ 5 տարի: Այն նախատեսում է շուրջ 10.000 երիտասարդի՝ պահանջված մասնագիտությունների գործնական հմտություններով զինում՝ ավելի լավ աշխատանքի հնարավորություններ ձեռք բերելու նպատակով:
«Զարգացման համար առաջնահերթ է մարդկային կապիտալը, և այն Հայաստանի մեծագույն առավելությունն է: Այս ծրագիրը հասցեագրում է աշխատանքային շուկայի անհամապատասխանությունները՝ ներգրավելով երիտասարդներին, կանանց, մասնավոր հատվածը և ուսումնական հաստատությունները: Նպատակն է բարելավել «փափուկ» և տեխնիկական հմտությունները, վերափոխել Հայաստանի աշխատանքային շուկան և գնահատել իրավական-կարգավորիչ փոփոխությունները, որոնք կնպաստեն երիտասարդների և կանանց համար աշխատանքային հնարավորությունների աճին այնպիսի կարևոր ոլորտներում, ինչպիսիք են բարձր տեխնոլոգիաները, գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը և հյուրընկալությունը»,- ողջունելով գործընկերներին և ներկաներին՝ ասել է դեսպան Թրեյսին:
Շնորհավորելով գործընկերներին նոր ծրագրի մեկնարկի կապակցությամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը կարևորել է կրթություն-աշխատաշուկա կապի զարգացումն ու կենսունակությունը, մեկը մյուսի պահանջներին համապատասխանությունը: Փոխնախարարը նշել է, որ չպետք է մեկտեղել բարձրագույն կրթությունը որոշակի ժամկետում ձեռք բերված հմտության հետ: Ըստ նրա՝ հմտություն ձեռք բերելը պետք է լինի բարձրագույն կրթության մաս՝ կրթության որակն ու գործնականությունը ապահովող որոշակի նպատակով:
Կ. Թռչունյանը հաջողություն է մաղթել այն մասնակիցներին, որոնք կներգրավվեն այս ծրագրում. «Հույս ունեմ՝ այս ծրագրին մասնակցող անհատներն իրենց ձեռք բերած փորձառությամբ ապագայում հանդես կգան սեփական նախագծերով նաև այլ ոլորտների և ուղղությունների համար: Գերատեսչության անունից վստահեցնում եմ, որ հնարավորինս կաջակցենք հասարակության կյանքը բարելավող ցանկացած նախագծի»:
Միջոցառման ընթացքում ՁԻՀ-ի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը ներկայացրել է ծրագրի նպատակներն ու խնդիրները, որոնց շրջանակում երիտասարդներին և կանանց հնարավորություն կտրվի բարելավելու իրենց հմտություններն աշխատաշուկայի կարիքներին համապատասխան և աշխատանք գտնելու ՏՀՏ, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության և հյուրընկալության ոլորտներում:
Առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ծրագիրն ուղղված կլինի 15-29 տարեկան երիտասարդներին և նրանց կներգրավի կարողությունների զարգացման տարբեր ծրագրերում աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման միջոցով: Ծրագիրը կաջակցի նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց՝ արձագանքելով նրանց հատուկ կարիքներին, խրախուսելով նրանց ձգտումները և խթանելով մասնագիտական կատարելագործումը, զբաղվածության ոլորտում կարողությունների զարգացումը: Ըստ Ենգիբարյանի՝ նախատեսվում է նաև մասնավոր հատվածի ակտիվ ներգրավում:

USAID официально запустила новый проект-Программа развития рабочей силы в Армении. На торжественной церемонии присутствовали заместитель министра ОНКС РА Карен Трчунян, посол США в Армении Лин Трейси, другие должностные лица.
Программа будет реализована фондом «Инкубатор предприятий» и другими партнерами. Стоимость программы составляет 7,5 млн долларов США, установленный срок реализации-5 лет. Она предусматривает оснащение около 10 тысяч молодых людей практическими навыками востребованных профессий с целью получения более качественных возможностей для работы.
«Для развития первостепенным является человеческий капитал, и он является величайшим преимуществом Армении. Эта программа направлена на преодоление несоответствий на рынке труда с привлечением молодежи, женщин, частного сектора и учебных заведений. Цель программы-улучшить "мягкие" и технические навыки, изменить рабочий рынок Армении и оценить правовые и регулирующие изменения, которые будут способствовать росту рабочих возможностей для молодежи и женщин в таких важных сферах, как высокие технологии, сельское хозяйство, туризм и гостеприимство», - сказала посол Трейси, приветствуя коллег и присутствующих.
Поздравив коллег с началом новой программы, заместитель министра Карен Трчунян отметил важность развития и жизнеспособности связи образования и рынка труда, соответствия требованиям друг друга. Замминистра отметил, что не следует совмещать высшее образование с навыками, приобретенными в определенный срок. По его словам, приобретение навыков должно быть частью высшего образования с определенной целью, обеспечивающей качество и практичность образования.
К. Трчунян пожелал успехов участникам, которые будут задействованы в этой программе:«Я надеюсь, что люди, участвующие в этой программе, в будущем воспользуются своим опытом, чтобы придумывать собственные проекты для других сфер и направлений. От имени ведомства заверяю, что мы по возможности будем содействовать любому проекту, улучшающему жизнь общества».
В ходе мероприятия директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян представил цели и задачи программы, в рамках которой молодым людям и женщинам будет предоставлена возможность улучшить свои навыки в соответствии с потребностями рынка труда и найти работу в сферах ИТ, сельского хозяйства, туризма и гостеприимства.
В течение ближайших 5 лет программа будет направлена на молодых людей в возрасте 15-29 лет и привлечет их посредством обучения, основанного на работе в различных программах по развитию возможностей. Программа также поможет людям с инвалидностью, реагируя на их особые потребности, поощряя их стремления и стимулируя профессиональное совершенствование, развитие возможностей в сфере занятости. По словам Енгибаряна, планируется также активное вовлечение частного сектора.