ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանի այցը նախարարություն և կարևորելով երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունները՝ Վահրամ Դումանյանը վստահություն է հայտնել, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում անհրաժեշտ է առավել սերտացնել համագործակցությունը:
«Մեր երկու երկրների միջև արդյունավետ համագործակցությունը կնպաստի նրան, որպեսզի երիտասարդները միմյանց հետ շփվելու հնարավորություն ստանան, իսկ դրա լավագույն միջոցը կրթությունը, մշակույթն ու սպորտն են»,-նշել է նախարարը և հավելել, որ հատկապես գիտության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում երկու երկրներն ունեն շատ ընդհանրություններ:
Ալեքսանդր Կոնյուկն իր հերթին մատնանշել է այն ուղղությունները, որոնցով բելառուսական կողմը պատրաստ է գործնական քայլերի: Մասնավորապես, դեսպանն ընդգծել է Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական ու Բելառուսի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնների միջև հնարավոր համագործակցությունը: Այդ համատեքստում կարևորվել է թատրոնների արտիստների փոխայցելությունների իրականացումը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրականացմանը՝ քննարկելով բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրման հնարավորության հարցը: Նախարարը և դեսպանը կարևորել են նաև սպորտի ոլորտում համագործակցության խորացումը:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր և գործնական քայլերի անցնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք բերել:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to Armenia Alexander Konyuk. Deputy Minister Arthur Martirosyan also attended the meeting.
Welcoming the Ambassador's visit to the Ministry and highlighting the importance of friendly relations between the two countries, Vahram Dumanyan expressed confidence that cooperation in the fields of education, science, culture, sports, and youth should be further strengthened.
“The successful cooperation between our countries will provide the youth the opportunity to communicate with each other, and the best way to do this is through education, culture, and sport,” noted the Minister adding that the two countries have much in common particularly in the field of science and information technologies.
In turn, Alexander Konyuk pointed out the directions in which the Belarusian side is ready to take practical steps. In particular, the Ambassador highlighted the possible cooperation between A. Spendiaryan Opera and Ballet National Academic Theatre and the National Academic Bolshoi Opera and Ballet Theater of Belarus. In this regard, the importance of mutual visits of theater artists was underlined.
The parties also touched upon the implementation of student exchange programs, discussing the possibility of signing an intergovernmental agreement in the field of higher education and science. The Minister and the Ambassador also underlined the importance of advancing cooperation in the field of sports.
At the meeting, the parties also discussed other issues of mutual interest and reached an agreement on undertaking practical steps.