ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանի այցը նախարարություն և կարևորելով երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունները՝ Վահրամ Դումանյանը վստահություն է հայտնել, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում անհրաժեշտ է առավել սերտացնել համագործակցությունը:
«Մեր երկու երկրների միջև արդյունավետ համագործակցությունը կնպաստի նրան, որպեսզի երիտասարդները միմյանց հետ շփվելու հնարավորություն ստանան, իսկ դրա լավագույն միջոցը կրթությունը, մշակույթն ու սպորտն են»,-նշել է նախարարը և հավելել, որ հատկապես գիտության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում երկու երկրներն ունեն շատ ընդհանրություններ:
Ալեքսանդր Կոնյուկն իր հերթին մատնանշել է այն ուղղությունները, որոնցով բելառուսական կողմը պատրաստ է գործնական քայլերի: Մասնավորապես, դեսպանն ընդգծել է Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական ու Բելառուսի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնների միջև հնարավոր համագործակցությունը: Այդ համատեքստում կարևորվել է թատրոնների արտիստների փոխայցելությունների իրականացումը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրականացմանը՝ քննարկելով բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրման հնարավորության հարցը: Նախարարը և դեսպանը կարևորել են նաև սպորտի ոլորտում համագործակցության խորացումը:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր և գործնական քայլերի անցնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք բերել:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян сегодня принял чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Беларусь в Армении Александра Конюка. На встрече присутствовал также заместитель министра Артур Мартиросян.
Приветствуя визит посла в министерство и отметив важность дружественных отношений между двумя странами, В. Думанян выразил уверенность, что в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи необходимо еще более укрепить сотрудничество.
«Эффективное сотрудничество между нашими странами будет способствовать тому, чтобы молодые люди получили возможность общаться друг с другом, а лучшим способом этого является образование, культура и спор», - отметил министр и добавил, что в сфере науки и информационных технологий обе страны имеют много общего.
Александр Конюк в свою очередь указал на направления, по которым белорусская сторона готова к практическим шагам. В частности, посол подчеркнул возможное сотрудничество между Национальным академическим театром оперы и балета им. А. Спендиаряна и Национальным театром оперы и балета Беларуси. В этом контексте была отмечена важность взаимных визитов артистов и творческих коллективов театров.
Стороны также коснулись реализации программ по обмену студентами, обсудив вопрос о возможности подписания межправительственного соглашения в сфере высшего образования и науки. Министр и посол также отметили важность углубления сотрудничества в сфере спорта.
На встрече стороны обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес, и достигли договоренности о переходе к практическим шагам.