ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենսդրական նախագիծը:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը մանրամասն ներկայացրել է նախագիծը՝ նշելով, որ այն նախատեսում է ուսուցիչների ատեստավորման, խրախուսման, մասնագիտական կարողությունների զարգացման նոր գործիքների ներդրում: Փոփոխությունները միտված են հանրակրթության կառավարման ուղղությամբ առավել արդյունավետ և ճկուն մոտեցումների կիրառմանը, ուսուցիչների գործունեության համար առավել նպաստավոր պայմանների ներդրմանը, հանրակրթության ոլորտում ծախսերի, դպրոցների կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ և դիտարկումներ, որոնք հաշվի առնելով էլ այն կլրամշակվի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հանրակրթության ոլորտում շարունակական և արդյունավետ բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ կրթության որակի բարձրացումը Կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է:

У премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден законодательный проект о внесении изменений и дополнений в Закон РА «Об общем образовании».
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян подробно представила проект, отметив, что он предусматривает внедрение новых инструментов аттестации, поощрения учителей, развития профессиональных навыков. Изменения направлены на применение более эффективных и гибких подходов к управлению общим образованием, внедрение более благоприятных условий для деятельности учителей, повышение эффективности управления школами и расходов в сфере общего образования.
Вокруг проекта развернулся обмен мнениями, были представлены различные предложения и наблюдения, которые будут учтены при его доработке.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил важность последовательных и эффективных реформ в сфере общего образования, подчеркнув, что повышение качества образования является одним из приоритетов правительства.