Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր՝ նոյեմբերի 15-ին, մասնակցել են Երևանում առաջին սքեյթ-պարկի բացման արարողությանը, շրջել պարկի տարածքով և ծանոթացել ենթակառուցվածքներին:
Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
Մայրաքաղաքի առաջին սքեյթ-պարկի բացման պատիվը վերապահվել է ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանին և Ուկրաինայի հայ համայնքի նախագահ Վիլեն Շատվորյանին: Այն կառուցվել է Երևանի Օղակաձև զբոսայգու հիմնանորոգված 6-րդ գոտու տարածքում՝ միջազգային ամենաբարձր չափանիշներով:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանի խոսքով՝ առանց այս պայմանների մարզաձևի զարգացման մասին մտածել չէինք կարող. «Կարծես բոլոր չափանիշները պահպանված են, բավականին ժամանակակից է: Այն, ինչ կար Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերում, ես հիմա այստեղ տեսնում եմ: Առանց այս պայմանների մենք այս մարզաձևի մասին մտածել անգամ չէինք կարող: Մի խոսքով, սա մարզաձևը զարգացնելու միակ տարբերակն է:
Սքեյթբորդն արդեն օլիմպիական մարզաձև է. Տոկիո-2020-ի ծրագրում կար: Հիմա ուժեղների ընտանիքին միանալու հնարավորություն կա՝ ունենալով այսպիսի պայմաններ: Մնում է՝ նորմալ մարզիչներ ունենանք, ովքեր կկարողանան իսկապես լավ մարզիկներ կերտել»:
Սքեյթ-պարկում գործում են ամֆիթատրոն՝ հանդիսատեսի համար, բուժկետ և սանհանգույց: Տարածքում տեղադրված են ոճային հովհարներ՝ արևային պանելներով, որոնք ապահովում են պարկի գիշերային լուսավորությունը:
Օղակաձև զբոսայգու համալիր բարեկարգման ու թեմատիկ այգիների ստեղծման աշխատանքները կատարվել են Երևան համայնքի բյուջեի միջոցներով և քաղաքի բարեկամների ֆինանսական աջակցությամբ: Մասնավորապես, սքեյթ-պարկի կառուցման ֆինանսավորումն իրականացրել է Ուկրաինայի հայ համայնքը՝ նախագահ Վիլեն Շատվորյանի գլխավորությամբ:

Спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян и министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян 15 ноября приняли участие в церемонии открытия первого скейт-парка в Ереване, обошли территорию парка и ознакомились с инфраструктурами.
В мероприятии принял участие также заместитель министра НОКС РА Карен Гилоян.
Честь открытия первого скейт-парка Еревана была предоставлена министру НОКС РА Ваграму Думаняну и председателю армянской общины Украины Вилену Шатворяну. Парк был построен на территории капитально отремонтированной 6-ой зоны Ереванского кольцевого парка с самыми высокими международными стандартами.
По словам заместителя министра МСФО Карена Гилояна, без этих условий мы не могли думать о развитии вида спорта: «Похоже, что все стандарты сохранены, парк довольно современный, все то, что было на Олимпийских играх в Токио, я сейчас вижу и здесь. Без этих условий мы не могли даже подумать об этом виде спорта. Одним словом, это единственный способ для развития данного вида спорта. Скейтборд ужестал олимпийским видом спорта и входил в программу Токио-2020. Сейчас у нас есть возможность присоединиться к семье сильных, имея такие условия. Остается только, чтобы у нас были нормальные тренеры, которые смогут создать действительно хороших спортсменов».
В скейт-парке действует амфитеатр для зрителей, медпункт и санузел. На территории установлены стильные вееры с солнечными панелями, которые обеспечивают ночное освещение парка.
Работы по комплексному благоустройству кольцевого парка и созданию тематических садов были осуществлены на средства бюджета общины Еревана и при финансовой поддержке друзей города. В частности, финансирование строительства скейт-парка осуществила армянская община Украины во главе с президентом Виленом Шатворяном.