«Գեղագիտության ազգային կենտրոնը» և Բրիտանական խորհուրդը երեկ ազդարարել են Հայաստանում առաջին ներառական մասնագիտական կենտրոնի բացումը, որը ծառայելու է որպես ներառական արվեստի զարգացման և այլընտրանքային կրթության նոր, բազմաֆունկցիոնալ հարթակ: Կենտրոնը հնարավորություն կընձեռի հաշմանդամություն ունեցող անձանց՝ կատարողական արվեստի ոլորտում իրացնելու սեփական ներուժը, և առանց խոչընդոտների՝ իրագործելու մինչ այժմ անհնարին թվացող գաղափարները։ Այն նաև կստեղծի զբաղվածության ապահովման նոր հնարավորություններ:
Ներառական կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, Հայաստանում ՄԹ դեսպան Ջոն Գալլագերը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը, Գեղագիտության ազգային կենտրոնի տնօրեն Վահան Բադալյանը, Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Կենտրոնը գործելու է «Մետրո» թատրոնի հարևանությամբ, ինչի վերաբերյալ ներառական առաջին մասնագիտական կենտրոնի տնօրեն Վահան Բադալյանը նշել է. «Դառնալով «Գեղագիտության ազգային կենտրոնի» տնօրեն՝ որոշել էի քաղաքի կենտրոնից դուրս՝ «Մետրո» թատրոնին կից, այս տարածքը ոգեշնչող միջավայր դարձնել արվեստի տարբեր ուղղություններով հետաքրքրված մարդկանց համար, որոնք հնարավորություն կունենան այստեղ ձեռք բերել գիտելիք և փորձ»:
Վահան Բադալյանը նշել է, որ կենտրոնի ստեղծումը բարդ և երկար ճանապարհ էր, որը հաղթահարվել է, և այսօր արդեն տարածաշրջանում գործող այս կենտրոնը նաև վերապատրաստման աշխատանքներ է իրականացնում: Վահան Բադալյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր աջակիցներին՝ Բրիտանական խորհրդին, Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպանությանը, «Կանդուկո» պարային կենտրոնին, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ կենտրոնի բացման կապակցությամբ:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանի խոսքով՝ այս կենտրոնի բացումը մի կողմից իրադարձություն է, մյուս կողմից՝ արդեն նախընտրած շատ կարևոր գործընթացների մեկնակետ:
««Գեղագիտության ազգային կենտրոնն» ապացուցել է իր գրագետ, արդյունավետ գործելաոճը ներառական ծրագրերի իրականացման գործում: Մենք վաղուց ունենք ռազմավարական որոշում, ըստ որի՝ հասարակությունների և ազգերի քաղաքակրթական և մշակութային զարգացման աստիճանը որոշվում է նաև այն ներառական քաղաքականությամբ, որն իրականացնում է այդ երկիրը: Բարեբախտաբար, վերջին շրջանում գործուն քայլեր են ձեռնարկվում այս ուղղությամբ. իրականացված բոլոր ծրագրերը բավականին հաջողված են ինչպես ներպետական, այնպես էլ միջազգային համագործակցության տեսակետից»,- ընդգծել է Արա Խզմալյանը և հավելել, որ կանոնադրական փոփոխությունների միջոցով ներառականությունը հռչակվել է որպես կենտրոնի գերակա ուղղություններից մեկը:
Արա Խզմալյանը հույս է հայտնել, որ «Գեղագիտության ազգային կենտրոնը» կդառնա մշակութային այլ կառույցներին ներառականության մեթոդաբանություն հուշող, թելադրող և կողմնորոշիչներ տրամադրող կառույց:
«Միացյալ Թագավորությունը մեծ ջանքեր է գործադրում՝ հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց՝ հասարակության անդամ դարձնելու համար: Լավ է, որ մենք կարողացանք մեր փորձը ներդնել Հայաստանում և այս ոլորտն առավելապես զարգացնել մշակույթի, սպորտի, կրթության ասպարեզներում»,- շեշտել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալլագերին և իր ուրախությունը հայտնել Բրիտանական խորհրդի կարևոր դերակատարության համար այս հրաշալի նախաձեռնության իրականացման գործում, որը միտված է հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց տաղանդը ոգևորելուն և զարգացնելուն:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը ներկայացրել է ծրագրի իրականացման նախապատմությունն ու ընթացքը, որի սկիզբը դրվել է 2013 թվականին ՄԲ «Կանդուկո» ներառական պարային խմբի Հայաստան այցելությամբ: Արևիկ Սարիբեկյանի խոսքով՝ ներառական պարային խումբն էլ գաղափարի իրականացման խթան է հանդիսացել, որն իրականացվել է քայլ առ քայլ՝ անցնելով երկար ու ոչ դյուրին ճանապարհ: Արևիկ Սարիբեկյանը շնորհակալություն է հայտնել Վահան Բադալյանին և ողջ անձնակազմին, ինչպես նաև վերապատրաստված մասնագետներին՝ նվիրվածության և նպատակասլացության համար:
Կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանն ու ողջույնի խոսքերին հաջորդել է «Փոքր թատրոնի» ներառական խմբի պարային ներկայացումը:
Նշենք, որ կենտրոնի ստեղծմանն ընդառաջ՝ դասավանդողները հեռավար վերապատրաստումներ են անցել համաշխարհային առաջատար, պրոֆեսիոնալ պարային ընկերության՝ ՄԹ «Կանդուկո» ներառական պարային խմբի մասնագետների կողմից։
Ներառական կենտրոնի բացման հիմքում «Գեղագիտության ազգային կենտրոնի» և Բրիտանական խորհրդի երկարամյա արդյունավետ համագործակցությունն է՝ դեռևս յոթ տարի առաջ մեկնարկած «Պար առանց սահմանների» նախագծի շրջանակում, որը արվեստի և հաշմանդամության ներառական ծրագիր է՝ հիմքում ունենալով այն գաղափարը, որ անկախ ծագումից կամ ֆիզիկական կարողություններից՝ մեծ երազանքներ ունեցողների համար գոյություն չունեն սահմաններ։
Այս նախագծով Երևանի «Փոքր թատրոնին» կից 2014 թվականին հիմնվել է առաջին պրոֆեսիոնալ ներառական պարային խումբը, որը բաղկացած է հաշմանդամություն ունեցող և չունեցող անդամներից։ Հիմնադրումից մինչ օրս պարային խումբը ստեղծել է վեց տարբեր ներառական բեմադրություններ, որոնք ավելի քան 100 անգամ ներկայացվել են Հայաստանում և արտերկրում։ Խումբը հանդես է եկել ընդհանուր թվով շուրջ 15.000 հանդիսատեսի առջև։
Կենդանի ներկայացումներից բացի՝ ծրագիրը ներառում է սեմինարներ և կրթական ֆորումներ Հայաստանի տարբեր մարզերում, ինչը զգալի ազդեցություն է ունեցել արվեստի և թատրոնի ասպարեզում, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց կյանքի որակի վրա։
Իր գործունեության տարբեր տարիներին խմբին աջակցություն է ցուցաբերել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Երևանում բրիտանական դեսպանատունը, «Սուրբ Սարգիս» բարեգործական հիմնադրամը:

«Национальный центр эстетики» и Британский совет объявили об открытии первого в Армении инклюзивного профессионального центра, который будет служить новой многофункциональной площадкой для развития инклюзивного искусства и альтернативного образования. Центр предоставит возможность лицам с инвалидностью реализовать свой потенциал в сфере исполнительского искусства и без препятствий реализовать кажущиеся до сих пор невозможными идеи. Он также создаст новые возможности для обеспечения занятости.
На торжественной церемонии открытия инклюзивного центра присутствовали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Ара Хзмалян, посол Великобритании в Армении Джон Галлагер, заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Татевик Степанян, директор «Национального центра эстетики» Ваан Бадалян, директор Армянского филиала Британского Совета Аревик Сарибекян.
Центр будет действовать по соседству с театром «Метро», в связи с чем директор первого инклюзивного профессионального центра Ваан Бадалян отметил: «Став директором «Национального центра эстетики», я решил при театре «Метро», подальше от центра города, сделать эту территорию вдохновляющей средой для людей, заинтересованных в различных направлениях искусства, которые смогут приобрести здесь знания и опыт».
Ваан Бадалян отметил, что для создания центра был преодолен сложный и долгий путь, а уже сегодня этот центр, действующий в регионе, также осуществляет работы по переподготовке.
Ваан Бадалян поблагодарил всех сторонников – Британский Совет, посольство Великобритании в Армении, танцевальный центр «Кандуко», министерство образования, науки, культры и спорта Армении за содействие в открытии центра.
По словам заместителя министра НОКС РА Ара Хзмаляна, с одной стороны открытие этого центра является важным событием, а с другой, станет отправной точкой для дальнейших предпочитаемых процессов.
««Национальный центр эстетики» давно показал свой грамотный, эффективный стиль работы в реализации инклюзивных программ. У нас имеется стратегическое решение, согласно которому степень цивилизационного и культурного развития обществ и наций определяется также той инклюзивной политикой, которую осуществляет эта страна. К счастью, в последнее время предпринимаются действенные шаги в этом направлении. все реализованные программы достаточно удачны как с точки зрения внутригосударственного, так и международного сотрудничества», - подчеркнул Ара Хзмалян и добавил, что посредством уставных изменений инклюзивность была провозглашена одним из приоритетных направлений центра. Ара Хзмалян выразил надежду, что «Национальный центр эстетики» станет структурой, подсказывающей, диктующей и предоставляющей ориентиры методологии инклюзивности и другим культурным структурам.
«Соединенное Королевство прилагает большие усилия, чтобы сделать людей с ограниченными возможностями полноценными членами общества. Хорошо, что мы смогли внедрить наш опыт в Армении и максимально развивать эту сферу в сфере культуры, спорта, образования»,- подчеркнул посол Соединенного Королевства в Армении Джон Галлагер и выразил свою радость в деле реализации этой замечательной инициативы, направленной на воодушевление и развитие таланта людей с ограниченными возможностями.
Директор Армянского филиала Британского совета Аревик Сарибекян представила предысторию и ход реализации программы, начало которой было положено в 2013 году посещением Армении инклюзивной танцевальной группы «Кандуко». По словам Аревик Сарибекян, инклюзивная танцевальная группа стала стимулом для реализации идеи, которая была осуществлена шаг за шагом, пройдя долгий и нелегкий путь. Аревик Сарибекян выразила благодарность Ваану Бадаляну и всему персоналу, а также переподготовленным специалистам за преданность и целеустремленность.
За торжественной церемонией открытия центра и приветственными словами последовал танцевальный спектакль инклюзивной группы «Малого театра». Отметим, что в преддверии создания центра преподаватели прошли дистанционную переподготовку со стороны ведущих мировых профессиональных танцевальных коллективов-инклюзивной танцевальной группы «Кандуко». В основе открытия инклюзивного центра лежит многолетнее эффективное сотрудничество «Национального центра эстетики» и Британского совета в рамках стартовавшего еще семь лет назад проекта «Танец без границ». Проект является инклюзивной программой искусства для людей с инвалидностью и несет в своей основе идею, что независимо от происхождения или физических возможностей, не существует границ для обладающих большими мечтами.
Согласно проекту, при Ереванском «Малом театре» в 2014 году была основана первая профессиональная инклюзивная танцевальная группа, состоящая из членов, имеющих и не имеющих инвалидности. С момента основания танцевальная группа создала шесть различных инклюзивных постановок, которые более 100 раз представлялись в Армении и за рубежом. Группа выступала в общей сложности перед 15 тысячами зрителей.
Помимо живых представлений, программа включает семинары и образовательные форумы в разных областях Армении, что оказало значительное влияние на сферу искусства и театра, а также на качество жизни людей с ограниченными возможностями.
В разные годы своей деятельности группе оказывало содействие министерство образования, науки, культуры и спорта РА, британское посольство в Ереване, благотворительный фонд «Сурб Саркис» .