Նախատեսվում է 2022 թ. կայանալիք Կենսաբանության 33-րդ միջազգային օլիմպիադան անցկացնել Հայաստանում:
Այդ առիթով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Կենսաբանության միջազգային օլիմպիադայի կազմկոմիտեի անդամներին՝ քննարկելու օլիմպիադայի նախապատրաստական և ընթացիկ հարցերը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը:
Կենսաբանության միջազգային օլիմպիադայի կազմկոմիտեի անդամները տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ են, այդ թվում՝ Հայաստանից, Չեխիայից, Նիդեռլանդներից, Հունգարիայից, Բելգիայից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը ողջունել է ներկաներին և ընդգծել. «Սա առաջին միջազգային օլիմպիադան է, որ անցկացվելու է Հայաստանում, և բոլոր առումներով շատ կարևոր է մեզ համար: Հույս ունեմ՝ լավ մեկնարկ կլինի հաջորդիվ այլ օլիմպիադաներ ևս Հայաստանում անցկացնելու համար»:
Հանդիպմանը քննարկվել են օլիմպիադայի կազմակերպչական, անցկացման, բովանդակային հարցեր: Կազմկոմիտեի անդամները տեղեկացրել են, որ ընթացիկ հարցերի վերաբերյալ որևէ խնդիր չի առաջացել, ամեն ինչ ընթանում է բնականոն հունով, և վստահ են՝ օլիմպիադան կկայանա բարձր մակարդակով:
Հանդիպման ավարտին հյուրերը հայտնել են, որ այս օրերին հասցրել են սիրել Հայաստանը՝ որպես պատմամշակութային օջախ:

The 33rd International Biology Olympiad is scheduled to be held in Armenia in 2022.
In this regard, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan hosted the members of the Organizing Committee of the International Biology Olympiad to discuss preparatory and current issues of the Olympiad. ESCS Deputy Minister Karen Trchunyan also attended the meeting.
The members of the Organizing Committee of the International Biology Olympiad are representatives of different countries, including Armenia, the Czech Republic, the Netherlands, Hungary, Belgium, Russia, and Ukraine.
Welcoming the guests, Minister Vahram Dumanyan emphasized: “This is the first international Olympiad to be held in Armenia, and in all respects, it is very important for us. I am hopeful that it will make a good start for holding further Olympiads in Armenia.”
Organizational and preparatory issues of the Olympiad were discussed during the meeting. The members of the Organizing committee reported that there are no current issues, everything is going as planned, and they are confident that the Olympiad will be held at a high level.
At the end of the meeting, the guests stated during their visit they have loved Armenia as a historical and cultural center