Հայաստանին և Ֆրանսիային կապող պատմական համերաշխությանը հավատարիմ՝ Ֆրանսիայի 3 հանրային հիվանդանոցային համակարգեր միացել են իրենց հայ գործընկերներին՝ օգնելու Արցախի վերջին հակամարտության ընթացքում տուժած զինծառայողներին:
Այդ համագործակցության շրջանակում Երևանի պետական բժշկական համալսարանում այսօր մեկնարկել է Արցախյան վերջին հակամարտության արդյունքում վիրավորում ստացած անձանց խնամքին նվիրված առաջին հայ-ֆրանսիական գիտաբժշկական համաժողովը: Այն կազմակերպվել է Ֆրանսիայի 3 հանրային հիվանդանոցային համակարգերի՝ Փարիզի համալսարանական հիվանդանոցների կենտրոնի (Assistance publique-Hôpitaux de Paris (AP-HP), Լիոնի համալսարանական հիվանդանոցների և Լիոնի հոսպիտալի Վինատիե կենտրոնի կողմից՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության բարձր հովանավորության ներքո:
Համաժողովի բացման խոսքով հանդես է եկել Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը, այնուհետև միջոցառման մասնակիցներին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի ողջույնի խոսքն է փոխանցել նրա օգնական Գևորգ Մելիքյանը:
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել է նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը: Նա նշել է, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր՝ վերջին 30 տարիների ընթացքում, պատմականորեն եկած բարեկամության հիմքով երկու ժողովուրդների միջև ձևավորվել են միջպետական մակարդակի առանձնահատուկ հարաբերություններ:
«Այս ամենի վառ ապացույցն է նաև Արցախյան 44-օրյա պատերազմի, ինչպես նաև հետագա մեկ տարվա ընթացքում Ֆրանսիայի ցուցաբերած բժշկական շարունակական աջակցությունը՝ ուղղված հայ զինվորներին: Իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում կատարած մասնագիտական աշխատանքի և մարդասիրական վերաբերմունքի համար: Ֆրանսիայի ցուցաբերած աջակցության շրջանակում մեծապես կարևորում եմ Հայաստանում վերականգնողական բժշկության զարգացումը, որի արդյունքում հնարավոր կլինի նաև վերափոխել կրթահետազոտական ծրագրերը»,- նշել է նախարարը՝ վստահություն հայտնելով, որ հայ-ֆրանսիական բարեկամական համագործակցության արդյունքում հնարավոր կլինի ստեղծել նոր և հիմնարար պայմաններ՝ ուղղված Հայաստանում բժշկական կրթության զարգացմանը և հետազոտությունների իրականացմանը, ինչպես նաև բժիշկների շարունակական վերապատրաստմանը:
Ըստ Վահրամ Դումանյանի՝ համաժողովը լավ մեկնարկ կհանդիսանա նաև Երևանի պետական բժշկական համալսարանում ֆրանսերենի զարգացման համար, որի արդյունքում բուհի ուսանողները հնարավորություն կունենան սովորելու Ֆրանսիայում՝ համալսարանական հիվանդանոցների կենտրոններում ձեռք բերելով գիտելիք և հմտություններ:
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել և հայ-ֆրանսիական համագործակցությանն են անդրադարձել նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Անն Լույոն, ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Փարիզի համալսարանական հիվանդանոցների գլխավոր տնօրեն Մարտին Հիրսչը և Լիոնի քաղաքացիական հիվանդանոցային համակարգի գլխավոր քարտուղարը:
Նշենք, որ համաժողովի նպատակը հայ և ֆրանսիացի մասնագետների միջև փորձի փոխանակումն է, ինչպես նաև առողջապահության ոլորտում երկու պետությունների միջև տևական համագործակցության հեռանկարը: Համաժողովն իր աշխատանքները կշարունակի հոկտեմբերի 14-ին և 15-ին:

Верные исторической солидарности, связывающей Армению с Францией, три французских государственных больницы присоединились к своим армянским коллегам в оказании помощи военнослужащим, пострадавшим в результате недавнего конфликта в Арцахе.
В рамках этого сотрудничества в Ереванском государственном медицинском университете сегодня состоялась первая армяно-французская научно-медицинская конференция, посвященная оказанию помощи людям, пострадавшим в результате недавнего Арцахского конфликта. Мероприятие организовано Общественной организацией Содействия Парижу (AP-HP), Университетскими больницами Лиона и Центром госпиталя Ле Винатье Лионской больницы при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА под высоким патронажем Посольства Франции в Армении.
Со вступительным словом на конференции выступил ректор Ереванского государственного медицинского университета Армен Мурадян, а затем помощник Президента РА Армена Саргсяна Геворг Меликян передал участникам приветствия Президента․
Участников мероприятия также приветствовал министр науки, образования, культуры и спорта РА Ваграм Думанян. Он отметил, что за последние 30 лет, с момента обретения Арменией независимости, между двумя народами сложились особые межгосударственные отношения, основанные на исторически сложившейся дружбе.
“Ярким свидетельством этого также является долгосрочная медицинская поддержка Франции армянским солдатам во время 44-дневной Арцахской войны, а также в следующем году. Я хочу выразить свою глубочайшую благодарность за гуманитарное отношение и проделанную профессиональную работу. В рамках поддержки, оказываемой Францией, я придаю большое значение развитию реабилитационной медицины в Армении, что приведет к трансформации образовательных и исследовательских программ”, - отметил министр, выразив уверенность, что в результате армяно-французского дружественного сотрудничества удастся создать новые и фундаментальные условия, направленные на развитие медицинского образования и научных исследований в Армении, а также непрерывную подготовку врачей.
По словам Ваграма Думаняна, конференция также станет хорошим началом для развития французского языка в Ереванском государственном медицинском университете, что позволит студентам университета учиться во Франции, приобретая знания и навыки в университетских больницах.
Участников мероприятия приветствовали и коснулись армяно-французского сотрудничества Посол Французской Республики в Республике Армения Анн Луиот, министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, Генеральный директор Университетских больниц Парижа Мартин Хирш и Генеральный секретарь Системы гражданских больниц Лиона.
Также необходимо отметить, что целью конференции является обмен опытом между армянскими и французскими специалистами, а также перспектива долгосрочного взаимодействия двух государств в области здравоохранения. Конференция продолжит свою работу 14 и 15 октября.