Սիրելի՛ ուսուցիչներ,
Ջերմորեն և երախտագիտությամբ շնորհավորում եմ ձեզ Ուսուցչի տոնի կապակցությամբ: Այս տոնը կոչված է առանձնակի կարևորելու և ընդգծելու ձեր վճռորոշ դերն ու պատասխանատվությունը թե՛ յուրաքանչյուր աշակերտի՝ որպես բազմակողմանի զարգացած, հայրենանվեր անհատ, թե՛ բարձրարժեք հատկանիշներով օժտված հասարակություն ձևավորելու գործում:
Ուսուցչի օրը չի սահմանափակվում այս տոնով. այն սկսվում է յուրաքանչյուր առավոտ՝ դասասենյակից և աշակերտական նստարանից: Ձեր գործը վարձահատույց է լինում ապագայով, կայուն ու անվտանգ պետության տեսլականի իրագործմամբ, հայրենիքի բարօրությամբ:
Շնորհակալ ու երախտապարտ եմ ձեզ ձեր բարդ ու միաժամանակ պատվաբեր աշխատանքի համար: Ձեզնով է պետության հիմքն ամուր, ձեզնով է վաղվա օրը որոշիչ: Ձեր դաստիարակած սերունդն էր, որ 44 օր շարունակ չերկնչեց ու անձնազոհաբար պաշտպանեց հող հայրենին՝ վառ պահելով հայրենասիրական ոգին:
Սիրելի՛ մանկավարժներ, ուզում եմ՝ վստահ լինեք, որ պետությունը ձեր կողքին է, ձեր աջակիցն է, և ընթացիկ բարեփոխումները միտված են բարելավելու ձեր աշխատանքային գործունեությունն ու միջավայրը՝ ձեզ արժանի գնահատանքով:
Յուրաքանչյուրիդ մաղթում եմ բարօրություն, քաջառողջություն, աշխատանքում՝ ինքնաբավություն, կրկնակի ուժ ու եռանդ: Մեր անելիքը շատ է, կամքը՝ ամրակուռ:

С теплом и признательностью поздравляю вас с Днем учителя.
Этот праздник призван придать особую важность и подчеркнуть вашу решающую роль и ответственность как в деле формирования всесторонне развитого, патриотического индивида, так и общества, наделенного высокими качествами.
День учителя не ограничивается только этим праздником, он начинается каждое утро с классной комнаты и школьной скамьи. Ваш труд проявляется в будущем, реализацией видения стабильного и безопасного государства, благополучием Родины.
Благодарю и признателен Вам за вашу трудную и в то же время почетную работу.
На вас возложена прочная основа государства, на вас решающий завтрашний день.
Воспитанное вами поколение, на протяжении 44 дней бесстрашно и самоотверженно защищало Родину, сохраняя патриотический дух.
Дорогие педагоги, хочу чтоб вы были уверенными, что государство рядом с вами, и текущие реформы направлены на улучшение вашей трудовой деятельности.
Желаю каждому из вас благополучия, крепкого здоровья, самодостаточности в работе, двойной силы и энергии.