Սիրելի՛ ուսուցիչներ,
Ջերմորեն և երախտագիտությամբ շնորհավորում եմ ձեզ Ուսուցչի տոնի կապակցությամբ: Այս տոնը կոչված է առանձնակի կարևորելու և ընդգծելու ձեր վճռորոշ դերն ու պատասխանատվությունը թե՛ յուրաքանչյուր աշակերտի՝ որպես բազմակողմանի զարգացած, հայրենանվեր անհատ, թե՛ բարձրարժեք հատկանիշներով օժտված հասարակություն ձևավորելու գործում:
Ուսուցչի օրը չի սահմանափակվում այս տոնով. այն սկսվում է յուրաքանչյուր առավոտ՝ դասասենյակից և աշակերտական նստարանից: Ձեր գործը վարձահատույց է լինում ապագայով, կայուն ու անվտանգ պետության տեսլականի իրագործմամբ, հայրենիքի բարօրությամբ:
Շնորհակալ ու երախտապարտ եմ ձեզ ձեր բարդ ու միաժամանակ պատվաբեր աշխատանքի համար: Ձեզնով է պետության հիմքն ամուր, ձեզնով է վաղվա օրը որոշիչ: Ձեր դաստիարակած սերունդն էր, որ 44 օր շարունակ չերկնչեց ու անձնազոհաբար պաշտպանեց հող հայրենին՝ վառ պահելով հայրենասիրական ոգին:
Սիրելի՛ մանկավարժներ, ուզում եմ՝ վստահ լինեք, որ պետությունը ձեր կողքին է, ձեր աջակիցն է, և ընթացիկ բարեփոխումները միտված են բարելավելու ձեր աշխատանքային գործունեությունն ու միջավայրը՝ ձեզ արժանի գնահատանքով:
Յուրաքանչյուրիդ մաղթում եմ բարօրություն, քաջառողջություն, աշխատանքում՝ ինքնաբավություն, կրկնակի ուժ ու եռանդ: Մեր անելիքը շատ է, կամքը՝ ամրակուռ:

I congratulate you on Teacher’s Day with warmth and gratitude. This holiday is designed to give special importance and emphasize your decisive role and responsibility both in the formation of a comprehensively developed, patriotic individual and a society endowed with high qualities.
Teacher's Day is not limited to this holiday: it starts every morning with the classroom and the school bench. The reward of your work is the future, the realization of the vision of a sustainable and secure State, the prosperity of the Motherland.
I am grateful to you for your hard and at the same time honorable work. The foundation of the State is stronger with you. You determine our tomorrow. It was the generation you brought up, that didn’t surrender and selflessly defended the Motherland, preserving the patriotic spirit for 44 days.
Dear teachers, I want you to be sure that the State is by your side, your supporter, and the current reforms are aimed at advancing your working activities and the environment with the appreciation you deserve.
I wish each of you prosperity, welfare, self-reliance in work, much strength and vigor. Our will is strong, there is a lot of work to be done.