Սեպտեմբերի 29-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կայացած միջոցառմանը ներկա է եղել նաև հայաստանյան պատվիրակությունը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանի գլխավորությամբ և նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանի մասնակցությամբ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարին կից Զբոսաշրջության, արտերկրի ֆրանսիացիների և ֆրանկոֆոնիայի հարցերով պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուան, ՅՈՒԵՆՍԿՕ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակույթի հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեն և Անրի Վերնոյի դուստր Սոֆի Մալաքյանը:
Իր ելույթում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ Վերնոյը ֆրանսիական կինոյի լեգենդներից է, նշանավոր արվեստագետ, ով, ամբողջությամբ ինտեգրված լինելով ֆրանսիական մշակույթին, հավատարիմ մնաց իր հայկական ինքնությանը: Նրա կինոժառանգության դերը համաշխարհային կինոարվեստում անգնահատելի է, իսկ բազմաժանր ստեղծագործություններն ու յուրօրինակ ռեժիսորական ոճը չեն ենթարկվում որևէ դասակարգման:
Վահրամ Դումանյանը հավելել է, որ Անրի Վերնոյի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանին նվիրված այս միջոցառումն ունի կարևորագույն նշանակություն ոչ միայն վաստակաշատ կինոգործչի հիշատակը վառ պահելու, այլև հանրությանը բարձրորակ արվեստը ներկայացնելու տեսանկյունից, և շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կայացման գործում ավանդ ունեցած բոլոր գործընկերներին:
Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարին կից Զբոսաշրջության, արտերկրի ֆրանսիացիների և ֆրանկոֆոնիայի հարցերով պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուան նշել է, որ ֆրանսիական արվեստն ու մշակույթը հարուստ են հայկական ծագմամբ արվեստագետների ավանդների շնորհիվ:
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել է Անրի Վերնոյի մասին կենսագրական ֆիլմը, և տեղի է ունեցել համերգ, որին զուգահեռ ցուցադրվել են Վերնոյի ֆիլմերի թվայնացված ազդագրերը:
Համերգի ընթացքում հնչել են Անրի Վերնոյի ֆիլմերի երաժշտությունների կատարումները՝ Ժան-Կլոդ Պըտիի ղեկավարած ֆրանսիական «Pasdeloup» նվագախմբի կողմից, ինչպես նաև սոպրանո Լիաննա Ալեքսանյանը կատարել է «Դլե յաման» երգը՝ մարսելաբնակ դուդուկահար Լևոն Մինասյանի նվագակցությամբ:

The event, held on September 29 at the UNESCO Headquarters, was also attended by the Armenian delegation headed by Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan and with the participation of Deputy Minister Ara Khzmalyan.
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan, Minister of State for Tourism, French Nationals Abroad and Francophonie, attached to the Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Baptiste Lemoyne, Permanent Representative of the Republic of Armenia to the UNESCO, Ambassador Christian Ter-Stepanyan, UNESCO Assistant Director-General for Culture Ernesto Ottone and Henri Verneuil’s daughter Sophie Malakian delivered opening speeches at the event.
In his speech, the RA ESCS Minister noted that Verneuil is one of the legends of French cinematography, a prominent artist who, being fully integrated into French culture, remained faithful to his Armenian identity. The role of his film heritage in the world of cinematography is invaluable, and his multi-genre works and unique directing style are not subject to any classification.
Vahram Dumanyan added that this event dedicated to the 100th anniversary of Henri Verneuil is of great importance not only from the point of view of preserving the memory of the honored film director, but also presenting high-quality art to the society, and expressed gratitude to all the partners who contributed to the event.
Minister of State for Tourism, French Nationals Abroad and Francophonie, attached to the Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Baptiste Lemoyne noted that French art and culture are rich due to the contributions of the artists of Armenian origin.
During the event, a biographical film about Henri Verneuil was demonstrated, and a concert was held, which was accompanied by the screening of digitized posters of Verneuil films.
During the concert, the music from Henri Verneuil’s films was performed by the French “Pasdeloup” Orchestra conducted by Jean-Claude Petty, as well as soprano Lianna Aleksanyan sang the song "Dle Yaman" accompanied by duduk player Levon Minassian, residing in Marseille.