Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, համագործակցելով Ucom և «Ռոստելեկոմ» բջջային կապի օպերատորների հետ, թողարկում են հեռավար կրթության հեռուստատեսային նոր հավելվածներ:
• Այսուհետ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից պատրաստված դասընթացների տեսանյութերը՝ դասակարգված ըստ դասարանի, ամսաթվի և առարկայի կտեղադրվեն Ucom-ի UTV տեսավարձույթի (VoD) հեռավար ուսուցման բաժնում: Ucom-ի UTV ծառայության բոլոր բաժանորդները, անկախ սակագնային պլանից, հնարավորություն կունենան դիտել տեսավարձույթ բաժնում տեղադրված հեռավար ուսուցման բաժնի տեսանյութերը` առանց հավելյալ վճարի:
• ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը «Ռոստելեկոմ» ՝ «ՀԻԲՐԻԴ ՍՈԼՅՈՒՇՆԶ» ընկերության հետ համատեղ ներկայացնում է նոր կրթական հեռուստաալիք՝ Hybrid Edu(ch121), որը կհեռարձակվի ընկերության ՍՄԱՐԹ hեռուստատեսության միջոցով։
Hybrid Edu հեռուստաալիքի ծրագիրը ներառում է հանրակրթական դպրոցների մի շարք առարկաների վերաբերյալ տեսանյութեր, որոնք հնարավոր է դիտել 7 օր catch-up-ի հնարավորությամբ։ Տեսանյութերը պարբերաբար համալրվում են և տեղադրվում յութուբյան հատուկ ալիքում armeduchannel։ Հեռուստաալիքի եթերում հեռարձակվող բոլոր ուսումնական տեսանյութերը հասանելի կլինեն նաև ՍՄԱՐԹ հեռուստատեսության Ֆիլմադարանի Սերիալներ բաժնի ուսուցողական հարթակում՝ ԿԳՄՍ առանձին ենթաբաժիններով: «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը նշել է, որ ընկերությունն իր տեխնոլոգիական պատրաստվածությամբ ամբողջովին պատրաստ է սպասարկել ցանկացած տեսակի էլեկտրոնային ծառայություն, որը կիրառվում է կրթության և այլ ոլորտներում։
• ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը գործարկել է նաև հեռավար ուուցման ռեսուրսների հարթակ՝ heravar.armedu.am, որտեղ հավաքված են հեռավար կրթության գործիքների հղումներ։ Յուրաքանչյուր օրվա դասացուցակ նախապես հրապարակվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում։ Այն ևս հասանելի է վերոնշյալ հեռուստահավելվածներում:
• ԿԳՄՍ նախարարությունը կարևորում է առաջատար ընկերությունների սոցիալական պատասխանատվությունն ու կոչ անում բոլորին տրամադրել հեռավար կրթության գործիքներ՝ տեսակապեր, սոցիալական մեդիաների հարթակներ, էլեկտրոնային փոստեր, հեռուստաեթեր և այլն՝ գործընթացն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար։

МОНКС РА в сотрудничестве с операторами мобильной связи «Ucom» и «Ростелеком» запускают новые телепрограммы для дистанционного обучения.
• Отныне подготовленные МОНКС видеоуроки, сгруппированные по классам, будут публиковаться посредством «Ucom» и «TV» (VoD) в разделе дистанционного обучения. Все абоненты «Ucom» и «TV», независимо от тарифного плана, получат возможность смотреть видео из раздела дистанционного обучения в отделе видео-проката без дополнительной оплаты.
• Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении в сотрудничестве с комранией «HYBRID SOLUTIONS» «Ростелекома» представляет новый образовательный телеканал «Hybrid Edu» (ch121), который будет транслироваться компанией «SMART TV». Телевизионная программа «Hybrid Edu» включает в себя видеоролики по ряду предметов общеобразовательной школы, которые можно просматривать в течение 7 дней. Видео регулярно дополняются и загружаются на специализированный канал YouTube «armeduchannel». Все обучающие видео, транслируемые на канале, также будут доступны в отдельных разделах «SMART» телевидения, на образовательной площадке МОНКС. Генеральный директор «Ростелеком Армения» Айк Фарамазян отметил, что компания с ее технологической готовностью полностью способна обслуживать любые электронные услуги, используемые в сфере образования и других областях.
• МОНКС РА также запустило платформу ресурсов для дистанционного обучения heravar.armedu.am, со ссылками на инструменты дистанционного обучения. Расписание уроков заранее публикуется на официальной странице МОНКС РА в Facebook, что доступно также и на вышеупомянутых телевизионных приложениях.
• МОНКС РА подчеркивает социальную ответственность ведущих компаний и призывает всех предоставить инструменты дистанционного обучения - видеосвязь, платформы социальных сетей, электронную почту, телевизионные эфиры и т. д., чтобы сделать этот процесс более эффективным.