Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, համագործակցելով Ucom և «Ռոստելեկոմ» բջջային կապի օպերատորների հետ, թողարկում են հեռավար կրթության հեռուստատեսային նոր հավելվածներ:
• Այսուհետ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից պատրաստված դասընթացների տեսանյութերը՝ դասակարգված ըստ դասարանի, ամսաթվի և առարկայի կտեղադրվեն Ucom-ի UTV տեսավարձույթի (VoD) հեռավար ուսուցման բաժնում: Ucom-ի UTV ծառայության բոլոր բաժանորդները, անկախ սակագնային պլանից, հնարավորություն կունենան դիտել տեսավարձույթ բաժնում տեղադրված հեռավար ուսուցման բաժնի տեսանյութերը` առանց հավելյալ վճարի:
• ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը «Ռոստելեկոմ» ՝ «ՀԻԲՐԻԴ ՍՈԼՅՈՒՇՆԶ» ընկերության հետ համատեղ ներկայացնում է նոր կրթական հեռուստաալիք՝ Hybrid Edu(ch121), որը կհեռարձակվի ընկերության ՍՄԱՐԹ hեռուստատեսության միջոցով։
Hybrid Edu հեռուստաալիքի ծրագիրը ներառում է հանրակրթական դպրոցների մի շարք առարկաների վերաբերյալ տեսանյութեր, որոնք հնարավոր է դիտել 7 օր catch-up-ի հնարավորությամբ։ Տեսանյութերը պարբերաբար համալրվում են և տեղադրվում յութուբյան հատուկ ալիքում armeduchannel։ Հեռուստաալիքի եթերում հեռարձակվող բոլոր ուսումնական տեսանյութերը հասանելի կլինեն նաև ՍՄԱՐԹ հեռուստատեսության Ֆիլմադարանի Սերիալներ բաժնի ուսուցողական հարթակում՝ ԿԳՄՍ առանձին ենթաբաժիններով: «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը նշել է, որ ընկերությունն իր տեխնոլոգիական պատրաստվածությամբ ամբողջովին պատրաստ է սպասարկել ցանկացած տեսակի էլեկտրոնային ծառայություն, որը կիրառվում է կրթության և այլ ոլորտներում։
• ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը գործարկել է նաև հեռավար ուուցման ռեսուրսների հարթակ՝ heravar.armedu.am, որտեղ հավաքված են հեռավար կրթության գործիքների հղումներ։ Յուրաքանչյուր օրվա դասացուցակ նախապես հրապարակվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում։ Այն ևս հասանելի է վերոնշյալ հեռուստահավելվածներում:
• ԿԳՄՍ նախարարությունը կարևորում է առաջատար ընկերությունների սոցիալական պատասխանատվությունն ու կոչ անում բոլորին տրամադրել հեռավար կրթության գործիքներ՝ տեսակապեր, սոցիալական մեդիաների հարթակներ, էլեկտրոնային փոստեր, հեռուստաեթեր և այլն՝ գործընթացն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար։

In collaboration with Ucom and “Rostelecom” mobile network operators, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports is launching new TV applications for distance education.
• From this point forward, the video classes delivered by the MoESCS, classified by grade, date and subject will be posted in the distance learning section of Ucom and TV (VoD). All Ucom and TV subscribers, regardless of the tariff plan, will be able to watch videos from the distance learning section in the video rental department at no extra charge.
• The Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of Armenia in cooperation with the “HYBRID SOLUTIONS” Rostelecom Company presents the new educational channel “Hybrid Edu” (ch121), which will be broadcasted via the company’s “Smart” TV. The Hybrid Edu television program includes videos on a number of public school subjects which will be available with a 7-day catch-up function. The video lessons are regularly updated and uploaded to the YouTube armeduchannel. The video lessons will also be available in the MoESCS subsections of the Series section in the Smart TV film library. Rostelecom Armenia CEO Hayk Faramazyan stated that “Rostelecom” with its technological capacity is fully prepared for providing any type of online service which is used in education and other sectors.
• The RA MoESCS also launched a distance learning resource platform -heravar.armedu.am, with links to distance learning tools. The daily schedule is released in advance on the official Facebook page of the RA MoESCS, which is also available on the above-mentioned TV applications.
• The RA MoESCS emphasizes the social responsibility of leading companies and calls on everyone to provide distance learning tools - video communications, social networking platforms, e-mails, television broadcasts, etc., to make the process more efficient.