ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունում Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանության և «Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի միջև Ճապոնիայի կառավարության «Grassroots» մշակութային դրամաշնորհային աջակցության ծրագրով ստորագրվել է պայմանագիր Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբին երաժշտական գործիքների տրամադրման վերաբերյալ: Պայմանագիրը ստորագրել են Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադան և «Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Նորայր Նազարյանը: Ներկա էր նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը, որը ողջունել է դեսպանին և բարձր է գնահատել վերջինիս աջակցությունը հայ երաժշտարվեստի զարգացման և կատարելագործման գործում: «Վստահ եմ՝ Ձեր այս աջակցությամբ մեր հանգուցային կառույցներից մեկը՝ Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը, էապես բարելավելու է և կատարելագործելու է իր մասնագիտական որակն ու կարողությունները»,-ասել է նախարարի տեղակալը:
Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադան իր խոսքում նշել է, որ վերջին տասնամյակներում բազմաթիվ առիթներով ներկա է եղել Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի համերգներին և համերգասրահն իր համար շատ հարազատ է դարձել: «Հայաստանը միանշանակ երկրագնդի ամենահարուստ երկիրն է իր պատմությամբ և մշակույթով, մասնավորապես, նրա երաժշտության խորությունն ու ուժը անգերազանցելի են: Արամ Խաչատրյանի անունը հայտնի է Ճապոնիայի յուրաքանչյուր դպրոցականի: Մենք նույնիսկ ունենք կազմակերպություն որ կոչվում է «Ճապոնիայի Կոմիտասի երաժշտական հասարակություն»: Մեծ պատիվ է ունենալ այսկերպ խոնարհ ներդրում կատարելու հնարավորություն՝ երաժշտական մեծագույն ավանդույթի հաջողության և հետագա ծաղկման գործում, որն ունի հավերժական և տիեզերական նշանակություն»,-ասել է դեսպանը:
Դրամաշնորհով «Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ն այս տարվա ընթացքում ձեռք կբերի Ճապոնական Yamaha ապրանքանիշի երաժշտական գործիքներ, այդ թվում՝ ռոյալ, տիմպանիներ, թմբուկներ, քսիլոֆոն, գլյոկենշպիլ և այլ հարվածային գործիքներ. ծրագրի արժեքը շուրջ 91 հազար դոլար է: Ձեռք բերվող երաժշտական գործիքները հիմնարար նշանակություն ունեն Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի գործունեության համար և հնարավորություն կտան սեփական գործիքակազմով և առավել մեծ ու բազմաոճ երկացանկով ներկայանալ երաժշտասեր հանրությանը:
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի տնօրեն Նորայր Նազարյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին և վստահեցրել, որ նոր գործիքների համալրումը հնարավորություն կտա էլ ավելի բարձր կարգի երաժիշտների հրավիրել և բարձրակարգ երկացանկ ընտրել:

Within the framework of the «Grassroots» cultural grant assistance program of Japan Government, the Embassy of Japan in Armenia and the “National Center for Chamber Music of Armenia” SNCO signed an agreement on providing musical instruments to the State Chamber Orchestra of Armenia. The agreement was signed by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia June Yamada and Director of the “National Center for Chamber Music” Norayr Nazaryan. The meeting was also attended by the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Khzmalyan, who welcomed the ambassador and highly appreciated his support in the development and refinement of Armenian music. “I am sure that with your support, one of our key structures - the National Center for Chamber Music, will significantly improve and refine its professional qualities and capacities,” said the Deputy Minister.”
In his speech, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia, June Yamada, noted that in recent decades he had repeatedly attended concerts of the National Centers for Chamber Music, and the concert hall has becօme very close to him. “Armenia is by far the richest country in the world with its history and culture, in particular, the depth and power of its music are unparalleled. The name of Aram Khachatryan is familiar to every Japanese schoolchild. We even have an organization called "Japan Musical Society named after Komitas”. I am honored to have such a modest contribution to the success and further prosperity of the greatest musical tradition, which is of eternal and cosmic significance.” stated the ambassador.
With the grant, the National Center for Chamber Music will acquire Yamaha Japanese musical instruments this year, including a grand piano, drums, xylophones and other percussion instruments. The cost of the project will be about $ 91,000․The acquired musical instruments are fundamental to the work of the National Center for Chamber Music and will enable them to present themselves with their instruments and a wider and more diverse repertoire for a music-loving audience.
The director of the National Center for Chamber Music Norayr Nazaryan thanked the ambassador and assured that the acquisition of new instruments will enable to invite musicians of an even higher class and choose a better repertoire.