ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է Բրիտանական խորհրդի տարածաշրջանային տնօրեն Ջոաննա Բուրքին և Հայաստանի մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանին։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Արայիկ Խզմալյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորել է Հայաստանում Բրիտանական խորհրդի ծավալած գործունեությունն, ինչպես անգլերեն լեզվի ուսուցման կենտրոնների, այնպես էլ երիտասարդ մասնագետների ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացման ուղղությամբ։ Հավաստիացնելով, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է իրականացվող ծրագրերի շարունակականությամբ՝ Ա. Հարությունյանն արձանագրել է, որ այն համայնքներում, որտեղ գործում են այդ ակումբները, նկատելի է առաջընթացն ու միջավայրի փոփոխությունը։ «Մենք կրթությունն ու մշակույթը դիտարկում ենք միասին, և պատրաստ ենք անցած մեկուկես տարիների ընթացքում իրագործված կրթամշակութային ծրագրերի մեր փորձը կիսել»,- նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ Հայաստանը պատրաստ է համագործակցել նաև տեխնոլոգիական ուղղությամբ։
Տիկին Բուրքը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնին նախարարի ներկայության ու ուղերձի համար, նշել, որ պատրաստ են համագործակցել այն ուղղություններով, որոնք Հայաստանի համար առաջնահերթություն են։
Ա. Հարությունյանը ներկայացրել է կրթական բարեփոխումների ընթացքը, տեղեկացրել է, որ վերանայվում են կրթական չափորոշիչները, ուսումնական ծրագրերն ու մեթոդական նյութերը՝ ընդգծելով դասավանդողների վերապատրաստման և ուսուցման մեթոդների բարեփոխման անհրաժեշտությունը։

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян принял регионального директора Британского Совета Джоанну Берк и директора армянского филиала Аревик Сарибекян. Во встрече также приняли участие заместители министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян и Араик Хзмалян.
Приветствуя гостей, министр отметил важность деятельности Британского совета в Армении, как в развитии центров по обучению английскому языку, так и в деле развития деловых навыков у молодых специалистов. Заверив, что армянская сторона заинтересована в преемственности реализованных проектов А. Арутюнян отметил, что в сообществах, где действуют эти клубы, заметны прогресс и изменения в окружающей среде.
«Образование и культуру мы рассматриваем совместно и готовы поделиться своим опытом образовательных и культурных программ, реализованных за последние полтора года», - отметил министр, добавив, что Армения готова сотрудничать и в технологической сфере.
Госпожа Берк поблагодарила министра за прием, за его присутствие и выступление на фестивале Британских фильмов, и отметила, что они готовы сотрудничать в областях, которые являются приоритетными для Армении.
A. Арутюнян представил процесс образовательных реформ и сообщил, что стандарты образования, учебные планы и методические материалы пересматриваются, подчеркивая необходимость реформирования методов обучения и преподавания учителей.