ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է Բրիտանական խորհրդի տարածաշրջանային տնօրեն Ջոաննա Բուրքին և Հայաստանի մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանին։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Արայիկ Խզմալյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորել է Հայաստանում Բրիտանական խորհրդի ծավալած գործունեությունն, ինչպես անգլերեն լեզվի ուսուցման կենտրոնների, այնպես էլ երիտասարդ մասնագետների ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացման ուղղությամբ։ Հավաստիացնելով, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է իրականացվող ծրագրերի շարունակականությամբ՝ Ա. Հարությունյանն արձանագրել է, որ այն համայնքներում, որտեղ գործում են այդ ակումբները, նկատելի է առաջընթացն ու միջավայրի փոփոխությունը։ «Մենք կրթությունն ու մշակույթը դիտարկում ենք միասին, և պատրաստ ենք անցած մեկուկես տարիների ընթացքում իրագործված կրթամշակութային ծրագրերի մեր փորձը կիսել»,- նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ Հայաստանը պատրաստ է համագործակցել նաև տեխնոլոգիական ուղղությամբ։
Տիկին Բուրքը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնին նախարարի ներկայության ու ուղերձի համար, նշել, որ պատրաստ են համագործակցել այն ուղղություններով, որոնք Հայաստանի համար առաջնահերթություն են։
Ա. Հարությունյանը ներկայացրել է կրթական բարեփոխումների ընթացքը, տեղեկացրել է, որ վերանայվում են կրթական չափորոշիչները, ուսումնական ծրագրերն ու մեթոդական նյութերը՝ ընդգծելով դասավանդողների վերապատրաստման և ուսուցման մեթոդների բարեփոխման անհրաժեշտությունը։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan received today the regional director of the British Council Joanna Burke and the director of the British Council Armenia Arevik Saribekyan. RA MoESCS Deputy Ministers Artur Martirosyan and Arayik Khzmalyan were also present at the meeting.
Welcoming the guests, the Minister highlighted the importance of the activities of the British Council in Armenia, both in the development of English teaching centers, and in developing entrepreneurial skills among young specialists. Assuring that the Armenian side is interested in the continuity of the implemented projects, A. Harutyunyan noted that progress and changes in the environment are noticeable in the communities where these clubs operate. “We consider education and culture together and are ready to share our experience of educational and cultural programs implemented over the past year and a half”, the Minister stated, adding that Armenia is ready to cooperate in the technological field too.
Mrs. Burke thanked the Minister for the reception, for his presence and speech at the British Film Festival, and noted that they are willing to cooperate in the directions which are a priority for Armenia.
A. Harutyunyan introduced the course of educational reforms and informed that the educational standards, curricula and methodological resources are being revised, highlighting the need for teachers' training and reform of teaching methodology.