ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունում քննարկվել է «Հայաստանի պետական դպրոցներում ուսուցիչների շարունակական մասնագիտական զարգացման (ՇՄԶ) համակարգ և շրջանակ» քաղաքականության փաստաթղթի նախնական տարբերակը:
Հանդիպմանը ներկա էին ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը, ուսուցիչներ, հանրակրթության ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել Բրիտանական խորհրդին ուսուցիչների վերապատրաստման գործընթացում կարևոր համագործակցության համար. «Դեռևս անցյալ տարվանից մեր առաջ խնդիր ենք դրել վերանայել ուսուցիչների վերապատրաստման ընդհանուր քաղաքականությունը: Եկանք այն եզրահանգման, որ կոսմետիկ լուծումները իրավիճակ չեն փոխի, և անհրաժեշտ են նոր հայեցակարգ և նոր մոտեցումներ: Դրանք պետք է լինեն արդյունավետ, արձագանքեն ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման կարողություններին և թույլ տան արձանագրել որակական փոփոխություններ: Բրիտանական խորհուրդը մեր այն լավագույն գործընկերներից էր, որ շատ արագ արձագանքեց, և կարողացանք ռեկորդային ժամկետում լավ արդյունք ունենալ»:
Փաստաթղթի մշակման գործընթացը եղել է մասնակցային. ներգրավվել են հնարավոր այն կառույցները, որոնք կարող էին լինել այդ քաղաքականության կրողները: Հանդիպմանը մասնավորապես քննարկվել է փաստաթղթից բխող անհրաժեշտ քայլերի իրականացման փուլը:
«Հայաստանի պետական դպրոցներում ուսուցիչների շարունակական մասնագիտական զարգացման (ՇՄԶ) համակարգ և շրջանակ» քաղաքականության փաստաթուղթը մշակվել է Բրիտանական խորհրդի կողմից՝ Շեֆիլդ Հալլամ համալսարանի գործակցությամբ: Այն առաջարկում է շարունակական մասնագիտական զարգացման համակարգ և շրջանակ: Փաստաթղթում հաշվի են առնված ընթացիկ կրթական բարեփոխումները, և այն մշակվել է միջազգային լավագույն փորձի հիման վրա: Փաստաթուղթը սահմանում է հստակ ՇՄԶ կրթուղիներ սկսնակ և փորձառու ուսուցիչների համար՝ նախատեսելով զարգացման շրջափուլ, ուսուցչի թղթապանակ (Portfolio) և շարունակական մասնագիտական զարգացման միավորներ:
Ժաննա Անդրեասյանն ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման քաղաքականության տեսանկյունից արել է բովանդակային մի քանի շեշտադրում: Նա ընդգծել է, որ այս փաստաթուղթն իր կարևորությամբ չի զիջում առաջիկայում փորձարկվող հանրակրթության նոր չափորոշիչներին:
«Մենք կարող ենք ունենալ լավագույն չափորոշիչը, որն այդպես էլ կմնա թղթի վրա, եթե չլինեն այն ուսուցիչները, որոնք դրանք իրականություն կդարձնեն: Երբ որ դիտարկում ենք մեր երեխաների կրթական արդյունքները միջազգային ստուգատեսում, տեսնում ենք, որ ամենաբարձր արդյունքները գրանցում են այն երեխաները, որոնց ուսուցիչներն ունեն 10-20 տարվա փորձառություն, իսկ ամենացածր արդյունքները գրանցվում են մինչև 5 տարվա փորձ ունեցող ուսուցիչների դեպքում: Սա նշանակում է, որ մենք ունենք սկսնակ ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման էական խնդիր»,- ներկայացրել է Ժ. Անդրեասյանը:
Վերապատրաստման կարիքները տարբեր են, հնարավոր չէ ունենալ մեկ միասնական ծրագիր և ակնկալել, որ դրա արդյունքում բոլոր ուսուցիչները կստանան անհրաժեշտ աջակցություն ու խորհրդատվություն: Բարեփոխումների հիմնական նպատակն է կարողանալ միասնաբար մշակել այն քաղաքականության հայեցակարգը, որը թույլ կտա ունենալ տարբերակված վերապատրաստման ծրագրեր և մոտեցումներ ուսուցիչների տարբեր խմբերի համար: Նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ այս քննարկմամբ մի քայլ առաջ կգնան նշյալ մոտեցումներն իրականացնելու գործում:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանի ներկայացմամբ՝ այս համակարգը կիրառվել է աշխարհի տարբեր երկրներում՝ հաջող արդյունքներով: Նա առանձնացրել է նոր համակարգի 2 կարևոր բաղադրիչ՝ համակարգի շնորհիվ հնարավոր է առաջարկել յուրաքանչյուր ուսուցչի կարիքների վրա հիմնված վերապատրաստման հնարավորություններ, և 2-րդը՝ ուսուցիչներն իրենք մասնակից են լինելու իրենց վերապատրաստման գործընթացին, կարողանալու են գնահատել իրենց կարիքները և ունենալ իրենց անհրաժեշտ զարգացման հնարավորությունները:
Բրիտանական խորհրդի կրթության խորհրդատու Ռոյ Քրոսն առցանց ողջունել է ներկաներին, հաջողություն մաղթել ծրագրին: Նա կարևորել է հին, կենտրոնացված համակարգից դեպի նոր, ավելի ճկուն համակարգ անցումային փուլում ճիշտ քաղաքականության մշակումը:
Հանդիպման մասնակիցները փաստաթղթի վերաբերյալ հնչեցրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկները, որոնք հաշվի կառնվեն այն առաջիկայում լրամշակելիս:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է, որ կկազմվի առաջիկա անելիքների գործողությունների պլան, կսահմանվեն հստակ ժամկետներ, և նախարարությունը հանդես կգա օրենսդրական նախաձեռնություններով:

The preliminary version of the policy document "System and framework for continuous professional development of teachers (CPD) in public schools of Armenia" was discussed at the RA ESCS Ministry.
The meeting was attended by ESCS Deputy Minister Zhanna Andreasyan, Director of the British Council Armenia Branch Arevik Saribekyan, teachers, representatives of the general education sector.
Deputy Minister Zhanna Andreasyan expressed gratitude to the British Council for the important collaboration in teacher training activities: “Since last year, we have set ourselves the task of reviewing the general policy for teacher training. We have come to the conclusion that superficial solutions will not change the situation, and a new concept and new approaches are needed. They must be efficient, respond to teachers' professional development skills, and foster qualitative changes. The British Council is one of our best partners, who was very quick to respond and managed to achieve a good result in record time.”
The drafting process of the document was participatory: it involved all the structures to which the policy may refer. The stage of implementation of the necessary steps deriving from the document was particularly discussed at the meeting.
The policy document "System and framework for continuous professional development of teachers (CPD) in public schools of Armenia" was developed by the British Council in partnership with Sheffield Hallam University. It offers a system and framework for continuous professional development. The document covers current educational reforms and is based on international best practices. The document establishes certain CPD curricula for novice and experienced teachers, including development cycle, teacher portfolio and points for continuous professional development.
Zhanna Andreasyan made several substantive emphases in terms of teachers' professional development policy. She underlined that this document is not less important than the new standards of general education that will be experimented soon.
“We may have the best educational standard which will remain on paper if there are no teachers to implement it. When we consider our children's learning outcomes at the international review, we see that the highest results are recorded by those children whose teachers have 10-20 years of experience and the lowest results are recorded for teachers with up to 5 years of experience. This means that we have essential problems in regard with the professional development of novice teachers,” noted Zh. Andreasyan.
The needs for training are different; it is impossible to have one single program and expect that all the teachers will receive the necessary assistance and advice. The main objective of the reforms is to be able to jointly develop a policy concept that will foster differentiated training programs and approaches to different groups of teachers. The Deputy Minister expressed hope that they will take a step forward in the implementation of the mentioned approaches within this discussion.
According to British Council Armenia Director Arevik Saribekyan, this system has successfully been applied in different countries of the world. She identified two important components of the new system: thanks to the system, it is possible to offer training opportunities based on the needs of each teacher, and, secondly, teachers themselves will participate in the process of their training will be able to assess their needs and have the necessary opportunities for development.
British Council Consultant on Education Roy Cross remotely welcomed the participants of the meeting and wished them success. He underlined the importance of developing the right policy at the transition stage from the old centralized system to a new, more flexible one.
The participants of the meeting expressed their observations and suggestions on the document, which will be regarded when reviewing it in the near future.
Concluding the meeting, Deputy Minister Zhanna Andreasyan said that an action plan for the coming years will be drawn up, certain deadlines will be determined, and the Ministry will come up with legislative initiatives.