Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի ապրիլի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ օտարերկրյա քաղաքացիների, ինչպես նաև օտարերկրյա պետություններում գործող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմիններում աշխատող դիվանագետների ընտանիքների անդամների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 700-Ն և ՀՀ կառավարության 2011 թվականի օգոստոսի 25-ի «Հայաստանի Հանրապետության նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 1295-Ն որոշումները, սկսում է օտարերկրացի և սփյուռքահայ դիմորդների փաստաթղթերի ընդունումը՝ 2021-2022 ուսումնական տարում ՀՀ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական), միջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունվելու համար:
Օտարերկրյա քաղաքացիները՝ սփյուռքահայ և օտարազգի դիմորդները, փաստաթղթերը պետք է ներկայացնեն ԿԳՄՍ նախարարություն հետևյալ ժամկետներում՝
1. Անվճար առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրով սփյուռքահայ դիմորդների ընդունելության համար - 2021թ. հուլիսի 5-ից մինչև օգոստոսի 25-ը ներառյալ
2. Վճարովի առկա ուսուցմամբ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով ընդունելության համար - 2021 թ. հուլիսի 5-ից մինչև հոկտեմբերի 15-ը ներառյալ
3. Վճարովի առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրով ընդունելության համար - 2021 թ. հուլիսի 5-ից մինչև հոկտեմբերի 8-ը ներառյալ
4. Վճարովի հեռակա ուսուցմամբ բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով ընդունելության համար - 2021 թ. հուլիսի 5-ից մինչև հոկտեմբերի 15-ը ներառյալ
5. Վճարովի հետբուհական՝ ասպիրանտի կրթական ծրագրով ընդունելության համար - 2021 թ. հուլիսի 5-ից մինչև դեկտեմբերի 1-ը ներառյալ
6. Վճարովի առկա ուսուցմամբ նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար - 2021 թ. հուլիսի 5-ից մինչև օգոստոսի 25-ը ներառյալ
7. Վճարովի հեռակա ուսուցմամբ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար - 2021 թ. հուլիսի 5-ից մինչև հոկտեմբերի 15-ը ներառյալ
8. Վճարովի առկա ուսուցմամբ նախապատրաստական բաժանմունքում ընդունելության համար - 2021 թ. հուլիսի 5-ից մինչև նոյեմբերի 30-ը ներառյալ
ԿԳՄՍ նախարարությունում դիմորդների ընդունելությունը իրականացվում է երկուշաբթի, չորեքշաբթի և ուրբաթ օրերին ժամը 10.00-ից մինչև 17.00-ն, ընդմիջում 13.00-ից մինչև 14.00-ն:
• բարձրագույն ուսումնական հաստատության, նախնական (արհեստագործական) կամ միջին մասնագիտական հաստատության կողմից
1. դիմում` համաձայն կից ներկայացված ձևի,
2. դիմում-հարցաթերթիկ` համաձայն կից ներկայացված ձևի,
4. անձնագրի պատճեն,
5. սփյուռքահայ դիմորդների համար` ծննդյան վկայականի պատճեն` նոտարով վավերացված կամ մկրտության վկայականի պատճեն,
9. հետբուհական մասնագիտական կրթություն ստանալու համար՝ ընտրած մասնագիտության թեմայով գիտական ռեֆերատ` 20 էջի սահմաններում, հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով:
Դիմորդը կամ նրա լիազորված անձը կամ ուսումնական հաստատության ներկայացուցիչը վերոնշյալ 1-9-րդ կետերով պահանջվող փաստաթղթերը սահմանված ժամկետներում պետք է ներկայացնեն նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն կամ պահանջվող փաստաթղթերի էլեկտրոնային տարբերակները ուղարկեն secretariat@escs.am էլեկտրոնային հասցեին։
Գիտելիքների գնահատման ընթացքում դիմորդը կամ նրա լիազորված անձը կամ ուսումնական հաստատության ներկայացուցիչը պարտավոր են նախարարության էլեկտրոնային հասցեին ուղարկած՝ 1-9-րդ կետերով պահանջվող փաստաթղթերի բնօրինակները ներկայացնել նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն:
Հաշվի առնելով նոր տիպի կորոնավիրուսով (COVID-19) պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը՝ սփյուռքահայ և օտարերկրյա դիմորդների գիտելիքների ստուգման ժամանակացույցը կարող է փոփոխվել:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարելի է դիմել ԿԳՄՍ նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության հետևյալ բաժիններ՝

Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения объявляет прием документов иностранных заявителей, в том числе армян диаспоры, для поступления в 2021-2022 учебном году в начальные профессиональные (ремесленные), средние профессиональные и высшие учебные заведения Республики Армения. Прием документов осуществляется согласно постановлению Правительства Республики Армения №700-Ն от 28 апреля 2011 года «Об утверждении порядка приема в высшие учебные заведения Республики Армения иностранных граждан, а также членов семей дипломатических работников, осуществляющих служебную деятельность в дипломатических представительствах Республики Армения за рубежом», и решения Правительства Республики Армения № 1295-Ն от 25 августа 2011 года «Об утверждении порядка приема иностранных граждан в начальные профессиональные (ремесленные) и средние профессиональные учебные заведения Республики Армения».
Иностранные граждане (иностранцы и представители армянской диаспоры) должны представить документы в Министерство образования, науки, культуры и спорта РА в следующие сроки:
1. для поступления на очную форму обучения по образовательным программам бакалавриата на бюджетной основе для заявителей из числа армян диаспоры-с 5 июля по 25 августа 2021 г. включительно
2. для поступления на очную форму обучения по образовательным программам бакалавриата и непрерывным и интегрированным образовательным программам на платной основе -с 5 июля по 15 октября 2021 г. включительно
3. для поступления на очную форму обучения по образовательным программам магистратуры на платной основе-с 5 июля по 8 октября 2021 г. включительно
4. для поступления на заочную форму обучения по образовательным программам бакалавриата и магистратуры на платной основе-с 5 июля по 15 октября 2021 г. включительно
5. для поступления на обучение по образовательной программе послевузовского профессионального образования (аспирантура) на платной основе-с 5 июля по 1 декабря 2021 г. включительно
6. для поступления на очное обучение в начальные профессиональные (ремесленные) и средние профессиональные учебные заведения на платной основе-с 5 июля по 25 августа 2021 г. включительно
7. для поступления на заочное обучение в средние профессиональные учебные заведения на платной основе -с 5 июля по 15 октября 2021 г. включительно
8.для поступления на очное обучение в подготовительное отделение на платной основе -с 5 июля по 30 ноября 2021 г. включительно
1. Заявление (согласно приложенной форме);
2. Заявление-анкета (согласно приложенной форме);
3. Справка об общем состоянии здоровья (данная справка может быть выдана также медицинскими учреждениями Республики Армения);
4. Копия паспорта;
5. нотариально заверенная копия свидетельства о рождении или копия свидетельства о крещении (для заявителей из числа армянской диаспоры);
6. Переведенная и нотариально заверенная копия документа об образовательной степени (с оценками), а в случае отдельных стран - заверенная Апостилем;
7. 4 фотография размером 3x4;
8. автобиография (CV) на армянском, русском или английском;
9. для получения послевузовского профессионального образования – научный реферат по теме выбранной специальности в объеме 20 страниц на армянском, русском или английском языках.
Заявитель или его/ее уполномоченное лицо или представитель учебного заведения должны предоставить вышеперечисленные документы (пункты 1-9) в управление внешних связей и диаспоры Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения или направить электронные версии соответствующих документов на электронный адрес Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения: secretariat@escs.am.
Учитывая пандемическую ситуацию, вызванную новым типом коронавируса (COVID-19), график проведения оценки знаний иностранных граждан и представителей армянской диаспоры может измениться.