ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին: Աշխատանքային հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դիվանագետի այցը ԿԳՄՍՆ՝ Վահրամ Դումանյանը վստահություն է հայտնել, որ նրա գործունեության և համատեղ ջանքերի արդյունքում հայ-շվեդական հարաբերություններում կբացվի զարգացման նոր էջ: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը կարևորել է գերատեսչության համակարգման ոլորտներում շվեդական կողմի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը և այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն հայտնել. «Հետպատերազմական շրջանում մեզ համար առաջնահերթություն է բոլոր ուղղություններով բարեփոխումների իրականացումը: Այդ գործում կարևորում ենք նաև Շվեդիայի հետ սերտ գործակցությունն ու փորձի փոխանակումը: Նախարարության համակարգման ներքո գտնվող ոլորտները համագործակցության լայն շրջանակ ունենալու հնարավորություն են տալիս: Պատրաստակամ ենք գործընկերային հարաբերություններն ակտիվացնել և դարձնել առավել արդյունավետ»:
Ընդգծելով Շվեդիայի միջազգային զարգացման համագործակցության գործակալության (Swedish International Development Cooperation Agency - SIDA) փորձառությունը՝ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն առաջարկել է դիտարկել վերջինիս հետ համագործակցության հնարավորությունը վաղ մանկության, համընդհանուր ներառական և միջին մասնագիտական կրթության զարգացման ուղղություններով: Վահրամ Դումանյանը նաև նշել է, որ հայ-շվեդական հարաբերություններում առկա է մեծ ներուժ՝ համատեղ միջբուհական, հետազոտական և ուսանողական ավարտական աշխատանքների որակն ու արդյունավետությունը բարձրացնող, ինչպես նաև «Erasmus+» ծրագրեր իրականացնելու համար:
Դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, դրական է արձագանքել հնչած առաջարկներին: Դիվանագետը նշել է, որ ուրախ է Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հնարավորության համար և շեշտել՝ շվեդական կողմը ևս պատրաստ է ընդլայնել համագործակցության շրջանակը:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին և առաջարկել դիտարկել մոնիթորինգային խմբի ստեղծման հնարավորությունը, որի գործունեության արդյունքում Ադրբեջանը զերծ կմնա հայկական մշակութային ժառանգությունն աղավաղելուց և ոչնչացնելուց: Այս համատեքստում Վահրամ Դումանյանը վստահություն է հայտնել, որ Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեյի գործունեությունը կնպաստի խնդրի կարգավորմանը: Դեսպան Պատրիկ Սվենսոնն արձագանքել է, որ խնդիրն իրենց ուշադրության կենտրոնում է և անում են ամենայն հնարավորը՝ կարճ ժամանակ անց այդ և հակամարտությանն առնչվող մյուս՝ դեռ չլուծված հարցերում տեսանելի արդյունքներ գրանցելու համար:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի ևս: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քննարկված հարցերի շուրջ գործնական քայլեր ձեռնարկելու վերաբերյալ:

RA Acting Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Sweden to Armenia Patrick Svensson. The working meeting was also attended by ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan.
Welcoming the diplomat's visit to ESCS Ministry, Vahram Dumanyan expressed confidence that as a result of his activities and joint efforts, a new page of development will advance in the Armenian-Swedish relations. The ESCS Acting Minister highlighted the importance of implementing joint programs with the Swedish side in the scope of coordination of the Ministry and expressed willingness to take the necessary steps in this regard. “Implementing reforms in every sector is a priority in the post-war period for us. In this regard, we attach importance to close cooperation with Sweden and the exchange of experience. The sectors under the coordination of the Ministry provide an opportunity for a wider range of cooperation. We are ready to enhance our partnership and make them more efficient,” noted the Minister.
Highlighting the experience of the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA), Acting Minister Vahram Dumanyan suggested to consider the possibility of cooperation with it in the directions of development of early childhood, universal inclusive and vocational education. Vahram Dumanyan also noted that there is a great potential in the Armenian-Swedish relations to enhance the quality and efficiency for implementation of joint inter-university, research and student graduation projects, as well as "Erasmus+" programs.
Thankful for the reception Ambassador Patrick Svensson responded positively to the proposals. The diplomat noted that he is glad to have the opportunity to carry out activities in Armenia and emphasized that the Swedish side is also ready to expand the scope of cooperation.
During the meeting, the ESCS Acting Minister drew the Ambassador's attention to the issue of preserving the Armenian cultural heritage in the territories that came under the control of Azerbaijan, and suggested considering the possibility of creating a monitoring group, as a result of which Azerbaijan will refrain from distorting and destroying the Armenian cultural heritage. In this context, V. Dumanyan expressed confidence that the activities of the Swedish Foreign Minister, OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde will contribute to the settlement of the issue. Ambassador Patrick Svensson noted that the issue is in the scope of their attention and everything possible is done to achieve tangible results in this and other unresolved issues related to the conflict.
Issues of mutual interest were also touched upon at the meeting by the sides. An agreement was reached to take practical steps upon the issues discussed.