ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Լիբանանի Հանրապետության երիտասարդության և սպորտի նախարար Վարդինե Օհանյանին՝ Հայաստանում Լիբանանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերի և Լիբանանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վահագն Աթաբեկյանի ուղեկցությամբ։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Կարեն Գիլոյանը։
Նախարար Վահրամ Դումանյանը, ողջունելով գործընկերոջ այցը ԿԳՄՍՆ, նախ երախտագիտություն է հայտնել Լիբանանի կառավարությանը՝ Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին պաշտոնական պատվիրակությամբ մասնակցելու համար։ Անդրադառնալով երկու երկրների՝ 2020 թվականի ընթացքում ունեցած դժվարություններին՝ ԿԳՄՍ նախարարը վստահություն է հայտնել, որ նպատակաուղղված աշխատանքի շնորհիվ դրանք կհաղթահարվեն։ Այդ համատեքստում նախարարը կարևորել է հայ-լիբանանյան համագործակցությունը՝ առաջարկելով շարունակական զարգացման նպատակով ընդլայնել երիտասարդության և սպորտի բնագավառներում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները «Մեր ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորվել են բարեկամական ջերմ հարաբերություններ, ինչն ամուր հիմք է միջպետական ծրագրերի իրականացման, առկա փոխգործակցության ամրապնդման և հետագա զարգացման համար։ Երկկողմ հարաբերություններն ունեն մեծ ներուժ, որը մենք հաջողությամբ կարող ենք օգտագործել երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում»։
Վարդինե Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և փոխանցել Լիբանանի նախագահ Միշել Աունի ողջույնը և բարեմաղթանքները։
«Հայ-լիբանանյան հարաբերությունները մշտապես աչքի են ընկել փոխադարձ վստահությամբ, միմյանց օգնելու պատրաստակամությամբ։ Համոզված եմ՝ համատեղ ջանքերի շնորհիվ մեր փոխգործակցությունն առավել կամրապնդվի և կզարգանա։ Մենք մեծապես արժևորում ենք Հայաստանի փորձառությունը երիտասարդության ու սպորտի ոլորտներում և պատրաստ ենք այդ ուղղություններով համագործակցությանը»,- ասել է Վարդինե Օհանյանը և ընդգծել լիբանանահայ համայնքի առանցքային դերակատարությունը երկկողմ հարաբերություններում։
Կողմերը խոսել են երկու երկրների երիտասարդների առջև ծառացած մարտահրավերների, խնդիրների և դրանց հաղթահարման ուղղությունների մասին։ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ այժմ մշակման փուլում է ՀՀ երիտասարդական պետական քաղաքականության ռազմավարությունը, և աշխատանքային խումբն առանձնակի ուշադրություն է դարձնում Սփյուռքի հետ հարաբերություններին, միջպետական երիտասարդական ֆորումների իրականացման հնարավորություններին։ Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ հայ-լիբանանյան հարաբերությունները հնարավոր է խորացնել նաև այդ ձևաչափով։
Անդրադառնալով սպորտային ոլորտում համագործակցության հնարավոր տարբերակներին՝ կողմերը քննարկել են երկու երկրների մարզիկների համատեղ ուսումնամարզական հավաքներ, սեմինարներ անցկացնելու հնարավորությունները: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը Հայաստանի մարզական ենթակառուցվածքները ներկայացնելու պատրաստակամություն է հայտնել, ինչին Վարդինե Օհանյանը սիրով համաձայնել է։ Գործընկերները փոխադարձաբար հետաքրքրվել են երկու երկրների մարզիկների՝ Տոկիոյում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի նախապատրաստական աշխատանքներից և միմյանց մաղթել հաջողություն սպորտային գլխավոր ստուգատեսում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև կրթական բարեփոխումների, մշակութային կապերի ամրապնդման, լիբանանահայ համայնքի ու Լիբանանում հայկական դպրոցների վերաբերյալ և առաջիկա օրերին համագործակցության մտադրությունների նամակ ստորագրելու պայմանավորվածություն ձեռք բերել՝ այդպիսով անցնելով կապերի խորացման գործնական քայլերի։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received Minister of Youth and Sports of the Lebanese Republic Vartine Ohanian accompanied by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Lebanon to Armenia Maya Dagher and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Lebanon Vahagn Atabekyan. The meeting was also attended by ESCS Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Karen Giloyan.
Welcoming the visit of his colleague, Minister Vahram Dumanyan expressed gratitude to the Lebanese Government for the participation in the events dedicated to the 106th anniversary of the Armenian Genocide with the official delegation. Referring to the difficulties the two countries faced in 2020, the Minister of Education and Science expressed confidence that they will be overcome due to targeted work. In this context the Minister highlighted the Armenian-Lebanese collaboration, offering to expand the opportunities for the implementation of joint programs in the fields of youth and sports with the aim of consistent development. “Historically our peoples have established warm and friendly relations, which is a firm basis for the implementation of interstate programs, strengthening and further development of existing cooperation. Our bilateral relations have great potential, which we can successfully be integrated in the fields of youth and sports,” noted the Minister.
Vartine Ohanian thanked for the reception and conveyed greetings and best wishes of the President of Lebanon Michel Aoun.
“The Armenian-Lebanese relations have always been characterized by mutual trust and willingness to assist each other. I am sure that our collaboration will further strengthen and develop thanks to our joint efforts. We highly appreciate the experience of Armenia in the field of youth and sports and are ready to cooperate in these fields,” said Vartine Ohanian and emphasized the key role of the Lebanese-Armenian community in bilateral relations.
The parties discussed the challenges the youth of the two countries face, the issues and ways of overcoming them. The ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan informed that the RA Strategy of the State Youth Policy is currently being developed, and the working group pays special attention to the relations with the Diaspora, the possibilities of holding interstate youth forums. According to the Deputy Minister, this format will enhance the Armenian-Lebanese relations.
Referring to the possible options for cooperation in the field of sports, the parties discussed the possibility of holding joint training camps and seminars for athletes of the two countries. ESCS Deputy Minister Karen Giloyan expressed willingness to present the sports infrastructure of Armenia, to which Vartine Ohanian agreed with pleasure. The partners inquired of the preparations of the athletes of the two countries for the Olympic Games to be held in Tokyo and wished each other success in the main sports tournament.
The parties also exchanged views on educational reforms, strengthening cultural ties, the Armenian community of Lebanon and Armenian schools in Lebanon, and reached an agreement on signing a letter of intent for cooperation in the coming days, thus making practical steps to deepen the ties.