ՀՀ ԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել Հայաստանի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի նիստը, որի օրակարգի առանցքային թեմաներից էր Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պատշաճ և երաշխավորված պաշտպանության, դրանց նկատմամբ վանդալիզմի դեպքերի կանխման և ինքնության խեղաթյուրման հարցը:
«Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման վտանգն իրական է՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից դրանց դիտավորյալ վնասման բազմաթիվ նախադեպերը, տասնամյակներ շարունակ իրականացված հայատյաց քաղաքականությունն ու հայկական մշակութային ժառանգության համակարգված ավերումը: Դրա մասին է վկայում նաև Նախիջևանի հարուստ հայկական մշակութային ժառանգության՝ շուրջ 28.000 հուշարձանների ոչնչացումը»,- նշել է Հայաստանի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը մասնակիցներին ներկայացրել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած Արցախի հուշարձանների և թանգարանների պաշտպանության ուղղությամբ գերատեսչության կողմից իրականացվող աշխատանքները: Նախարար Դումանյանն ընդգծել է, որ համապատասխան միջազգային հարթակներում և գործընկերների հետ շփումներում մշտապես բարձրաձայնվում է համամարդկային արժեքներ հանդիսացող հայկական մշակութային արժեքների անվտանգության և ապահովության երաշխավորման հարցը:

The sitting of the Armenian National Commission for UNESCO was held at the RA Ministry of Foreign Affairs. The core of the agenda covered the issues of proper and guaranteed preservation of the Armenian historical, cultural and religious heritage in the territories under Azerbaijani control, the prevention of vandalism and the distortion of identity․
“The danger of destruction of the Armenian cultural heritage of Artsakh is real, taking into account the numerous precedents of their deliberate damage by Azerbaijan, the decades-long anti-Armenian policy and the systematic destruction of the Armenian cultural heritage. This is evidenced by the destruction of about 28,000 monuments of Nakhichevan’s rich Armenian cultural heritage,” noted the Chairman of the Armenian National Commission for UNESCO, Minister of Foreign Affairs Ara Aivazian
The RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan presented to the participants the activities realized by the Ministry in regard to the protection of the monuments and museums of Artsakh under the control of Azerbaijan. Minister Dumanyan emphasized that the issue of guaranteeing the security of the Armenian cultural values, which are universal values, is constantly raised in the relevant international platforms, and in contacts with the partners.