Կայացել է «Մեկ տարի COVID-ի հետ. առաջնահերթությունը տալով կրթության վերականգնմանը՝ մեղմացնելու աղետի հետևանքները սերունդների համար» նախարարական բարձրաստիճան հանդիպումը, որի շրջանակում տեղի են ունեցել երեք զուգահեռ առցանց նստաշրջաններ: Միջոցառմանը մասնակցել են կրթության նախարարներ և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համագործակցող գործընկեր կառույցների բարձրաստիճան անձինք:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է «Բաց պահել դպրոցները, առաջնահերթություն տալ և աջակցել ուսուցիչներին» թեմատիկ քննարկմանը: Փոխնախարարը շեշտել է նմանօրինակ հանդիպումների կարևորությունը լավագույն փորձի փոխանակման տեսանկյունից` յուրաքանչյուր երեխայի կրթության իրավունքն իրացնելու համար:
«2020 թվականը մեր երկրի համար լի էր մարտահրավերներով ոչ միայն COVID-19-ի, այլև սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի պատճառով, որն իր ազդեցությունն ունեցավ նաև կորոնավիրուսի 2-րդ ալիքի տարածման վրա»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ տեղեկացնելով, որ Հայաստանում 2020-2021 ուսումնական տարին սկսվել է սեպտեմբերի 14-ին` միջգերատեսչական համագործակցության արդյունքում մշակված ընթացակարգերի և ուղեցույցների պահանջներին համապատասխան: Այդ համատեքստում նա ներկայացրել է կրթության ոլորտում համավարակի հաղթահարման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Փոխնախարարի խոսքով՝ ներկայում որդեգրվել է իրավիճակային մոտեցում. եթե դպրոցում աշխատողների և սովորողների ընդհանուր թվի 10 և ավելի տոկոսի շրջանում արձանագրվում է կորոնավիրուսային հիվանդության վարակման դեպք, ապա դպրոցն անցնում է հեռավար կրթության: Եթե սովորողն ունի կորոնավիրուսային հիվանդության ռիսկի խմբի հիվանդություններից որևէ մեկը, ինչպես նաև նրա ընտանիքի որևէ անդամ այդ հիվանդության ռիսկի խմբում է, ապա այդ աշակերտի համար ԿՏԱԿ-ն ուսումնական գործընթացը կազմակերպում է կենտրոնացված հեռավար ձևով:
«Այս պահին ունենք այդպիսի շուրջ 5000 սովորող: Նմանօրինակ միջոցառումները մեզ հնարավորություն են տալիս բաց պահել դպրոցները և միաժամանակ նվազեցնել հիվանդությունների տարածումը: Ինչ վերաբերում է ուսուցիչների առողջությանը և անվտանգությանը, ապա նշեմ, որ կորոնավիրուսային հիվանդության ծանր ընթացքով զարգացման բարձր ռիսկային խմբի, ինչպես նաև 65 և բարձր տարիքային խմբի ուսուցիչներին տրվել է աշխատանքի կազմակերպման ընտրության հնարավորություն, այդ թվում` համապատասխան պայմանների դեպքում հեռավար ձևաչափով աշխատելու տարբերակով»,- փաստել է փոխնախարարը:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքի չներկայացող ուսուցիչների դեպքում դպրոցը կարող է ներգրավել փոխարինող ուսուցիչների՝ առաջացած թափուր ժամերի մասով։ Բացի դրանից՝ ուսումնական տարվա ընթացքում համավարակի հնարավոր նոր բռնկում կանխատեսելով՝ Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնն իրականացրել է ուսուցիչների վերապատրաստում՝ «Հեռավար ուսուցման հմտություններ» թեմայով, որպեսզի ապահովվի սովորողների անխափան ուսումնական գործընթացը: Ելույթի ավարտին Ժաննա Անդրեասյանը փորձի փոխանակման համար շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին և հույս հայտնել, որ շուտով հնարավոր կլինի հաղթահարել այդ մարտահրավերը:
Նշենք, որ միջոցառման նպատակն էր կրթության մասով ապահովել քաղաքական երկխոսություն՝ հրատապ և ընթացիկ մարտահրավերների վերաբերյալ, ինչպես նաև մոբիլիզացնել գործընկերներին՝ նոր գործիքներով և գիտելիքներով աջակցելու սովորողներին, ուսուցիչներին ու քաղաքականություն մշակողներին:

A high-level ministerial meeting was convened on “One year into Covid: Prioritizing education recovery to avoid a generational catastrophe”, in the frame of which three parallel online sessions were organized. The event was attended by the Education Ministers and senior officials of the partner organizations collaborating with UNESCO.
RA Deputy Minister Zhanna Andreasyan participated in the session “Keeping schools open, prioritizing and supporting teachers.” The Deputy Minister underlined the importance of such meetings in terms of sharing best practices for the realization of the right of every child to education.
“The year 2020 was full of challenges for our country, not only in the sense of COVID-19 but also because of the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh in September, which impacted the spread of the second wave of coronavirus,” noted Zhanna Andreasyan, informing that the 2020-2021 academic year in Armenia, began on September 14 in line with the requirements of the procedures and the guidelines developed as a result of interdepartmental cooperation. In this regard, she presented the activities carried out in the field of education to overcome the pandemic.
According to the Deputy Minister, a situational approach is currently implemented: that is if the cases of coronavirus among the school staff and pupils exceed 10%, then the school shifts to distance learning. If the learner suffers from one of the diseases on the risk group, or a family member is in the risk group of the coronavirus then the NCET organizes the learning process for this learner remotely.
“Currently about 5000 pupils are enrolled in distance learning. Such measures enable us to keep schools open and at the same time reduce the spread of the diseases. Regarding the health and safety of teachers, I should note that the teachers in the high-risk group of developing coronavirus disease, as well as at the age group 65 and older, were given the opportunity to choose the organization of work, including the option of working remotely under certain conditions,” stated the Deputy Minister.
According to her, in case of absenteeism of teachers, the school can involve substitute teachers to cover the vacant hours. In addition, predicting a possible outbreak of the pandemic during the academic year, the National Center for Educational Technologies conducted a training of teachers on "Distance learning skills” to ensure the continuity of the learning process for pupils. At the end of her speech, Zhanna Andreasyan thanked the participants for the exchange of experience and expressed hope that this challenge will soon be overcome.
It should be noted that the aim of the event was to ensure a political dialogue on education issues on urgent and current challenges, as well as to mobilize partners to support pupils, teachers and policymakers with new tools, knowledge and skills.