ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԿԳՄՍ նախարարը խոսել է հայ-ֆրանսիական բազմաշերտ համագործակցության մասին՝ փաստելով, որ կան բոլոր նախադրյալները համատեղ ծրագրերը շարունակելու և ընդլայնելու համար:
«Անցյալ տարին շատ բարդ էր Հայաստանի համար, բայց մենք մշտապես զգացել ենք Ֆրանսիայի աջակցությունը: Այժմ գործնական քայլեր ենք կատարում պատերազմի և կորոնավիրուսի համավարակի հարուցած դժվարությունները հաղթահարելու համար և այս տեսանկյունից կարևորում ենք համատեղ ծրագրերի իրականացումը հատկապես կրթության ոլորտում, քանի որ իրական անվտանգությունն սկսվում է կրթությունից: Հաշվի առնելով հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամությունը և համագործակցության հարուստ փորձը՝ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացման համար հնարավորությունները լայն են»,- ասել է Վահրամ Դումանյանը:
Դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, վերահաստատել է համագործակցության շարունակության պատրաստակամությունը. «Մարտահրավերներին դիմակայելու լավագույն միջոցը կրթությունն է, որը հայ-ֆրանսիական հարաբերություններում առանցքային ոլորտ է: Դրա ակնառու դրսևորումներից են Անատոլ Ֆրանսի անվան ֆրանսիական կրթահամալիրը և Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը: Կրթահամալիրի բացումը նախատեսվում է մինչև ամառային արձակուրդը. համոզված ենք՝ այն կլինի աշխարհի ամենագեղեցիկ ֆրանսիական կրթահամալիրներից մեկը: Ինչպես կասեր Շառլ Ազնավուրը՝ մենք ունենք կրթահամալիր, որը 100 տոկոսով հայկական է և 100 տոկոսով ֆրանսիական»:
Ժոնաթան Լաքոտը նախարար Վահրամ Դումանյանին հայտնել է Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը միջազգային դարձնելու մտադրությունը՝ նշելով, որ այն կարող է դառնալ Կովկասում ֆրանկոֆոն միջազգային համալսարան: ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է մեր երկրում այդ համալսարանի գործունեությունը և դրա ընդլայնմանն ու զարգացմանն աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպման օրակարգում է եղել նաև Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության հարցը:
«Մենք կարևորում ենք Ֆրանսիայի աջակցությունը և դերակատարումը հայկական նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման նախաձեռնություններում: Այդ ժառանգությունը ոչ միայն հայկական է, այլև համամարդկային»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Դեսպան Ժոնաթան Լաքոտն արձագանքել է, որ հարցը ֆրանսիական կողմի ուշադրության կենտրոնում է. «Քաջատեղյակ ենք այդ ցավոտ խնդրին: Դեռևս նոյեմբերին Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը հրավիրեց ժողով, որի ընթացքում քննարկվեց պատմամշակութային, հոգևոր արժեքների պահպանման հարցը: Այս տեսանկյունից մեզ համար կարևոր է ինչպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ աշխատանքը, այնպես էլ երկկողմ համագործակցությունը: Կա հայկական պատմամշակութային ժառանգության վերափոխման վտանգ, ուստի կարևոր է՝ ներկա փուլում Ադրբեջանը զգա, որ գտնվում է հսկողության ներքո»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև միջբուհական համագործակցության զարգացմանը, մշակույթի ոլորտի մասնագետների վերապատրաստմանը, Erasmus+ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

The Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia Vahram Dumanyan received today the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Jonathan Lacote. The meeting was also attended by Deputy Minister Arthur Martirosyan.
Welcoming the Ambassador, the ESCS Minister spoke about the multi-layered Armenian-French cooperation, noting that there are all preconditions for the continuation and expansion of joint programs.
“The last year was a tough one for Armenia, but we have always felt the support of France. We are now undertaking practical steps to overcome the difficulties posed by the war and the coronavirus pandemic, and in this regard, we are implementing joint programs, especially in the field of education, hence the real security begins with education. We have wider opportunities for the consistent development of bilateral relations taking into account the centuries-old Armenian-French friendship and the rich experience of cooperation,” stated Vahram Dumanyan.
The Ambassador Jonathan Lacote, thanking for the reception, reaffirmed his willingness to continue the collaboration: “The best way to meet the challenges is through education, which is the core of relations between Armenia and France. Anatole France French Educational Complex Foundation and the French University in Armenia are vivid manifestations of collaborations. The opening of the educational complex is planned before the summer vacations. We are sure that it will be one of the most beautiful French educational complexes in the world. As Charles Aznavour would say, we have an educational complex that is 100% Armenian and 100% French.”
Jonathan Lacote informed the Minister Vahram Dumanyan about the intention of granting international status to the French University of Armenia noting that it can become an international university of Francophonie in Caucasus. The ESCS Minister underlined the importance of the activities of this university in our country and expressed willingness to contribute to its advancement and development.
The agenda also covered the issue of the preservation of the Armenian cultural heritage in the territories under Azerbaijani control.
“We highlight the assistance and role of France in the initiatives for the preservation of the Armenian tangible and intangible cultural heritage. This heritage is not only of Armenian origin - it also has universal value,” noted the ESCS Minister.
Ambassador Jonathan Lacote responded that the issue is in the focus of attention of the French side: “We are well aware of this painful issue. Back in November, the President of the French Republic Emmanuel Macron convened a meeting during which the issues of preserving historical, cultural and spiritual values were discussed. In this regard both the work with UNESCO and the bilateral cooperation are essential for us. There is a danger of the Armenian historical and cultural heritage transformation, so it is important that at this stage Azerbaijan feels that it is under surveillance.”
Issues related to the development of inter-university cooperation, training of specialists in the field of culture, the implementation of joint Erasmus+ programs and other issues of mutual interest were also discussed during the meeting.