ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԿԳՄՍ նախարարը խոսել է հայ-ֆրանսիական բազմաշերտ համագործակցության մասին՝ փաստելով, որ կան բոլոր նախադրյալները համատեղ ծրագրերը շարունակելու և ընդլայնելու համար:
«Անցյալ տարին շատ բարդ էր Հայաստանի համար, բայց մենք մշտապես զգացել ենք Ֆրանսիայի աջակցությունը: Այժմ գործնական քայլեր ենք կատարում պատերազմի և կորոնավիրուսի համավարակի հարուցած դժվարությունները հաղթահարելու համար և այս տեսանկյունից կարևորում ենք համատեղ ծրագրերի իրականացումը հատկապես կրթության ոլորտում, քանի որ իրական անվտանգությունն սկսվում է կրթությունից: Հաշվի առնելով հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամությունը և համագործակցության հարուստ փորձը՝ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացման համար հնարավորությունները լայն են»,- ասել է Վահրամ Դումանյանը:
Դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, վերահաստատել է համագործակցության շարունակության պատրաստակամությունը. «Մարտահրավերներին դիմակայելու լավագույն միջոցը կրթությունն է, որը հայ-ֆրանսիական հարաբերություններում առանցքային ոլորտ է: Դրա ակնառու դրսևորումներից են Անատոլ Ֆրանսի անվան ֆրանսիական կրթահամալիրը և Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը: Կրթահամալիրի բացումը նախատեսվում է մինչև ամառային արձակուրդը. համոզված ենք՝ այն կլինի աշխարհի ամենագեղեցիկ ֆրանսիական կրթահամալիրներից մեկը: Ինչպես կասեր Շառլ Ազնավուրը՝ մենք ունենք կրթահամալիր, որը 100 տոկոսով հայկական է և 100 տոկոսով ֆրանսիական»:
Ժոնաթան Լաքոտը նախարար Վահրամ Դումանյանին հայտնել է Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը միջազգային դարձնելու մտադրությունը՝ նշելով, որ այն կարող է դառնալ Կովկասում ֆրանկոֆոն միջազգային համալսարան: ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է մեր երկրում այդ համալսարանի գործունեությունը և դրա ընդլայնմանն ու զարգացմանն աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպման օրակարգում է եղել նաև Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության հարցը:
«Մենք կարևորում ենք Ֆրանսիայի աջակցությունը և դերակատարումը հայկական նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման նախաձեռնություններում: Այդ ժառանգությունը ոչ միայն հայկական է, այլև համամարդկային»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Դեսպան Ժոնաթան Լաքոտն արձագանքել է, որ հարցը ֆրանսիական կողմի ուշադրության կենտրոնում է. «Քաջատեղյակ ենք այդ ցավոտ խնդրին: Դեռևս նոյեմբերին Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը հրավիրեց ժողով, որի ընթացքում քննարկվեց պատմամշակութային, հոգևոր արժեքների պահպանման հարցը: Այս տեսանկյունից մեզ համար կարևոր է ինչպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ աշխատանքը, այնպես էլ երկկողմ համագործակցությունը: Կա հայկական պատմամշակութային ժառանգության վերափոխման վտանգ, ուստի կարևոր է՝ ներկա փուլում Ադրբեջանը զգա, որ գտնվում է հսկողության ներքո»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև միջբուհական համագործակցության զարգացմանը, մշակույթի ոլորտի մասնագետների վերապատրաստմանը, Erasmus+ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Джонатана Лакота. На встрече также присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Приветствуя посла, министр рассказал о многоуровневом армяно-французском сотрудничестве, отметив, что есть все предпосылки для продолжения и расширения совместных программ.
“Прошлый год был тяжелым для Армении, но мы всегда чувствовали поддержку Франции. Сейчас мы предпринимаем практические шаги по преодолению трудностей, связанных с войной и пандемией коронавируса, и в этой связи реализуем совместные программы, особенно в области образования, потому что реальная безопасность начинается с образования. У нас есть широкие возможности для последовательного развития двусторонних отношений с учетом многовековой армяно-французской дружбы и богатого опыта сотрудничества”,-заявил Ваграм Думанян.
Посол Джонатан Лакот, поблагодарив за прием, подтвердил свою готовность продолжать сотрудничество: “Лучший способ ответить на вызовы-это образование, которое является ядром отношений между Арменией и Францией. Фонд Французского образовательного комплекса "Анатоль Франс" и Французский университет в Армении являются яркими проявлениями сотрудничества. Открытие учебного комплекса планируется до начала летних каникул.Мы уверены, что это будет один из самых красивых французских образовательных комплексов в мире. Как сказал бы Шарль Азнавур, у нас есть образовательный комплекс, который на 100% армянский и на 100% французский.”
Джонатан Лакот проинформировал министра Ваграма Думаняна о намерении предоставить международный статус Французскому университету Армении, отметив, что он может стать международным университетом Франкофонии на Кавказе. Министр подчеркнул важность деятельности этого университета в нашей стране и выразил готовность внести свой вклад в его продвижение и развитие.
На повестке дня был также вопрос сохранения армянского культурного наследия на подконтрольных Азербайджану территориях.
“Мы подчеркиваем помощь и роль Франции в инициативах по сохранению армянского материального и нематериального культурного наследия. Это наследие не только армянского происхождения - оно имеет общечеловеческую ценность”, - отметил министр.
Посол Джонатан Лакот ответил, что этот вопрос находится в центре внимания французской стороны: “Мы хорошо осведомлены об этом болезненном вопросе. Еще в ноябре президент Французской Республики Эммануэль Макрон созвал совещание, в ходе которого обсуждались вопросы сохранения исторических, культурных и духовных ценностей. В этом плане для нас очень важна как работа с ЮНЕСКО, так и двустороннее сотрудничество. Существует опасность трансформации армянского историко-культурного наследия, поэтому важно, чтобы на данном этапе Азербайджан чувствовал, что находится под наблюдением.”
В ходе встречи также были обсуждены вопросы, связанные с развитием межвузовского сотрудничества, подготовкой специалистов в области культуры, реализацией совместных программ Erasmus+ и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.