ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն այսօր ընդունել է պետական աջակցության ծրագրում ներառված հաշմանդամային սպորտի զարգացման խնդիրներով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին և ՀՀ մարզպետարանների ու Երևանի քաղաքապետարանի սպորտի գծով պատասխանատուներին:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը նշել է, որ հանդիպման նպատակը հաշմանդամային սպորտին և զանգվածային մարզական միջոցառումներին առնչվող հարցերի քննարկումն է: Կարեն Գիլոյանը տեղեկացրել է, որ այժմ նախարարությունում աշխատում են մի ծրագրի ուղղությամբ, որը հնարավորություն կտա պատերազմի հետևանքով հաշմանդամություն ձեռք բերած երիտասարդներին զբաղվել տարբեր սպորտաձևերով, իսկ հետագայում մասնակցել մրցաշարերի. «Ծրագիրը բաղկացած է լինելու երկու մասից: Առաջին մասով նախատեսվում է հոգեբանական աջակցության միջոցով հաշմանդամություն ձեռք բերած երիտասարդներին ընդգրկել ադապտիվ սպորտում, իսկ երկրորդ մասով՝ աջակցել նրանց արդեն պրոֆեսիոնալ մարզիկ դառնալու ճանապարհին: Այս ծրագրում ընդգրկված կլինեն անվասայլակով բասկետբոլը և հանդբոլը, սեղանի թենիսը, աթլետիկական էստաֆետը, շախմատը, շաշկին: Քննարկում ենք մի մարզահամալիր կահավորելու տարբերակը, որը հարմարեցված կլինի հաշմանդամային սպորտին: Հատկապես պատերազմից հետո նման ծրագիրն անհրաժեշտություն է»:
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև պարալիմպիկ հավաքականը համալրելու և գրանցած արդյունքները բարելավելու խնդրին. «Պարալիմպիկ խաղերի հետ կապված վիճակագրությունը գոհացուցիչ չէ: Պետք է աշխատենք մասնակիցների շրջանակն ընդլայնելու, մեդալներ նվաճելու ուղղությամբ: Հասկանալի է, որ հաշմանդամային սպորտի ֆինանսավորումը դեռևս այն մակարդակի չէ, որ մենք արդյունք պահանջենք, բայց ես խորապես համոզված եմ՝ միայն պետական աջակցությանը պետք չէ սպասել. յուրաքանչյուրս պետք է փորձի իր հնարավորությունների սահմանում լուծել եղած խնդիրները: Պետք է ունենանք ադապտիվ սպորտի ոչ թե պարզապես 2 մարզիկով ներկայացող, այլ մեդալների համար պայքարող մրցունակ թիմ: Սա ինքնանպատակ հայտարարություն չէ. եթե մենք չենք պայքարում հաղթանակի համար, սպորտը վերածվում է զուտ ֆիզիկական կուլտուրայի, իսկ այդպես միջազգային մրցումների մասնակցելն անհարիր է և անընդունելի»:
Հաջորդիվ նախարարի տեղակալն արծարծել է հանրապետության մարզերում և Երևանում նախատեսված զանգվածային մարզական միջոցառումների՝ այս տարի ոչ մեծ ծավալով անցկացնելու թեման. «Կորոնավիրուսի համավարակի և պատերազմի առաջացրած տնտեսական խնդիրների պատճառով այս տարի, նախորդների համեմատ, ավելի քիչ զանգվածային մարզական միջոցառումներ կանցկացնենք, սակայն եղածները պետք է կազմակերպվեն հավուր պատշաճի: Շարունակում ենք քննարկել այլընտրանքային տարբերակներ՝ չեղարկված միջոցառումներն անցկացնելու համար»:
Նախարարի տեղակալը նաև տեղեկացրել է, որ առաջիկայում ստեղծվելու է սպորտային հեռուստաալիք, որը մարզական կազմակերպություններին իրենց կազմակերպած առաջնությունները ցուցադրելու և այդպիսով մարզաձևերն ավելի մասսայական դարձնելու հնարավորություն կտա:
Հանդիպման ավարտին ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը պատասխանել է ներկաների հարցերին, լսել նրանց առաջարկները և բարձրաձայնած խնդիրները՝ ընդգծելով, որ դրանց լուծումները հնարավոր են միայն համատեղ և նվիրված աշխատանքի միջոցով:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan received today the representatives of the non-governmental organizations involved in the development of adaptive sports included in the state support program, the sports officials of the RA Regional Councils and Yerevan Municipality.
Welcoming the participants, the ESCS Deputy Minister noted that the aim of the meeting is to discuss issues related to adaptive sports and mass sports events. Karen Giloyan noted that the Ministry is currently working on a project that will enable young people, who are disabled as a result of the war, to get engaged in various sports activities, and in the future, to participate in tournaments. “The project will consist of two phases. The first phase envisages the inclusion of young people with disabilities in adaptive sports through psychological support, and the second phase targets supporting them on their way to becoming professional athletes. Wheelchair basketball, handball, table tennis, athletic relay race, chess, and checkers will be included in this project. We are considering of equipping a sports complex for adaptive sports. Such a program is necessary especially after the war.”
The Deputy Minister also touched upon the issue of recruiting the Paralympic team and advancing the results. “The statistics regarding the Paralympic Games are not satisfactory. We must make every effort to expand the number of participants and win medals. It is obvious that the funding of adaptive sports is not yet at the required level to expect higher results, but I am deeply convinced that we should not rely only on state support: each of us should try to solve the current issues to the best of our capacities. We should develop a competitive adaptive sports team instead of a team of two athletes. If we do not strive for victory, sport turns into a purely physical culture, thus the participation in international competitions is ineligible and unacceptable.”
Then the Deputy Minister spoke of holding mass sports events in smaller volumes this year in the regions of the Republic and Yerevan. “Due to the economic hardships caused by the coronavirus pandemic and the war, this year fewer mass sports events will be held as compared to the previous years. However, the existing ones must be organized properly. We are going to continue discussing alternative options for holding the cancelled events.”
The Deputy Minister also informed that a sports TV channel will be created in the near future, which will enable the sports organizations to broadcast their championships and promote sports activities.
At the end of the meeting, the ESCS Deputy Minister Karen Giloyan answered the questions of those present, considered their suggestions and the issues raised, emphasizing that the solutions are only possible through joint and committed work.