ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն այցելել է «Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամ» (FAST)՝ ծանոթանալու հիմնադրամի գործունեությանը և քննարկելու հետագա համագործակցության ծրագրերը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ով համակարգում է նաև միջազգային գործընկերության ոլորտը:
Հիմնադրամի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը ներկայացրել է 2017 թվականից՝ FAST-ի հիմնադրումից ի վեր իրականացված և ներկայումս կյանքի կոչվող ծրագրերը: Տեղի է ունեցել շահագրգիռ քննարկում Հայաստանում տեխնոլոգիական կրթության զարգացման, գիտակրթական գործունեության մեջ նորարարության ներդրման ուղղությամբ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության իրականացվող քաղաքականության տիրույթում համագործակցության, այդ թվում և սփյուռքի ներուժի ներգրավման շուրջ:
Հիմնադրամի հիմնական առաքելությունը Հայաստանում և դրա սահմաններից դուրս տեխնոլոգիական նորարարությունն ու գիտական առաջխաղացումը խթանելու համար նպաստավոր էկոհամակարգի ստեղծումն է: Ծրագրերն իրականացվում են հիմնական 3 ուղղությամբ՝ կրթություն, հետազոտություն և գիտահետազոտական արտադրանքի առևտրայնացում: Այս ընթացքում իրականացվել է 26 ծրագիր:
Ներկայացնելով FAST-ի գործունեությունը՝ համագործակցության և ծրագրերի գծով փոխնախագահ Սյուզաննա Շամախյանը պատմել է գիտական հանրության աջակցությանն ուղղված ծրագրերի մասին, որոնց թվում՝ 2018-2019 թվականներին իրականացրած ասպիրանտների համար կրթաթոշակային ծրագրի՝ Գիտության կոմիտեի համագործակցությամբ, գործընկերային հետազոտությունների համար ճամփորդական դրամաշնորհի և «ADVANCE STEM Research» դրամաշնորհային ծրագրի մասին:
Այս պահին «ADVANCE» ծրագրի շրջանակում ֆինանսավորվում է 2 ծրագիր՝ 4 տարի ժամկետով և տարեկան 45-65 հազար ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորմամբ: Դրանց շրջանակում իրականացվում է հետազոտական աշխատանք, որի գիտական ղեկավարները միջազգային համալսարանների և գիտական կենտրոնների ղեկավար պաշտոններում աշխատող սփյուռքահայ գիտնականներ են:
Առանձնահատուկ շեշտադրվել է FAST-ի կողմից իրականացվող Կենսագիտական ինկուբատոր–բաց լաբորատորիայի շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության միջնորդությամբ պետության կողմից 60 մլն դրամի տրամադրումը Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանին` լաբորատոր տարածքը վերանորոգելու նպատակով: Համագործակցության շրջանակում «Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամը» լաբորատորիան կապահովի սարքավորումներով, ինչը հնարավորություն կտա կենսագիտության ոլորտում գործող ստարտափներին և հետազոտական թիմերին իրականացնելու գիտական վարկածի փորձարկման աշխատանքները:
Որպես հետազոտական արդյունքների առևտրայնացման ոլորտում հաջող փորձառություն է ներկայացվել Առաջատար լուծումների կենտրոնի (Advanced Solutions Center – ASCENT) աշխատանքները, որոնց շրջանակում հետազոտական 6-հոգանոց թիմը ստեղծել է արհեստական բանականության հիմքով դեղանման միացություններ գեներացնող ալգորիթմ, որն ունիվերսալ է և կարող է ստեղծել դեղանման միացություններ ցանկացած մոլեկուլային թիրախի դեմ: Առաջիկայում նախատեսվում է փորձարկել մոլեկուլները:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը կատարված աշխատանքի համար շնորհակալություն է հայտնել հիմնադրամի աշխատակազմին՝ հատկապես կարևորելով արհեստական բանականության ոլորտի զարգացումը Հայաստանում. «Այս ոլորտը ժամանակի հրամայականն է, և տեղական մասնագետներ պատրաստելը մեր առաջնային խնդիրներից է»:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև «SciNova» կրթական ծրագրին, ինչպես նաև «1991 ստորաբաժանում» ծրագրին, որի շրջանակում հիմնադրամի կողմից իրականացվող նախապատրաստական դասընթացի նպատակն է նախազորակոչային տարիքում գտնվող անձանց տրամադրել լրացուցիչ գիտելիքներ տվյալագիտության և արհեստական բանականության ոլորտների վերաբերյալ, ինչի շնորհիվ վերջիններս առավել պատրաստված կլինեն հետագայում «1991 ստորաբաժանում»-ում ծառայության անցնելու համար։ Հիմնադրամն իրականացնում է նաև նեղ մասնագիտացված դասընթաց արհեստական բանականության ոլորտում ստորաբաժանում ընդունված զինծառայողների համար, ինչպես նաև տրամադրում է գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական նախագծերի կառավարման աջակցությունը «1991 ստորաբաժանում» արհեստական բանականության խմբին։
«1991 ստորաբաժանում» ծրագրի նպատակներից է ապահովել զինվորական ծառայության մեջ գտնվող անձանց շարունակական կրթության, բազմակողմանի զարգացման, մասնագիտական հմտությունների յուրացման հնարավորությունները: «1991 ստորաբաժանման» զինծառայողները ծառայության ընթացքում ձեռք կբերեն հիմնարար և գործնական գիտելիքներ ու հմտություններ, որոնց շնորհիվ զորացրվելուց հետո աշխատանքի անցնելու հնարավորություն կունենան հենց ՀՀ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումներում՝ շարունակելով կիրառել իրենց ստացած գիտելիքները և զարգացնել դրանք, աշխատանք գտնել առաջատար բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններում, ինչպես նաև ընդգրկվել գիտահետազոտական լաբորատորիաների աշխատանքներում:
Այս ծրագրի շրջանակում քննարկվել են նաև տարկետման պայմանների վերանայման, բանակի և բարձրագույն կրթության արդյունավետ համատեղմանն առնչվող խնդիրներ՝ կարևորելով կրթության անընդհատությունը հատկապես արագ զարգացող մասնագիտությունների դեպքում:
Հիմնադրամի առաջիկա գործողությունները պլանավորվում են հետևյալ ոլորտներում՝ արհեստական բանականություն, կենսաբանական տեխնոլոգիաներ և ռոբոտաշինություն, որոնցում, ըստ հիմնադրամի հետազոտությունների, Հայաստանը համաշխարհային մակարդակի մրցունակություն դրսևորելու ներուժ ունի: Հիմնադրամը նպատակ ունի առաջիկա 5 տարիներին մեծացնել «ADVANCE STEM Research» դրամաշնորհային ծրագրի քանակը և ֆինանսավորումը: Առաջնային խնդիրներից են ստեղծել մասնագիտական այնպիսի միջավայր, որ ծրագրում ներգրավեն բակալավրիական և մագիստրոսական ծրագրերով սովորող ուսանողներին՝ նրանց մեկ քայլ առաջ դեպի գիտություն տանելու նպատակով, ինչպես նաև սփյուռքի հայ երիտասարդ գիտնականների համար ստեղծել միջավայր ծրագրի շրջանակում գալ Հայաստան՝ հետազոտական աշխատանքներ իրականացնելու համար:

The RA ESCS Minister Vahram Dumanyan visited the “Foundation for Armenian Science and Technology” (FAST) to get acquainted with the activities of the Fund and to discuss further cooperation programs. The meeting was also attended by the Deputy Minister Arthur Martirosyan, who also coordinates the sector of the international partnership.
The Foundation's Chief Executive Officer Armen Orujyan presented the programs currently being implemented and the ones having been realized since the establishment of FAST in 2017. A productive discussion was held on the cooperation within the policy implemented by the RA ESCS Ministry on the development of technological education in Armenia, the introduction of innovations in scientific and educational activities, including the involvement of the potential of the Diaspora.
The main mission of the Foundation is to create a favorable ecosystem that drives technological innovation and scientific advancement in Armenia and abroad. The programs are implemented in 3 main directions: education, research, and commercialization of research products. 26 programs have been implemented within this period.
Introducing the FAST activities, the V/P Director on Partnerships and Programs Suzanna Shamakhyan spoke about the programs aimed at fostering the scientific community, including the scholarship program implemented in 2018-2019 for graduate students, in cooperation with the Science Committee - the Travel Grant for collaborative research and the “ADVANCE STEM Research” grant program.
Currently, 2 projects are being funded within the framework of the "ADVANCE" Program, for a period of 4 years, and with annual funding of 45-65 thousand US dollars. Within the frame of these programs research activities are conducted under the supervision of Principal Investigators from the Diaspora, working in senior positions in international universities and research centers.
Special emphasis was placed on the provision of 60 million drams by the State through the mediation of the RA ESCS Ministry, to the National Agrarian University of Armenia to renovate the laboratory area within the framework of the Biological Incubator-Open Laboratory project implemented by FAST. Within the frame of the cooperation, the “Foundation for Armenian Science and Technology” will equip the laboratory, which will enable startups and research teams operating in the field of biology to test the scientific hypothesis.
The works of the Advanced Solutions Center (ASCENT) was presented as a successful experience in the field of commercialization of research outcomes, in which a research group of 6 people created an algorithm that generates pharmaceutical compounds based on artificial intelligence, which is universal and can create pharmaceutical compounds against any molecular target. The molecules are planned to be tested in the near future
Minister Vahram Dumanyan thanked the staff of the foundation for the work done, especially emphasizing the development of the field of artificial intelligence in Armenia: “This field is the imperative of the time, and the training of local specialists is one of our top priorities.”
During the discussion, a reference was made to the “SciNova” educational project, as well as the “Unit 1991” program, in which the objective of the preparatory course implemented by the Foundation is to provide individuals of pre-conscription age with additional knowledge in the field of Data Science and Artificial Intelligence, so that they will be better prepared for further service in the ”Unit 1991”. The Foundation also provides a highly specialized training course for military personnel enrolled in the Unit in the field of artificial intelligence, as well as provides research and experimental design projects management support to the artificial intelligence group of "Unit 1991".
One of the goals of the "Unit 1991" program is to ensure opportunities for continuing education, comprehensive development of persons in military service, and the acquisition of professional skills. The soldiers of the "Unit 1991" during the service will acquire basic and practical knowledge and skills, so after the demobilization they will be able to start working in the relevant subdivisions of the RA Ministry of Defense, continue to use the knowledge and to advance them, find jobs in high-tech companies, as well as get enrolled in the activities of research laboratories.
Within the framework of this program, issues related to the review of deferment conditions, the effective integration of the army and higher education were discussed, emphasizing the continuity of education, especially in the case of fast-developing professions.
The upcoming activities of the Foundation are planned in the following fields: artificial intelligence, biological technologies and robotics, in which, according to the Foundation's research, Armenia has the potential to demonstrate world-class competitiveness. The Foundation intends to increase the number and funding of the grant program "ADVANCE STEM Research" in the next 5 years. One of the priority tasks is to create a professional environment that will involve undergraduate and graduate students in the program to take them one step forward to science, as well as to create an environment for young Armenian scientists from the Diaspora to come to Armenia to conduct research.