ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թվականի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի՝ Փարիզում անցկացվող 15-րդ առցանց նստաշրջանի ընթացքում՝ դեկտեմբերի 17-ին, գրանցվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ պատրաստված «Սուրբ Թադեոս առաքյալի վանքի ուխտագնացությունը» թեմայով ՀՀ հայտը:
Սուրբ Թադեոսի (Թադեի) վանքը համարվում է քրիստոնեության հաստատման առաջին վկայություններից մեկը պատմական Հայաստանում: Այն գտնվում է պատմական Արտազ գավառում՝ ժամանակակից Իրանի Մակուի շրջանում: Կառուցվել է Հայ առաքելական եկեղեցու հիմնադիր համարվող առաքյալներից մեկի՝ Թադեոսի հիշատակին: 2008 թ. Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներկայացմամբ Թադեի վանքը Ս. Ստեփանոս և Ձորձոր վանքերի հետ «Հայկական եկեղեցիները Իրանում» անվամբ գրանցվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում:
Սուրբ Թադեոս առաքյալի վանքը և նրա շուրջ ծավալված ուխտագնացությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում հայկական դարավոր մշակութային ներկայության և շարունակականության, մշակութային, կրոնական ինքնատիպությունը պահպանելու ջանքերի ու հաջողումների առանձնահատուկ երկխոսության վկայությունն է: Այն հատուկ նշանակություն ունի ողջ հայության համար: Ամեն տարի` հուլիս ամսին նախանշված օրերին, կազմակերպվում է Թադեոս առաքյալին նվիրված եռօրյա ուխտագնացություն, և բազմաթիվ հայ քրիստոնյաներ Իրանից, Հայաստանից ու արտերկրից մասնակցում են այդ ուխտագնացությանը: Տեղի են ունենում պատարագ, մատաղի արարողություններ, մկրտություններ, ժողովրդական երգ ու պար:
Հայտը պատրաստվել է ՀՀ Կոտայքի մարզի Սոլակ և Գեղարքունիքի մարզի Դդմաշեն համայնքների` այդ ուխտագնացության մշակույթը կրողների, Երևանի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու ուխտավորների համայնքի մասնակցությամբ, ինչպես նաև Իրանի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի, Իրանի մշակութային ժառանգության, տուրիզմի և ձեռարվեստի նախարարության, Իրանի պատմական եկեղեցիների կենտրոնի, ՀՀ արտաքին գործերի, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, ինչպես նաև «ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ» և «Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարան» ՊՈԱԿ-ների համագործակցությամբ:
«Սուրբ Թադեոս առաքյալի վանքի ուխտագնացությունը» հայտի գրանցումն արժևորվում է այն հանգամանքով, որ այն ներկայացնում է նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության համատեղ պահպանությունն ու կենսունակության ապահովումը, ինչպես նաև հայ-իրանական մշակութային համագործակցությունը:
Տեղեկանք: Հայաստանը «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թ. կոնվենցիան վավերացրել է 2006 թ. և մինչ օրս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում գրանցել է հետևյալ տարրերը. «Դուդուկն ու իր երաժշտությունը» (2008 թ.), «Հայկական խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» (2010 թ.), «Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ էպոսի կատարողական դրսևորումները» (2012 թ.), «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» (2014 թ.), «Քոչարի. ավանդական խմբապար» (2017 թ.), «Հայկական տառարվեստը և դրա մշակութային դրսևորումները» (2019 թ.):

В ходе проходящей в Париже 15-ой онлайн сессии конвенции ЮНЕСКО «О защите нематериального культурного наследия» 17 декабря была зарегистрирована заявка РА на тему «Паломничество в монастырь Святого апостола Фаддея», подготовленная совместно с Исламской Республикой Иран.
Монастырь Св. Фаддея считается одним из первых свидетельств христианства в исторической Армении. Он расположен в исторической провинции Артаз, в районе Маку современного Ирана.
Монастырь был построен в память одного из апостолов, считающихся основателями Армянской апостольской церкви-Фаддея. В 2008 году по представлению Исламской Республики Иран монастырь Св. Фаддея месте с монастырями Св. Степанос и Дзордзор внесены в список всемирного наследия ЮНЕСКО, под названием «Армянские церкви в Иране». Монастырь Святого апостола Фаддея и развернутое вокруг него паломничество-свидетельство многовекового армянского культурного присутствия и непрерывности в Исламской Республике Иран, осуществления усилий по сохранению культурной и религиозной самобытности, развития особого диалога.
Он имеет особое значение для всего армянства. Каждый год, в обозначенные на июль дни, организуется трехдневное паломничество, посвященное апостолу Фаддею, и многие армянские христиане из Ирана, Армении и из-за рубежа принимают в нем участие. Совершается литургия, проводятся поминальные обряды, крещения, народные песни и танцы.
Заявка подготовлена при участии общин Солак Котайкского региона и Ддмашен Гегаркуникского региона, а также носителей культуры этого паломничества общины Ереванской церкви Сурб Ованес Мкртич. Заявка была подана в сотрудничестве с Национальной комиссией ЮНЕСКО Ирана, Министерством культурного наследия, туризма и искусства Ирана, центром исторических церквей Ирана, министерствами иностранных дел РА, образования, науки, культуры и спорта РА, Святой Армянской Апостольской Церковью, а также ГНКО «Институт археологии и этнографии НАН РА» и «Музей народных искусств имени Ованеса Шарамбеяна.
Регистрация заявки «Паломничество в монастырь Святого апостола Фаддея» также ценится тем обстоятельством, что она представляет совместную охрану и обеспечение жизнеспособности материального и нематериального культурного наследия, а также армяно-иранское культурное сотрудничество.
Справка: Конвенцию ЮНЕСКО «О защите нематериального культурного наследия» 2003 года Армения ратифицировала в 2006 году. До сих пор в представительском списке нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО были внесены следующие элементы: «Дудук и его музыка» (2008 г.), «Искусство армянского хачкара. символистика хачкара» (2010 г.), «Сасна црер или исполнительские проявления эпоса Давид Сасунский» (2012 г.), «Лаваш: приготовление, значение и культурные проявления традиционного хлеба в Армении» (2014 г.), «Кочари: традиционный групповой танец» (2017 г.), «Армянское искусство шрифта и его культурные проявления» (2019 г.).