ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը տեսաhանդիպում է ունեցել Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Սիլվի Բոսութղոյի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ժաննա Անդրեասյանը, ինչպես նաև Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներ։
Ողջունելով ՀԲ-ի պատվիրակությանը՝ նախարար Վ. Դումանյանը բարձր է գնահատել բանկի հետ համագործակցությունը և ընդգծել, որ նախարարությունը շահագրգիռ է իրականացվող ծրագրերի շարունակականությամբ և պատրաստակամ է զարգացնել այդ գործընկերությունը։
«Ցավոք, ամբողջ աշխարհում համավարակն իր բացասական ազդեցությունն ունեցավ նաև կրթական համակարգի վրա։ Բացի դրանից՝ մեր երկիրն անցավ սարսափելի պատերազմի միջով, և մենք մեկ անգամ ևս համոզվեցինք, որ երկրի անվտանգության և զարգացման հիմքում միանշանակ ընկած է կրթությունը։ Արցախի մշակութային ժառանգության մի զգալի հատված, դժբախտաբար, գտնվում է անմիջական վտանգի ներքո, հետևաբար մենք կարևորում ենք համամարդկային այդ արժեքների պահպանությունը, այդ թվում՝ առաջադեմ մարդկության ջանքերի շնորհիվ»,-նշել է նախարարը և շեշտել, որ բարձրագույն կրթությունն ու գիտությունն անբաժանելի են, և բնագիտական ուղղություններին հատուկ կարևորություն է տրվելու։ Վ. Դումանյանի խոսքով՝ հանրակրթության ոլորտում, որը հանդիսանում է կրթության հիմքը, բարեփոխումները ևս կշարունակվեն։
Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Սիլվի Բոսութղոն Վահրամ Դումանյանին շնորհավորել է նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և փաստել, որ ՀԲ-ն տարիներ շարունակ եղել է Հայաստանի գործընկերը կրթության ոլորտում՝ սկսած վաղ մանկությունից մինչև բարձրագույն կրթության ոլորտ։ Ըստ ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարի՝ համատեղ իրականացվող ծրագրերից մեկը մոտենում է ավարտին, և անհրաժեշտ է նախանշել հետագա համագործակցության ուղղությունները և առաջնահերթությունները։ Սիլվի Բոսութղոն վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանը կարող է լավագույնս իրացնել ՏՀՏ ոլորտի իր ներուժը, մասնավորապես՝ արհեստական բանականության բնագավառում։
«Հայաստանի մարդկային ներուժն ահռելի է, և դա պետք է օգտագործել՝ ի նպաստ ՀՀ տնտեսության և հասարակության զարգացման։ Չնայած առկա բոլոր դժվարություններին՝ Հայաստանը պետք է ոտքի կանգնի, շարունակի ապրել և լիարժեք իրացնել այդ ներուժը»,- ասել է Սիլվի Բոսութղոն։
Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչը շնորհավորել է Հայաստանին՝ վերջերս հրապարակված մաթեմատիկայի և բնագիտության 2019 թվականի միջազգային գնահատման արդյունքների կապակցությամբ՝ նշելով, որ մեր երկիրն արձանագրել է 42 միավորային կետով բարելավում, ինչը, ըստ նրա, ահռելի առաջընթաց է։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն անդրադարձել է ՀԲ-ի հետ իրականացվող «Կրթության բարելավում» և ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանում ԵՄ-ն՝ նորարարության համար» ծրագրերի բարեհաջող ընթացքին՝ որպես գործընկեր ընդգծելով բանկի աշխատակիցների բարձր պրոֆեսիոնալիզմը։ Նա նաև ներկայացրել է 2021-25 թթ. կրթության ռազմավարության մշակման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները։
Ժաննա Անդրեասյանն իր հերթին անդրադարձել է վերոնշյալ երկու ծրագրերի շրջանակում իրականացվող գործընթացներին, մասնավորապես՝ առարկայական չափորոշիչների մշակման, հետագայում դրանց ներդրման, ուսուցիչների լայնածավալ վերապատրաստման, դասագրքրեի փոփոխության և համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծման խնդիրներին։ Փոխնախարարը կարևորել է նախակրթարանների հիմնման, ավագ դպրոցների հիմնանորոգման, «Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի» միջոցով բուհերում լաբորատորիաների կազմավորման գործընթացները։ Նա նաև շեշտել է համավարակի պայմաններում մեկ այլ կարևոր համագործակցության՝ ճգնաժամային իրավիճակում նախադպրոցական ծառայությունների մոդելի գծագրման և դաստիարակների վերապատրաստման ծրագրի, ինչպես նաև մարզային 101 ուսումնական հաստատություններում, որտեղ ուսուցչի բացակայության պատճառով որևէ առարկա չի դասավանդվում, հեռաուսուցման լաբորատորիաներ ստեղծելու մասին:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ հետագա աշխատանքային քննարկումների ընթացքում առավել մանրամասն և հստակ կնախանշվեն համագործակցության ուղղությունները։

The RA ESCS Minister Vahram Dumanyan had a video meeting with the Head of the World Bank Armenia Office Sylvie Bossoutrot. The meeting was also attended by the ESCS Deputy Ministers Artur Martirosyan and Zhanna Andreasyan, as well as the representatives of the World Bank.
Welcoming the World Bank delegation, Minister V. Dumanyan highly estimated the cooperation with the Bank, emphasizing that the Ministry is interested in the continuation of the implemented programs, and is ready to develop that partnership.
“Unfortunately, the pandemic has had its negative impact on the education system around the world. In addition, our country went through a terrible war, and we are once again convinced that education is definitely at the core of the country's security and development. Unfortunately, a significant part of Artsakh's cultural heritage is in imminent danger, so we are committed to the preservation of these universal values, also through the efforts of progressive humanity,” noted the Minister and stated that higher education and science are inseparable and special emphasis will be given to the Natural Sciences. According to V. Dumanyan, the reforms in the field of general education, which is the basis of education, will also be ongoing.
Sylvie Bossoutrot, head of the World Bank Armenia Office, congratulated Vahram Dumanyan on his appointment as Minister, noting that the World Bank has been Armenia's partner in education for many years, starting from early childhood to higher education. According to the head of the Armenian Office of the World Bank, one of the jointly implemented programs is coming to an end, and it is necessary to outline directions and priorities for further cooperation. Sylvie Bossoutrot expressed confidence that Armenia can best realize its potential in the field of ICT, particularly in the field of artificial intelligence.
“Armenia's human potential is enormous and it should be used for the benefit of the RA economy and society. Despite all the difficulties, Armenia must stand on its feet, continue to live and fully realize this potential,” stated Slivie Bossoutrot.
The representative of the World Bank congratulated Armenia on the recently published results of the international assessment of Mathematics and Natural Sciences for 2019, noting that our country recorded an improvement of 42 points, which, according to her, is huge progress.
The ESCS Deputy Minister Artur Martirosyan touched upon the successful implementation of the “Education Improvement” project in Armenia implemented jointly with the World Bank, and the EU-funded program in Armenia ‘’EU4 Innovation”, as a partner emphasizing the high professionalism of the Bank's employees. He also presented the activities on the development of the education strategy for 2021-25.
In her turn, Zhanna Andreasyan referred to the activities under the above mentioned two programs, in particular, the development of subject standards, their further implementation, extensive teacher training, change of textbooks and the issues of establishing corresponding infrastructures. The Deputy Minister emphasized the importance of founding pre-school institutions, major renovation of high schools, the activities of founding laboratories in universities through the "Competitive Innovation Fund". She also underlined the importance of another important cooperation in the context of the pandemic - the program of shaping the model of preschool services and training of educators in the conditions of the pandemic, as well as the establishment of distance learning laboratories in 101 regional educational institutions, where a subject is not taught due to the absence of a teacher.
At the end of the meeting it was agreed that the directions of cooperation will be outlined more comprehensively during the further working discussions.