ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն այս օրերին մշտապես կապի մեջ է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող միջազգային այլ կազմակերպությունների հետ, որոնց ուշադրությունն է հրավիրում Արցախում հայկական պատմամշակութային ժառանգության և հնագիտական վայրերի վտանգված լինելու խնդրին։
Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելիք տարածքներում կան բազմաթիվ կրոնական և քաղաքակրթական կարևոր նշանակության կառույցներ, հուշարձաններ, արվեստի տարբեր նմուշներ, հնավայրեր, որոնց պահպանությունը վտանգված է։
Հաշվի առնելով նախկինում Ադրբեջանի կողմից մշակութային ժառանգություն համարվող արժեքների միտումնավոր ոչնչացման (արդեն առկա են վանդալիզմի ապացույցներ Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու պարագայում) միջազգային իրավունքի նորմերը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները խախտելու դեպքերը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը դիմել է միջազգային կառույցներին՝ պահանջելով հավատարիմ մնալ ստանձնած առաքելությանը, անհապաղ ձեռնարկել գործուն և վճռական քայլեր՝ կանխելով ու դատապարտելով ադրբեջանական վանդալիզմի դրսևորումները։

These days, the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports is in constant contact with the UNESCO and other international organizations dealing with the protection of cultural properties, calling the attention to the issue that Armenian historical-cultural heritage and archaeological sites of Artsakh are endangered.
There are many buildings of religious and cultural importance, monuments, different art works, and archeological sites, the preservation of which is at danger.
Taking into account the cases of violation of the norms of international law on deliberate destruction of cultural heritage properties (there is already an evidence of vandalism on Holy All Savoir Ghazanchetsots Church), as well as the commitments undertaken within the UN and the Council of Europe by Azerbaijan, the RA ESCS Ministry has appealed to international organizations to adhere to their mission and immediately take efficient and decisive measures to prevent and condemn the manifestations of Azerbaijani vandalism.