ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն այս օրերին մշտապես կապի մեջ է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող միջազգային այլ կազմակերպությունների հետ, որոնց ուշադրությունն է հրավիրում Արցախում հայկական պատմամշակութային ժառանգության և հնագիտական վայրերի վտանգված լինելու խնդրին։
Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելիք տարածքներում կան բազմաթիվ կրոնական և քաղաքակրթական կարևոր նշանակության կառույցներ, հուշարձաններ, արվեստի տարբեր նմուշներ, հնավայրեր, որոնց պահպանությունը վտանգված է։
Հաշվի առնելով նախկինում Ադրբեջանի կողմից մշակութային ժառանգություն համարվող արժեքների միտումնավոր ոչնչացման (արդեն առկա են վանդալիզմի ապացույցներ Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու պարագայում) միջազգային իրավունքի նորմերը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները խախտելու դեպքերը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը դիմել է միջազգային կառույցներին՝ պահանջելով հավատարիմ մնալ ստանձնած առաքելությանը, անհապաղ ձեռնարկել գործուն և վճռական քայլեր՝ կանխելով ու դատապարտելով ադրբեջանական վանդալիզմի դրսևորումները։

В эти дни министерство образования, науки, культуры и спорта РА находится в постоянном контакте с ЮНЕСКО и другими международными организациями, занимающимися охраной культурных ценностей, обращает внимание на то, что армянское историко-культурное наследие и археологические памятники Арцаха находятся под угрозой исчезновения.
В Арцацхе находится множество зданий и строений религиозного и культурного значения, памятников, различных произведений искусства, археологических памятников, сохранность которых находится под угрозой.
Принимая во внимание случаи нарушения норм международного права о преднамеренном уничтожении объектов культурного наследия (уже имеются свидетельства вандализма в отношении церкви Святого Спасителя Газанчецоц), а также обязательства, взятых Азербайджаном в рамках ООН и Совета Европы, министерство НОКС РА обратилось к международным организациям с призывом придерживаться своей миссии и незамедлительно принять эффективные и решительные меры по предотвращению и осуждению проявлений азербайджанского вандализма.