ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով հաստատվել են հանրակրթական հիմնական ընդհանուր, մասնագիտացված և հատուկ պետական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների 2020-2021 ուսումնական տարվա օրինակելի ուսումնական պլանները, որում սահմանվել են նաև դպրոցականների արձակուրդների օրերը:
Ուսումնական պարապմունքների ընթացքում 3-12-րդ դասարանների սովորողներին տրվում են արձակուրդներ. աշնանային՝ 2020թ. նոյեմբերի 2-ից 15-ը ներառյալ, ձմեռային՝ 2020թ. դեկտեմբերի 28-ից 2021թ. հունվարի 10-ը ներառյալ, գարնանային արձակուրդ չի նախատեսվում:
Առաջին դասարանցիների աշնանային արձակուրդները տրվում են 2020թ. նոյեմբերի 2-ից 15-ը ներառյալ, ձմեռայինը՝ 2020թ. դեկտեմբերի 28-ից 2021թ. հունվարի 24-ը ներառյալ, գարնանայինը՝ 2021թ. մարտի 22-ից ապրիլի 4-ը ներառյալ:
Երկրորդ դասարանցիների աշնանային արձակուրդները տրվում են 2020թ. նոյեմբերի 2-ից 15-ը ներառյալ, ձմեռայինը՝ 2020թ. դեկտեմբերի 28-ից 2021թ. հունվարի 17-ը ներառյալ և գարնանայինը՝ 2021թ. մարտի 22-ից 28-ը ներառյալ:
Հանրակրթական ուսումնական հաստատությունն անհաղթահարելի ուժի առաջացման դեպքում (եղանակային անբարենպաստ պայմաններ, սուր վարակիչ հիվանդությունների տարածում, տարերային աղետ և այլն), կրթության շարունակականությունն ապահովելու համար, կարող է հանրակրթական հիմնական կրթական ծրագրերն իրականացնել հեռավար ուսուցման ձևով՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի 20.05.2020թ. N 09-Ն հրամանի համաձայն: Նախարարությունը վերոնշյալ անհաղթահարելի ուժի առաջացման դեպքում կարող է սահմանել լրացուցիչ արձակուրդ՝ բաց թողած ժամերը մինչև ուսումնական պարապմունքների ավարտը լրացնելու և ըստ հաստատության ենթակայության՝ լիազոր մարմնին տեղեկացնելու պայմանով:
Ոչ պետական ուսումնական հաստատությունում արձակուրդների տևողությունը և ժամկետները, ինչպես նաև դրանցում կատարվող փոփոխությունները սահմանում է հիմնադիրը` այդ մասին 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղյակ պահելով նախարարությանը:

Приказом министра ОНКС РА утверждены примерные учебные планы на 2020-2021 учебный год для образовательных учреждений, реализующих основные общие, специализированные и специальные государственные образовательные программы, в которых определены дни школьных каникул.
Во время учебы у учащихся 3-12 классов будут каникулы: осенние каникулы со 2 по 15 ноября 2020 года включительно; зимние каникулы-с 28 декабря по 10 января 2021 года включительно; весенние каникулы не планируются.
Осенние каникулы первоклассников запланированы со 2 по 15 ноября 2020 года включительно, зимние - с 28 декабря 2020 года по 24 января 2021 года включительно, весенние-с 22 марта по 4 апреля 2021 года.
Осенние каникулы второклассников запланированы на 2-15 ноября 2020 года, зимние – с 28 декабря 2020 года по 17 января 2021 года, а весенние-с 22-28 марта 2021 года включительно.
Согласно постановлению министра образования, науки, культуры и спорта РА (№ 09-N от 20.05.2020), общеобразовательное учреждение может осуществлять основные общеобразовательные программы в форме дистанционного обучения для обеспечения непрерывности образования в случае возникновения форс-мажорных обстоятельств (неблагоприятные погодные условия, распространение острых инфекционных заболеваний, стихийные бедствия и др.)
В случае вышеуказанных форс-мажорных обстоятельств министерство может установить дополнительный перерыв при условии, что пропущенные часы будут заполнены до окончания занятий, при условии информирования уполномоченного органа о подведомственности учреждения.
Продолжительность каникул в негосударственном образовательном учреждении, сроки, а также вносимые в них изменения устанавливаются учредителем, информирующим министерство в течение 5 рабочих дней.