ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով հաստատվել են հանրակրթական հիմնական ընդհանուր, մասնագիտացված և հատուկ պետական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների 2020-2021 ուսումնական տարվա օրինակելի ուսումնական պլանները, որում սահմանվել են նաև դպրոցականների արձակուրդների օրերը:
Ուսումնական պարապմունքների ընթացքում 3-12-րդ դասարանների սովորողներին տրվում են արձակուրդներ. աշնանային՝ 2020թ. նոյեմբերի 2-ից 15-ը ներառյալ, ձմեռային՝ 2020թ. դեկտեմբերի 28-ից 2021թ. հունվարի 10-ը ներառյալ, գարնանային արձակուրդ չի նախատեսվում:
Առաջին դասարանցիների աշնանային արձակուրդները տրվում են 2020թ. նոյեմբերի 2-ից 15-ը ներառյալ, ձմեռայինը՝ 2020թ. դեկտեմբերի 28-ից 2021թ. հունվարի 24-ը ներառյալ, գարնանայինը՝ 2021թ. մարտի 22-ից ապրիլի 4-ը ներառյալ:
Երկրորդ դասարանցիների աշնանային արձակուրդները տրվում են 2020թ. նոյեմբերի 2-ից 15-ը ներառյալ, ձմեռայինը՝ 2020թ. դեկտեմբերի 28-ից 2021թ. հունվարի 17-ը ներառյալ և գարնանայինը՝ 2021թ. մարտի 22-ից 28-ը ներառյալ:
Հանրակրթական ուսումնական հաստատությունն անհաղթահարելի ուժի առաջացման դեպքում (եղանակային անբարենպաստ պայմաններ, սուր վարակիչ հիվանդությունների տարածում, տարերային աղետ և այլն), կրթության շարունակականությունն ապահովելու համար, կարող է հանրակրթական հիմնական կրթական ծրագրերն իրականացնել հեռավար ուսուցման ձևով՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի 20.05.2020թ. N 09-Ն հրամանի համաձայն: Նախարարությունը վերոնշյալ անհաղթահարելի ուժի առաջացման դեպքում կարող է սահմանել լրացուցիչ արձակուրդ՝ բաց թողած ժամերը մինչև ուսումնական պարապմունքների ավարտը լրացնելու և ըստ հաստատության ենթակայության՝ լիազոր մարմնին տեղեկացնելու պայմանով:
Ոչ պետական ուսումնական հաստատությունում արձակուրդների տևողությունը և ժամկետները, ինչպես նաև դրանցում կատարվող փոփոխությունները սահմանում է հիմնադիրը` այդ մասին 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղյակ պահելով նախարարությանը:

The exemplary curricula for 2020-2021 academic year have been approved by the Decree of the ESCS Minister for the educational institutions implementing basic general, specialized and special state educational programs, in which the days of school holidays are defined.
During the studies the 3-12th graders will have holidays: autumn holidays from November 2-15, 2020 inclusive; winter holidays - from December 28 to January 10, 2021 inclusive; spring holidays are not planned:
First graders' autumn holidays are scheduled from November 2-15, 2020, inclusive; winter holidays are from December 28, 2020 to January 24, 2021, inclusive, and spring holidays are from March 22 to April 4, 2021.
The second graders' autumn holidays are scheduled for November 2-15, 2020, the winter holidays – from December 28, 2020 to January 17, 2021, and the spring holidays are scheduled for March 22-28, 2021 inclusive.
According to the Decree (№ 09-N, 20.05.2020) of the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports, a general educational institution can implement basic general education programs in the form of distance learning to ensure the continuity of education in the event of force majeure (unfavorable weather conditions, the spread of acute infectious diseases, natural disasters, etc.). In the event of the above-mentioned force majeure, the Ministry may establish an additional break, provided that the missed hours are completed before the end of the classes, on the condition of informing the authorized body as to the subordination of the institution.
The duration of holidays in a non-state educational institution, the terms, as well as the changes made in them are established by the founder, informing the Ministry within 5 working days.