Աշխատաշուկայի պահանջներից ելնելով՝ 2021-2022 ուումնական տարվանից մասնագիտական կրթության ոլորտում կիրականացվի նոր մասնագիտությունների ներդրման և փորձարկման գործընթաց:
Ըստ այդմ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով հաստատվել են հետևյալ մասնագիտությունների որակավորման պետական կրթական չափորոշիչները՝
• «Գյուղացիական (ֆերմերային) տնտեսության կազմակերպում» մասնագիտության «Անասնապահական ֆերմերային տնտեսության կազմակերպիչ»
• «Գյուղացիական (ֆերմերային) տնտեսության կազմակերպում» մասնագիտության «Բուսաբուծական ֆերմերային տնտեսության կազմակերպիչ»
• «Էլեկտրամոբիլային տրանսպորտի տեխնիկական սպասարկում և նորոգում» մասնագիտության «Տեխնիկ՝ էլկտրամոբիլների տեխնիկական սպասարկման և նորոգման»
• «Կաթիլային ոռոգման համակարգերի մոնտաժում և շահագործում» մասնագիտության «Տեխնիկ՝ կաթիլային ոռոգման համակարգերի մոնտաժման և շահագործման»
• «Ռոբոտաշինություն» մասնագիտության «Տեխնիկ՝ շարժվող ռոբոտների և սարքերի»
Հրամանով սահմանվել է, որ վերոնշյալ որակավորման պետական կրթական չափորոշիչների փորձարկման նպատակով 2021-2022 ուսումնական տարվանից սկսած մեկ պարբերաշրջան դրանք կներդրվեն ոչ ավելի, քան երկու ուսումնական հաստատությունում:

Исходя из требований рынка труда, с 2021-2022 учебного года в сфере профессионального образования будет осуществляться процесс внедрения и тестирования новых специальностей.
Согласно приказу министра образования, науки, культуры и спорта Армении утверждены государственные образовательные стандарты по следующим специальностям:
• «Организация фермерского хозяйства» по специальности «Организатор животноводческого хозяйства»
• «Организация крестьянского (фермерского) хозяйства» по специальности «Организатор растениеводческого хозяйства»
• «Техническое обслуживание и ремонт электромобильного транспорта» по специальности «Техник по техническому обслуживанию и ремонту электромобилей»
• «Монтаж и эксплуатация систем капельного орошения» по специальности «Техник монтажа и эксплуатации систем капельного орошения»
• «Робототехника» по специальности «Техник по движущимся роботам и устройствам»
Приказом установлено, что с целью испытания государственных образовательных стандартов по вышеуказанным квалификациям, начиная с 2021-2022 учебного года, данный стандарт будет внедрен не более чем в двух учебных заведениях.