Աշխատաշուկայի պահանջներից ելնելով՝ 2021-2022 ուումնական տարվանից մասնագիտական կրթության ոլորտում կիրականացվի նոր մասնագիտությունների ներդրման և փորձարկման գործընթաց:
Ըստ այդմ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով հաստատվել են հետևյալ մասնագիտությունների որակավորման պետական կրթական չափորոշիչները՝
• «Գյուղացիական (ֆերմերային) տնտեսության կազմակերպում» մասնագիտության «Անասնապահական ֆերմերային տնտեսության կազմակերպիչ»
• «Գյուղացիական (ֆերմերային) տնտեսության կազմակերպում» մասնագիտության «Բուսաբուծական ֆերմերային տնտեսության կազմակերպիչ»
• «Էլեկտրամոբիլային տրանսպորտի տեխնիկական սպասարկում և նորոգում» մասնագիտության «Տեխնիկ՝ էլկտրամոբիլների տեխնիկական սպասարկման և նորոգման»
• «Կաթիլային ոռոգման համակարգերի մոնտաժում և շահագործում» մասնագիտության «Տեխնիկ՝ կաթիլային ոռոգման համակարգերի մոնտաժման և շահագործման»
• «Ռոբոտաշինություն» մասնագիտության «Տեխնիկ՝ շարժվող ռոբոտների և սարքերի»
Հրամանով սահմանվել է, որ վերոնշյալ որակավորման պետական կրթական չափորոշիչների փորձարկման նպատակով 2021-2022 ուսումնական տարվանից սկսած մեկ պարբերաշրջան դրանք կներդրվեն ոչ ավելի, քան երկու ուսումնական հաստատությունում:

Due to the labor market demands, the process of introduction and piloting of new professions in the field of professional education will be carried out starting from the 2021-2022 academic year.
Accordingly, by the order of the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports, the state educational standards of qualification of the following professions were approved:
• “Organization of rural (farming) household” in the specialty of “Organizer of livestock farming household”
• “Organization of rural (farming) household” in the specialty of “Organizer of horticulture farming”.
• “Technical maintenance and repair of electric vehicles” in the specialty of “Technician of technical maintenance and repair of electric vehicles”.
• "Installation and operation of drip irrigation systems” in the specialty of “Technician of installation and operation of drip irrigation systems”
• “Robotics” in the specialty of “Technician of mobile robots and devices”
The order defines that the state educational standards of the above mentioned qualifications will be piloted in no more than two educational institutions starting from the 2021-2022 academic year.