ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ՝ Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնը հեռավար կրթությունից դուրս մնացած աշակերտների համար օգոստոսի 3-20-ը կազմակերպում է խորհրդատվություններ և դասեր։ Դասընթացներին կարող են մասնակցել նաև այլ սովորողներ, որոնք ցանկանում են վերհիշել անցած ուսումնական տարվա նյութը։
Նախարարության և մարզպետարանների աջակցությամբ լուծում է տրվել հեռավար դասերին չմասնակցած աշակերտների ինտերնետ հասանելիության և տեխնիկական սարքավորումների ապահովման խնդրին՝ օգտագործելով ԿԳՄՍ նախաձեռնության շրջանակում ապրիլ-հունիս ամիսներին հավաքագրված տեխնիկական սարքավորումները։
E-school Armenia կայքի «Առաջադրանքներ» բաժնում (http://e-school.am/tasks) սովորողների համար կտեղադրվեն ամառային առաջադրանքներ, հանձնարարություններ ու խորհուրդներ, որոնց պետք է նախօրոք ծանոթանալ և կատարել դրանք մինչ դասավանդողների հետ տեսահանդիպումներին մասնակցելը։ Տեսահանդիպումների ժամանակացույցը և հղումները նույնպես կտեղադրվեն կայքի «Առաջադրանքներ» բաժնում։ Ամառային առաջադրանքներում ներառված բոլոր տեսադասերը տեղադրված են E-school Armenia կայքի «Մեր դասերը» բաժնում http://e-school.am/lessons։
Ստորև ներկայացնում ենք առաջին շաբաթվա /օգոստոսի 3-8-ը/ դասացուցակը.
Երկրորդ դասարան
Ես և շրջակա աշխարհը - օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 13։00-ին
Մայրենի – օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 16։00-ին
Մաթեմատիկա - օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 17։00-ին
Երրորդ դասարան
Ես և շրջակա աշխարհը - օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 13։00-ին
Մայրենի – օգոստոսի 6-ին՝ ժամը 16։00-ին
Մաթեմատիկա – օգոստոսի 6-ին՝ ժամը 17։00-ին
Չորրորդ դասարան
Ես և շրջակա աշխարհը - օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 13։00-ին
Մայրենի – օգոստոսի 8-ին՝ ժամը 16։00-ին
Մաթեմատիկա - օգոստոսի 8-ին՝ ժամը 17։00-ին
Հինգերորդ դասարան
Մաթեմատիկա - օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 10։00-ին
Բնագիտություն - օգոստոսի 6-ին՝ ժամը 10։00-ին
Մայրենի - օգոստոսի 6-ին՝ ժամը 11։00-ին
Վեցերորդ դասարան
Մաթեմատիկա - օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 11։00-ին
Աշխարհագրություն - օգոստոսի 6-ին՝ ժամը 11։00-ին
Յոթերորդ դասարան
Քիմիա - օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 11։00-ին
Ֆիզիկա - օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 10։00-ին
Կենսաբանություն - օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 11։00-ին
Աշխարհագրություն - օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 10։00-ին
Ութերորդ դասարան
Կենսաբանություն - օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 10։00-ին
Ֆիզիկա - օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 11։00-ին
Քիմիա - օգոստոսի 6-ին՝ ժամը 11։00-ին
Հայոց լեզու - օգոստոսի 6-ին՝ ժամը 12։00-ին
Հայ գրականություն - օգոստոսի 6-ին՝ ժամը 13։00-ին
Աշխարհագրություն - օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 11։00-ին
Համաշխարհային պատմություն - օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 12։00-ին։
Նշենք, որ նախարարությունը շրջաբերական գրությամբ դիմել է մարզպետարաններին և Երևանի քաղաքապետարանին՝ ներկայացնելով ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող ամառային դասընթացների առաջին շաբաթվա դասացուցակը և սովորողների մասնակցության կազմակերպման համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը։
Մարզպետներին և Երևանի քաղաքապետին առաջարկվել է հանձնարարական տալ համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ իրենց ենթակայությամբ գործող դպրոցներում ապահովել հեռավար դասերը լրացնելու գործընթացը։ Նույն հանձնարարականը տրվել է նաև ԿԳՄՍ նախարարության ենթակա ուսումնական հաստատություններին։

On the initiative of the RA MoESCS, the National Center for Educational Technologies organizes consultations and lessons for pupils who dropped out of distance education, on August 3-20. Lessons are open to other students who want to recall the material of the previous academic year.
With the support of the Ministry and the regional administrations, the problem of providing internet access and technical equipment to the pupils, was solved due to the technical equipment, compiled in April-June within the framework of the initiative of MoESCS.
There will be summer assignments, tasks, and tips in the "Tasks" section of the E-school Armenia website (http://e-school.am/tasks) for pupils, which they should get acquainted with in advance and complete them before participating in the video meetings with teachers. The video meeting schedule and the links will also be posted in the "Tasks" section of the site. All the video lessons included in the summer assignments are posted in the "Our lessons" section of the E-school Armenia website http://e-school.am/lessons։
Below is the timetable of the first week (August 3-8):
Second grade
Me and the surrounding world - on August 4, at 13:00 p.m.
Mother tongue - on August 5, at 16:00 p.m.
Mathematics – on August 5, at 17:00 p.m.
Third grade
Me and the surrounding world - on August 5, at 13:00 p.m.
Mother tongue - on August 6, at 16:00 p.m.
Mathematics – on August 6, at 17:00 p.m.
Fourth grade
Me and the surrounding world - on August 7, at 13:00 p.m.
Mother tongue - on August 8, at 16:00 p.m.
Mathematics - on August 8, at 17:00 p.m.
Fifth grade
Mathematics - on August 4, at 10:00 a.m.
Natural science - on August 6, at 10:00 a.m.
Mother tongue - on August 6, at 11:00 a.m.
Sixth grade
Mathematics – on August 4, at 11:00 a.m.
Natural science – on August 6, at 10:00 a.m.
Geography – on August 6, at 11:00 a.m.
Seventh grade
Chemistry – on August 4, at 11:00 a.m.
Physics – on August 5, at 10:00 a.m.
Biology – on August 5, at 11:00 a.m.
Geography - on August 7, at 10:00 a.m.
Eighth grade
Biology - on August 5, at 10:00 a.m.
Physics - on August 5, at 11:00 a.m.
Chemistry - on August 6, at 11:00 a.m.
Armenian language - on August 6, at 12:00 a.m.
Armenian literature - on August 6, at 13:00 a.m
Geography - on August 7, at 11:00 a.m.
World history - on August 7, at 12:00 a.m.
It should be noted that the MoESCS has taken the initiative to send a circular letter to the regional administrations and Yerevan Municipality, introducing the timetable of the first week of the summer courses and the necessary information for ensuring the participation of pupils.
The governors and the mayor of Yerevan was suggested to instruct the relevant subdivisions to ensure the process of completing distance lessons in the schools under their supervision.