ՀՀ կառավարության հեղինակած «Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը հունիսի 24-ին առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է խորհրդարանում: Ներկայացնելով կառավարության օրենսդրական այս նախաձեռնությունը` հիմնական զեկուցող, Կրթության, գիտության, մշակույթի սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ, հայտարարված արտակարգ դրությամբ պայմանավորված, անհրաժեշտություն է առաջացել փոխել բուհերի ընդունելության կարգը։ «Կառավարության հաստատած նոր կարգով ընդունելությունն իրականացվելու է մեկ քննության արդյունքների հիման վրա` առցանց ընդունելության և դիմում-հայտերի լրացման նոր տարբերակով: Ընդունելության նոր պայմանների սահմանմամբ համապատասխանաբար պահանջ է առաջանում նաև փոփոխել արդեն հաստատված մասնագիտությունների և ընդունելության քննությունների ցանկը»,- նշել է նախարարը:
Նախաձեռնությամբ գործադիրը նախատեսում է բացառություն սահմանել հայտարարված արտակարգ կամ ռազմական դրության ժամանակահատվածի համար /ընդհանրապես, ոչ միայն COVID-19-ով պայմանավորված/ և հնարավորություն ընձեռել կառավարությանը ստեղծված պայմաններում փոփոխություններ և լրացումներ կատարել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների տվյալ տարվա մասնագիտությունների և ընդունելության քննությունների ցանկում, հաստատել նաև նոր ցանկ:

24 июня в парламенте в первом чтении был принят Законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «Об образовании», разработанный правительством РА. Представляя эту законодательную инициативу правительства, главный спикер, министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян отметил, что в связи с объявленным чрезвычайным положением возникла необходимость изменить порядок приема в вузы.
«Согласно утвержденным правительством нормам прием в вузы будет основываться на результатах одного экзамена, с новой версией онлайн приема и подачи заявки». Согласно новым условиям приема, существует требование изменить список уже установленных профессий и вступительных экзаменов», - сказал министр.
По инициативе исполнительной власти планируется установить исключение для объявленного периода чрезвычайного или военного положения (в целом, не только из-за COVID-19), и позволить правительству вносить изменения, дополнять список специализаций для высших учебных заведений на текущий год.