ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատել է Հայաստանում հավատարմագրված բարձրագույն ուսհաստատություններում մագիստրատուրայի, ասպիրանտուրայի և օրդինատուրայի մասնագիտությունների ցանկը, որոնցից որևէ մեկով առկա ուսուցմամբ սովորող ուսանողի աշխատավարձի և դրան հավասարեցված վճարումների մասով ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվարկված եկամտային հարկը ուսման վարձավճարի փոխհատուցման նպատակով կվերադարձվի։
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում Ցանկը հաստատելու նպատակով նախագիծը շրջանառվել և քննարկվել է մյուս գերատեսչությունների հետ, սահմանվել է մասնագիտությունների արդյունավետ ցանկ։
Ինչպես տեղեկացրեց ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, էկոնոմիկայի նախարարությունից առաջարկ է ստացվել ցանկը համալրել ագրոբիզնես և ֆինանսներ, ագրոպարենային համակարգի էկոնոմիկա, պարենամթերքի տեխնոլոգիա մասնագիտություններով։ Մինչև ստորագրվելը կքննարկվի նաև ցանկը այս մասնագիտություններով համալրելու հարցը։

На сегодняшнем заседании правительство Армении утвердило список профессий магистратуры, аспирантуры и ординатуры в аккредитованных в Армении вузах, в которых подоходный налог, начисляемый на заработную плату и эквивалентные выплаты учащемуся, будет возвращен в качестве компенсации за оплату обучения.
На заседании Правительства РА был распространен проект для утверждения списка и обсужден с другими ведомствами, определен эффективный список профессий.
Как сообщил министр ОНКС Араик Арутюнян, в министерство экономики поступило предложение пополнить список специальностями агробизнеса и финансов, экономики агропродовольственной системы, пищевых технологий. Перед подписанием будет обсуждаться вопрос о дополнении списка этими профессиями.