Մշակութային ժառանգության կառավարման, պահպանության, արժևորման տարածաշրջանային կենտրոնի նախաձեռնությամբ, Բոլոնիայի համալսարանի (Իտալիա) Մշակութային ժառանգության դեպարտամենտի, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Համագործակցության զարգացման իտալական գործակալության աջակցությամբ՝ հունվարի 23-ին, Մատենադարան. Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտաժողովների դահլիճում տեղի է ունեցել «Մշակութային ժառանգություն. փորձ և հեռանկարներ միջազգային համատեքստում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի պաշտոնական բացումը:
Պաշտոնական բացմանը մասնակցել են ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոն, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը, Համագործակցության զարգացման իտալական գործակալության ներկայացուցիչ Պիետրո Պիպին, Բոլոնիայի համալսարանի մշակութային ժառանգության դեպարտամենտի ղեկավար Լուիջի Կանետտին, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը, Մշակութային ժառանգության կառավարման, պահպանության, արժևորման տարածաշրջանային կենտրոնի տնօրեն Անի Ավագյանը:
«Կանայք, որ ղեկավարում են այս կառույցը, շատ նպատակասլաց են և պրոֆեսիոնալ, և վստահ եմ, որ հանուն համաշխարհային մշակույթի ժառանգության պահպանման՝ Տարածաշրջանային կենտրոնի հետ համագործակցությունը շատ արդյունավետ է լինելու և նոր դռներ է բացելու»,-ասել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը:
«Մշակութային ժառանգություն. փորձ և հեռանկարներ միջազգային համատեքստում» խորագրով գիտաժողովը տեղացի, տարածաշրջանի և միջազգային փորձագետների համար փորձի փոխանակման հարթակ է: Գիտաժողովի ընթացքում քննարկվել են միջազգային համագործակցության շրջանակում իրականացվող մշակութային ժառանգության կառավարման և խնամքի, ոլորտի մասնագետների վերապատրաստման, ինչպես նաև համայնքի ներգրավման ձևերն ու հիմնախնդիրները, տարածաշրջանի մասնագետները մտքեր են փոխանակել մշակութային արժեքների արժևորման, կառավարման և պահպանության վերաբերյալ, կողմերը հանդես են եկել զեկույցներով:
«Մենք պատասխանատվություն ենք կրում սերունդների համար՝ պահպանելու և նրանց փոխանցելու մեր մշակութային ժառանգությունը: Վստահ եմ՝ համաժողովի ավարտին շատ բան կունենանք մեզ հետ տանելու»,-իր խոսքում նշել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոն:
Գիտաժողովը կշարունակվի նաև հունվարի 24-ին: Այն կեզրափակվի մասնագիտական կլոր սեղան-քննարկումով. մասնակիցները կներկայացնեն իրենց մոտեցումները ներկայացված թեմաների վերաբերյալ։

По инициативе Регионального центра управления, сохранения и оценки культурного наследия при поддержке Департамента культурного наследия Болонского университета (Италия), Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, итальянского агентства развития сотрудничества, 23 января в Институте древних рукописей имени Месропа Маштоца Матенадаране состоялось открытие конференции «Культурное наследие. Опыт и перспективы в международном контексте».
В официальном открытии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Италии в Армении Винченцо Дель Монако, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Нарине Хачатурян, представитель итальянского агентства по сотрудничеству в целях развития Пьетро Пиппин, директор департамента культурного наследия Болонского университета Луиджи Канетти, директор национальной картинной галереи Армении Арман Цатурян, директор Регионального центра охраны и управления культурного наследия Ани Авагян.
«Женщины, которые управляют этим учреждением, очень целеустремленны и профессиональны, и я уверена, что сотрудничество с Региональным центром по сохранению всемирного наследия будет очень эффективным и откроет новые двери», - сказала заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Нарине Хачатурян.
Конференция «Культурное наследие. Опыт и перспективы в международном контексте» является площадкой для обмена опытом для местных, региональных и международных экспертов. На конференции обсуждались пути и проблемы управления культурным наследием и заботы, осуществляемых в рамках международного сотрудничества, подготовки специалистов в этой области, а также вовлечения общественности. Стороны также выступили с докладами.
«Мы несем ответственность перед поколениями за сохранение и передачу нашего культурного наследия. Я уверен, что в конце конференции у нас будет много чего взять с собой », - сказал в своей речи посол Италии в Армении Винченцо дель Монако. Конференция также продолжится 24 января. Она завершится профессиональным круглым столом, на котором участники представят свои подходы к указанным темам.