ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի մոտ 2019թ. սեպտեմբերի 24-ին կայացել է քաղաքացիների հերթական ընդունելություն: Նախարարն ընդունել է նախապես հերթագրված 13 քաղաքացու:
Բարձրացված հարցերը վերաբերել են բուհական և հանրակրթական համակարգում ծագած տարաբնույթ խնդիրների, բարձրացվել են մշակույթի ոլորտին վերաբերող մի շարք հարցեր: Նախարար Արայիկ Հարությունյանը ներկայացված հարցերի շուրջ քաղաքացիներին տվել է հանգամանալի բանավոր պարզաբանումներ, անհրաժեշտության դեպքում հանձնարարական է տվել նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ խնդիրներն ուսումնասիրելու և քաղաքացիներին գրավոր պատասխանելու:
Ընդունելությանը մասնակցած մի քաղաքացու կողմից հարց է բարձրացվել հայագիտության հիմնախնդիրների վերաբերյալ: Նախարարի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս թեմայով կազմակերպել առավել հանգամանալի քննարկում:
Հանդիպման ընթացքում նախարարին ներկայացվել են նաև կրթության համակարգի բարեփոխումների գործընթացին վերաբերող առաջարկություններ:

У Министра образования, науки, культуры и спорта РА Араика Арутюняна 24 сентября с.г. состоялся очередной прием граждан. Министр принял 13 предварительно записавшихся на прием граждан.
Поднятые вопросы были связаны с различными проблемами, возникающими в системе высшего и общего образования, был поднят также ряд вопросов, связанных со сферой культуры.
По всем вопросам Араик Арутюнян давал гражданам подробные разъяснения, а, при необходимости, поручал соответствующим департаментам министерства изучить вопросы и ответить гражданам в письменной форме.
Один гражданин, участвовавший в приеме, поднял вопрос о проблемах армяноведения. С Министром была достигнута договоренность об организации более обстоятельного обсуждения этой темы.
В ходе встречи Министру были представлены также предложения, касающиеся процесса реформ в системе образования.