ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը խորը վշտով տեղեկացնում է, որ 94 տարեկան հասակում մահացել է ՀԽՍՀ վաստակավոր նկարիչ Լևոն Հայրապետի Մանասերյանը:
Պրոֆեսոր Լևոն Մանասերյանը ծնվել է 1925 թ. Էջմիածնում։
Անվանի նկարիչը Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցներից է։ 1963 թ.-ից դասավանդել ԵՊՃՇԻ-ում, 1975-1991 թթ.-ին եղել ՃՇՀԱՀ կերպարվեստի ամբիոնի վարիչ։
Նրա աշխատանքներից շատերը գտնվում են Հայաստանի ազգային պատկերասրահում։ Լևոն Մանասերյանի ստեղծագործությունները հիմնականում գրաֆիկական աշխատանքներ են։ Նա հեղիանակել է նաև գեղանկարչական, թեմատիկ-կոմպոզիցիոն գործեր, բնանկարներ, նատյուրմորտներ, դիմանկարներ, նկարազարդել 200-ից ավելի գրքեր:
Լևոն Մանասերյանը իր վաստակով, իրավամբ, հայ գիտական և մշակութային մտքի առաջավորներից էր։ Նրա հիշատակը վառ կմնա արվեստասեր հասարակության, հարազատների և գործընկերների սրտերում։

Министерство образования, науки, культуры и спорта РА с глубокой скорбью сообщает, что в возрасте 94 лет скончался заслуженный художник Армянской ССР Левон Айрапетович Манасерян.
Профессор Левон Манасерян родился в 1925 году в Эчмиадзине.
Известный художник - участник Великой Отечественной войны 1941-1945 гг.
С 1963 года он преподавал в Ереванском государственном университете архитектуры и строительства, а 1975-1991 гг. был заведующим кафедрой изобразительных искусств в Ереванском государственном университете архитектуры и строительства.
Многие из его работ находятся в Национальной картинной галерее Армении. Работы Левона Манасеряна в основном графические.
Он также является автором картин (живопись), тематических композиций, пейзажей, натюрмортов, портретов, проиллюстрировал более 200 книг.
Левон Манасерян, по праву, был одним из пионеров армянской научной и культурной мысли. Память о ней останется яркой в сердцах любителей искусства, родственников и коллег.