ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ սեպտեմբերի 14-ից հոկտեմբերի 25-ը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, բացելով իր 94-րդ համերգաշրջանը, ներկայացնում է Երևանյան 13-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը:
Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարներն են Էդուարդ Թոփչյանը (ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր) և Ալեքսանդր Չաուշյանը (թավջութակահար), ովքեր հայտնի երաժիշտների ընկերակցությամբ ելույթ կունենան սեպտեմբերի 19-ին: Փառատոնի շրջանակում «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանից և աշխարհի տարբեր երկրներից 16 հանրահայտ երաժիշտներ սիմֆոնիկ և կամերային համերգներով կներկայանան դասական երաժշտության սիրահարներին:
Երևանյան 13-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի բացմանը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ իր կատարողական վարպետությամբ հանդես կգա մակեդոնացի դաշնակահար Սիմոն Տռպչեսկին: Ծրագրում` Բեթհովեն, Շուման, Բրամս: Համերգը կղեկավարի իտալացի դիրիժոր Պիեր Կարլո Օրիցիոն:
Փառատոնի ընթացքում համերգներով կներկայանան նաև դիրիժոր Անդրեյ Բորեյկոն (սեպտեմբերի 27), իտալացի ջութակահարուհի Աննա Տիֆուն (հոկտեմբեր 16), հունգարացի ջութակահար Քրիստոֆ Բարաթին (հոկտեմբեր 21):

При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА с 14 сентября по 25 октября с.г. Национальный филармонический оркестр, открывая свой 94-й концертный сезон, представляет Ереванский XIII международный музыкальный фестиваль. Художественными руководителями фестиваля являются Эдуард Топчян (художественный руководитель и главный дирижер НФОА) и Александр Чаушян(виолончелист), которые в сопровождении известных музыкантов выступят 19-го сентября с.г.
В рамках фестиваля в концертном зале «Арам Хачатурян» для любителей классической музыки с симфоническими и камерными концертами выступят 16 выдающихся музыкантов из Армении и разных стран мира. На открытии Ереванского XIII международного музыкального фестиваля вместе с Национальным филармоническим оркестром Армении свое исполнительское мастерство продемонстрирует македонский пианист Симон Трпчески. В программе: Бетховен, Шуман, Брамс. Концертом будет руководить итальянский дирижер Пьер Карло Орицио.
Во время фестиваля с концертами выступят также дирижер Андрей Борейко (27 сентября), итальянская скрипачка Анна Тифу (16 октября), венгерский скрипач Кристоф Баратин (21 октября).