ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 9-ին՝ ժամը 19:19-ին կմեկնարկի «Պատմություն կերտելով» խորագիրը կրող հոբելյանական համերգաշարը:
Նախագծի շրջանակներում կկայանա 5 համերգ՝ նվիրված հայ անվանի կոմպոզիտորների հոբելյաններին:
Առաջին համերգը նվիրված է կոմպոզիտոր Վահե Հայրապետյանի ծննդյան 50-ամյակին: Համերգը կկայանա կոմպոզիտորների միության դահլիճում:
Հոկտեմբերի 3-ին ՀԲԸՄ համերգասրահում կնշվի կոմպոզիտոր Ջեննի Ասատրյանի ծննդյան 70-ամյակը, հոկտեմբերի 7-ին կոմպոզիտորների միության դահլիճում՝ Սոֆյա Ազնաուրյանի ծննդյան 60-ամյակը:
Նախագիծը կեզրափակվի ՀՀ ժողովրդական արտիստներ Գեղունի Չթչյանին (90 ամյակ) և Վլադիլեն Բալյանին (95 ամյակ) նվիրված համերգներով, որոնք կկայանան Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը՝ համապատասխանաբար նոյեմբերի 2-ին և 18-ին:

При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и по инициативе Союза композиторов Армении 9 сентября в 19:19 стартует юбилейный цикл концертов под названием «Создавая историю».
В рамках проекта состоится 5 концертов, посвященных юбилеям известных армянских композиторов.
Первый концерт посвящен 50-летию со дня рождения композитора Ваге Айрапетяна. Концерт состоится в зале Союза композиторов.
3 октября в концертном зале АВБС /Армянский всеобщий благотворительный союз/ будет отмечаться 70-летие со дня рождения композитора Дженни Асатрян, а 7 октября в зале Союза композиторов-60-летие со дня рождения Софии Азнаурян.
Проект завершится концертами, посвященными народным артистам Армении Гегуни Чтчян (90-летие) и Владилену Баляну (95-летие), которые состоятся в Доме камерной музыки им. Комитаса, 2 и 18 ноября.