Հայաստանի պատմության թանգարանը նշում է հիմնադրման 100-ամյակը:
Մեկդարյա հոբելյանի առթիվ «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ»-ում տեղի է ունեցել գիտաժողով, որի բացման հանդիսավոր նիստին մասնակցել են արտերկրի հեղինակավոր թանգարանների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գլխավոր քարտուղար Նաիրի Հարությունյանը նախարար Արայիկ Հարությունյանի անունից ողջունել է գիտաժողովի մասնակիցներին` նշելով, որ Հայաստանի պատմության թանգարանը մեր երկրի ու ժողովրդի անցյալի կարևորագույն փաստերն ու իրադարձությունները ներկայացնող նշանակալի կառույցներից է:
«Հայ ժողովուրդն իր գոյության ամբողջ ընթացքում ստեղծել է համաշխարհային մշակութային գանձարանում ուրույն տեղ ունեցող հոգևոր և նյութական մշակույթի անհաշիվ հուշարձաններ, որոնք հայերի՝ հնագույն քաղաքակրթության կրողներից մեկը լինելու վառ ապացույցն են: Մեր պատմության թանգարանում այսօր պահպանվող և շարունակաբար համալրվող ավելի քան 400.000 միավոր ունեցող ազգային հավաքածուն կազմված է նաև հնագիտական, ազգագրական, դրամագիտական, վավերագրական նյութերից, որոնք արտացոլում են Հայաստանի մշակույթի և պատմության ամբողջական պատկերը՝ նախապատմական ժամանակներից մինչև մեր օրերը»,- նշված էր նախարարի ողջույնի խոսքում։
Հայաստանի պատմության թանգարանի 100-ամյակին նվիրված գիտաժողովին ներկա են գտնվել ՌԴ Պետական Էրմիտաժի, Ֆրանսիայի Լուվրի, ԱՄՆ Մետրոպոլիտեն արվեստի թանգարանի, Ռուսաստանի պատմության թանգարանի, Ֆրանսիայի Առլի հնությունների թանգարանի, Ռոսֆոտո թանգարան-ցուցահանդեսային կենտրոնի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հայաստանյան և օտարերկրյա պատմաբաններ, հնագետներ, թանգարանագետներ և արվեստաբաններ:
Նիստի ընթացքում թանգարանի հանրահռչակման գործում մեծ ավանդ ունեցած հյուրերին և թանգարանի վաստակաշատ աշխատակիցներին հանձնվել են Հայաստանի պատմության թանգարանի հոբելյանական հուշամեդալներ, ստորագրվել է համագործակցության պայմանագիր` Հայաստանի պատմության և Ֆրանսիայի Դրենթսի թանգարանների միջև:
Թանգարանի 100-ամյա հոբելյանը տեսաուղերձով շնորհավորել է ՌԴ Պետական Էրմիտաժի տնօրեն, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ Միխայիլ Պիոտրովսկին: Ողջույնի խոսք են ասել նաև Լուվրի թանգարանի բյուզանդական և քրիստոնեական արվեստի գործերի բաժնի տնօրեն Յանիկ Դյուրանը, Առլի անտիկ արվեստի թանգարանի պատվավոր տնօրեն Կլոդ Սանտեզը, իտալացի ուրարտագետ Միրյո Սալվինին, Ռուսաստանի պատմության պետական թանգարանի գիտական գծով փոխտնօրեն Անդրեյ Յանովսկին, արտերկրից ժամանած այլ հյուրեր:

Музей истории Армении отмечает свое 100-летие со дня основания.
В связи с вековым юбилеем в Научно-исследовательском Институте древних рукописей имени Месропа Маштоца «Матенадаран»-е состоялась научная конференция, в торжественном заседании открытия которой приняли участие представители авторитетных зарубежных музеев.
Главный секретарь аппарата Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Наири Арутюнян от имени Министра Араика Арутюняна приветствовал участников конференции, отметив, что музей истории Армении является одной из значимых структур, представляющих важнейшие факты и события прошлого нашей страны и народа.
«За время своего существования армянский народ создал бесчисленные памятники духовной и материальной культуры, которые занимают уникальное место в мировой культурной сокровищнице и являются ярким доказательством того, что армяне являются одними из носителей древнейшей цивилизации. Хранящаяся сегодня в музее нашей истории и постоянно пополняющаяся национальная коллекция, насчитывающая более 400.000 единиц, состоит также из археологических, этнографических, нумизматических, документальных материалов, которые отражают целостную картину культуры и истории Армении от доисторических времен до наших дней», - было сказано в приветственном послании Министра.
На конференции, посвященной 100-летию Музея истории Армении, присутствовали представители Государственного Эрмитажа РФ, Лувра Франции, музея Метрополитен США, музея истории России, Музея древностей Арли Франции, музея-выставочного центра Росфото, а также армянские и иностранные историки, археологи, музееведы и искусствоведы.
В ходе конференции гостям и заслуженным сотрудникам музея, внесшим большой вклад в популяризацию музея, были вручены юбилейные памятные медали музея истории Армении и подписан договор о сотрудничестве между музеями истории Армении и Франции.
Директор Государственного Эрмитажа РФ, член-корреспондент Российской академии наук Михаил Пиотровский в видеообращении поздравил участников конференции со 100-летним юбилеем музея.
С приветственным словом выступили также: Директор отдела византийского и христианского искусства музея Лувра - Яник Дюран, Почетный директор музея античного искусства Арли - Клод Сантез, итальянский урартолог - Мирей Сальвини, заместитель директора по научной части Государственного музея истории России - Андрей Яновский и другие гости из-за рубежа.