Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում սեպտեմբերի 1-6-ն անցկացված Մեգապոլիսների 4-րդ միջազգային օլիմպիադայում Երևանի թիմն անհատական մրցույթում նվաճել է 4 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալներ, իսկ թիմային հաշվարկում արժանացել 3-րդ կարգի գավաթի։ Օլիմպիադային մասնակցել է 45 մեծ քաղաքների (մեգապոլիսների) 352 աշակերտ, որոնցից 87-ը՝ «Մաթեմատիկա», 88-ը՝ «Ինֆորմատիկա», 89-ը՝ «Ֆիզիկա», 88-ը՝ «Քիմիա» առարկաներից:
Արծաթե մեդալների են արժանացել Քվանտ վարժարանի աշակերտներ Լորետա Արզումանյանը /մաթեմատիկա՝ 11-րդ դասարան/, Սամվել Անդրեասյանը /ինֆորմատիկա՝ 12-րդ դասարան/, Ալեքսանդր Աբելյանը /ինֆորմատիկա՝ 11-րդ դասարան/ և Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի աշակերտ Եվա Հունանյանը /ֆիզիկա՝ 12-րդ դասարան/։
Բրոնզե մեդալի են արժանացել Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի աշակերտներ Վաչագան Դիլանյանը /մաթեմատիկա՝ 12-րդ դասարան/, Դավիթ Կիրակոսյանը /ֆիզիկա՝ 12-րդ դասարան/ և Արեն Հակոբյանը /քիմիա՝ 11-րդ դասարան/:
Երևանի թիմը ղեկավարում էին Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցից ՏՏ կոորդինատոր-պատասխանատու Դավիթ Մինասյանը, ֆիզիկայի հանրապետական օլիմպիադայի հանձնաժողովի անդամ Հրանտ Թոփչյանը և քիմիայի հանրապետական օլիմպիադայի հանձնաժողովի անդամ Ռոբերտ Հակոբյանը։
Նշենք, որ Մեգապոլիսների 4-րդ միջազգային առարկայական օլիմպիադան թիմային մրցույթ է չորս առարկաներից /մաթեմատիկա, ինֆորմատիկա, ֆիզիկա և քիմիա/, որին մասնակցում են 14-18 տարեկան աշխարհի մեծ քաղաքների աշակերտներ։ Յուրաքանչյուր քաղաք կարող է ներկայացնել 8 մասնակից՝ յուրաքանչյուր առարկայից 2-ական աշակերտ:
Հիշեցնենք, որ Երևանի թիմը 2018 թ.-ի մրցույթում, որին մասնակցում էր 33 քաղաքի 257 աշակերտ, նվաճել է 3 արծաթե և 5 բրոնզե մեդալների, իսկ թիմային հաշվարկում արժանացել 2-րդ կարգի գավաթի։

На IV Международной олимпиаде мегаполисов, прошедшей 1-6 сентября с.г. в Москве, команда Еревана завоевала 4 серебряные и 3 бронзовые медали, а в командном зачете – Кубок 3-й категории.
В олимпиаде приняли участие 352 ученика из 45 больших городов (мегаполисов), 87 из которых по предмету «Математика», 88 – «Информатика», 89 – «Физика», 88 –«Химия».
Серебряных медалей удостоились учащиеся гимназии «Квант»: Лоретта Арзуманян (математика, 11 класс), Самвел Андреасян (информатика, 12 класс), Александр Абелян (информатика, 11 класс) и Александр Абелян (информатика, 11 класс), ученица Физико-математической специальной школы имени А. Шагиняна Ева Унанян (физика, 12 класс).
Бронзовых медалей удостоились ученики Физико-математической специальной школы имени А. Шагиняна: Вачаган Диланян (математика, 12 класс), Давид Киракосян (физика, 12 класс), Арен Акопян (химия, 11 класс).
Командой Еревана руководили: ответственный координатор ИТ Физико-математической специальной школы имени А. Шагиняна Давид Минасян, член жюри Республиканской олимпиады по физике Грант Топчян, член жюри республиканской олимпиады по химии Роберт Акопян.
Отметим, что IV Международная предметная олимпиада мегаполисов – это командная олимпиада по четырем предметам (математика, информатика, физика и химия), в которой принимают участие ученики больших городов мира в возрасте 14-18 лет. Каждый город может представить 8 участников – 2 участника по каждому предмету.
Напомним, что команда Еревана в 2018 году приняла участие в олимпиаде и завоевала 3 серебряные и 5 бронзовых медалей, а в командном зачете – Кубок 2-ой категории. В олимпиаде приняли участие 257 учеников из 33 городов.