Այս տարի առաջին անգամ Երևանի պետական հանրակրթական դպրոցներում առաջին դասարանցիների ընդունելությունը կատարվել է առցանց հայտագրման տարբերակով` համակարգչի կամ սմարթ հեռախոսների միջոցով` https://hayt.emis.am կայքում:
Առցանց համակարգի գործարկման հիմնական նպատակները.
- Բացառել առաջին դասարան ընդունվելու գործընթացի հետ կապված նախկինում եղած դժգոհությունները, արատավոր բարքերն ու կոռուպցիոն ռիսկերը: Բազմաթիվ ծնողներից նախարարությունը ստանում էր բողոքներ, որ երեխաներին չեն կարողանում գրանցել իրենց ցանկացած դպրոցում` մարդկային գործոնի և կոռուպցիոն ռիսկերի առկայության պատճառով:
- Բարելավել դպրոցների ֆինանսական վիճակը: Ստեղծվել էր մի իրավիճակ, երբ աշակերտների թվով ֆինանսավորմամբ պայմանավորված, թերբեռնված դպրոցներն ավելի քիչ ֆինանսավորում էին ստանում, իսկ գերբեռնված դպրոցներում պետական միջոցների հավելում էր գոյանում` ստեղծելով անհավասար պայմաններ դպրոցների համար:
- Առցանց համակարգն այս տարի Երևանում փորձարկվելուց հետո` հետագայում այն նաև մարզերում տարածելու հիմքեր ստեղծել:
Ամփոփելով առցանց համակարգի ներդրման արդյունքները` նախանշված բոլոր նպատակների ուղղությամբ առկա է դրական միտում: Մասնավորապես, դպրոցների առաջին դասարաններում փոխվել է ծանրաբեռնվածության ընդհանուր պատկերը.
- Եթե 2018-19 ուստարում Երևանում կար մինչև 25%-ով ծանրաբեռնված
(այսինքն՝ թերբեռնված) 1-ին դասարաններ ունեցող թվով 6 դպրոց, ապա այս տարի այդպիսի դպրոցների թիվն ընդամնեը 3-ն է, այսինքն` նվազել է 50%-ով:
- 25%-50%-ով ծանրաբեռնված (այսինքն՝ միջին թերբեռնված) դպրոցների թիվը 37-ից հասել է 31-ի` նվազել է 16%-ով:
- Միաժամանակ 50,1%-75%-ով ծանրաբեռնված (այսինքն՝ քիչ թերբեռնված) դպրոցների թիվն ավելացել է 25-ից հասնելով 34-ի` աճել է շուրջ 36 %-ով: Այս փոփոխությունը կատարվել է առավել շատ թերբեռնված դպրոցների նվազման հաշվին՝ ավելի շատ առաջին դասարանցիներ ընդունելու արդյունքում։
- 75,1%-105%-ով ծանրաբեռնված (այսինքն՝ նորմալ) դպրոցների թիվն ավելացել է` 65-ից հասնելով 78-ի` աճել է 20%-ով:
- Իսկ 105,1%-ից ավել ծանրաբեռնված (այսինքն՝ գերծանրաբեռնված) դպրոցների թիվը 22-ից իջել է 9-ի. գերբեռնված դպրոցների թիվը նվազել է 60 %-ով:
Առցանց համակարգի ներդրման արդյունքները`
- Բոլոր ծնողների համար ապահովված է հավասար մեկնարկային պայմանների հնարավորություն՝ օրենսդրական կարգավորումներին համապատասխան: Յուրաքանչյուր ծնող, աշխարհի ցանկացած ծայրից, իր երեխային կարող է առցանց համակարգով գրանցել Երևանի պետական հանրակրթական դպրոցներում` առաջին դասարան հաճախելու համար:
- Երևանում որևէ դպրոց հնարավորություն չի ունեցել լիցենզիայով սահմանված տեղերից ավել թվով առաջին դասարանցիներ ընդունել. համակարգը դա թույլ չի տվել (լիցենզիայի տեղերը սահմանվում են նախարարի հրամանով` հաշվի առնելով կրթական գործընթացի կազմակերպման նորմատիվները):
- Երևանում կտրուկ նվազել է գերբեռնված և թերբեռնված դպրոցների թիվը:
- Բողոքների թիվը, տեխնիկական խնդիրներով պայմանավորված, կազմել է մոտ 1%, որը ցանկացած նոր համակարգի ներդրման համար նորմալ ցուցանիշ է:
- Առցանց գրանցման համակարգը բաց է` հայտագրման համար վերջնաժամկետ սահմանված չէ, այն այլևս չի փակվելու:
- Կան ծնողներ, ովքեր սեպտեմբերի 2-ի դրությամբ դեռևս հայտագրում են իրականացնում` ընտրելով երեխայի դպրոցը:
Տեղեկացնենք` համակարգում ներառված Երևանի թվով 155 պետական հանրակրթական դպրոցներում օգոստոսի 31-ի դրությամբ հայտագրվել է 12.015 երեխա` նախորդ ուսումնական տարվա 11.793 –ի համեմատ: Այս ուսումնական տարում Երևան քաղաքի պետական դպրոցներում հայտագրվել է 222-ով ավելի շատ երեխա, քան նախորդ տարի:

В этом году в общеобразовательных школах Еревана впервые прием первоклассников осуществлялся посредством онлайн-регистрации на сайте https://hayt.emis.am с компьютера или смартфона.
Основные цели запуска онлайн-системы:
• Устранить прошлые сложности, порочные привычки и коррупционные риски, связанные с процессом поступления в первый класс. Прежде в Министерство ОНКС РА поступали жалобы от многих родителей о том, что дети не могут поступить в те или иные школы из-за наличия человеческого фактора или коррупционной составляющей.
Улучшение финансового положения школ. Была ситуация, когда незагруженные школы не получали достаточного финансирования, а в перезагруженных существовал избыток государственных средств, создавая неравные условия для школ.
• После тестирования работы онлайн-системы этого года в Ереване, она будет использоваться для внедрения и в регионах.
При подведении итогов внедрения онлайн-системы наблюдается позитивная тенденция в отношении всех намеченных целей. В частности, изменилась общая картина загруженности в первых классах школ.
• Если в 2018-19 учебном году в Ереване было до 25% перезагруженных школ (т.е. незагруженных) имеющих первые классы - 6 школ, то в этом году таких школ - 3, т.е. оно уменьшилось на 50%.
• Число перезагруженных (т.е. недостаточно загруженных) школ увеличилось с 25% до 50%, с 31 до 37, снизившись на 16%.
• В то же время число перезагруженных (т.е. недостаточно загруженных) школ с 50,1% до 75% увеличилось с 25 до 34, увеличившись примерно на 36%. Это изменение было сделано из-за сокращения числа перезагруженных школ, так как ими было принято больше первоклассников.
• Число перезагруженных (т.е. загруженных) школ увеличилось с 75,1% до 105%, до 78% с 65 до 20%.
• Число перезагруженных (т.е. сверхполных) школ сократилось с 22 до 9, по сравнению с 105,1%; количество перезагруженных школ уменьшилось на 60%.
Результаты внедрения онлайн-системы:
• В соответствии с законодательством для всех родителей были созданы одинаковые стартовые условия. Каждый родитель из любой точки мира мог онлайн зарегистрировать своего ребенка для поступления в первый класс ереванской государственной средней школы.
• Ни одна школа в Ереване не смогла принять больше первоклассников, чем было определено лицензией – система этого не позволяла (места в лицензии были определены приказом министра и с учетом норм организации учебного процесса).
• Число перезагруженных и незагруженных школ в Ереване резко сократилось.
• Количество жалоб по техническим причинам составило порядка 1%, что является хорошим показателем для внедрения любой новой системы.
• Система онлайн-регистрации открыта, срок подачи заявок не ограничен во времени, она больше не будет закрываться.
• По состоянию на 2 сентября все еще есть родители, которые подают заявления, выбирая школу для своего ребенка.
По состоянию на 31 августа в 155 государственных средних школах Еревана было принято на обучение 12 015 детей (в предыдущий учебный год – 11 793). В этом учебном году в государственных школах Еревана обучается на 222 ребенка больше, чем в предыдущем учебном году.